Založení Plzně


Založení Plzně
Začneme historii Nové Plzně, dnes krásného velkého, průmyslového města s univerzitou. Kdo se může pochlubit hned pěti rybníky, čtyřmi řekami a přehradou?
Jak je popsáno, vedla tady paš stezka z Bavor do Čech a tak jsem jezdili na kontrolu ty nejvyšší instance. Tak sem také jednou zabloudil král Václav II, a že si vyrazí na lov. Jel do hlubokých lesů a ejhle!!!!! Jedna řeka, druhá řeka……Najednou dokonce třetí a čtvrtá! Byl z toho trošku magor, v lesích hned 4 řeky!!!! A tak bloudil i se svou družinou……. A najednou, docela kousek od jedný řeky, kde se vzala, tu se vzala zájezdní hospůdka. Asi byla pro občerstvení bavorských pašeráků, ale Václavovi přišla vhod. Už měl sakra vyschlo v krku, a čutoru prázdnou….. Jenže ouha!!!!!!! V tý hospodě byla šenkýřka, holka jak krev a mlíko, prostě nádherná baba!!!! A Václav byl ztracený!!!! No on a jeho družina tam vydrželi celé tři dni!!!! Česko už si myslelo, že se král ztratil! Ale v mezidobí, kdy byl střízlivej to tam tak projížděl a v hlavince se rodil plán. Město se čtyřmi řekami, kolem lesy a kopečky, na cestě do Bavor…..To by nebylo špatný!!!!! Vrátil se do Prahy a nad jiným nepřemýšlel. Občas zajel za krásnou šenkýřkou nad řeku Radbuzu….. A tak pojal dobrý nápad! Aby mohl časteji a nebylo to nápadné, založil město. Stačilo 20 ha a náměstí s 15ti ulicemi. Od náměstí, vždy dva bloky, jen k Radbuze jeden blok. A na to pak Plzeň dojela!!!! Ale to až později. Hlavně, že se stala centrem kšeftu mezi Němci z Norimberka a Řezna aVenda mohl za svou šenkýřkou!!!! Ještě jen zmínka, že r.992 založil sv.Vojtěch kostelík sv.Jiří v dnešní Doubravce, kde jsou dodnes krásný poutě!!!!! Jen, když se řeka vylije z břehů, tak halt pozůstatky plavou.
Na náměstí vyrostl krásný kostelík, zasvěcený sv.Bartoloměji. Měl mít sice dvě věže, ale na druhou nebyl jaksi sponzor,. Tak má jen jednu, ale nejvyšší v Česku! Má 102 m, jde se na ni vyškrábat po 301 schodech a je z ní vidět i Šumava, která je daleko!!! Skoro 72 km!
Z venku je takový zamřížovaný oltářík. Na mříži jsou hlavy andělíčků. Všichni se usmívají, jen jeden se mračí! A ten je nejvíc ohmataný!!! Kdysi měl svatbu v kostele plzeňský kat, a jelikož kat nesměl do kostela, zastupoval jej kámoš a on se zatím modlil venku u té mříže. Jak po motlitbě vstával, zachytil suknicí o hlavičku andílka, a ten se zamračil! Od té doby je zamračený, ale celý ohmataný! Každý si na něj sáhne, pro štěstí!!!
A r.1307 se v Plzni začalo vařit pivko!!!!! Každý barák najednou měl právo pivko vařit, vody z řek dost…… Není divu, že pod každým barákem byly až trojpatrový sklepy! Dodnes jsou, ale to poslední patro pod zemí je zatopené vodou. A kvůli tomu zlatému moku začaly různé fígle!!!
V r.1411 dokonce Honza Hus napsal plzeńákům písmo, kde chválil jejich mravní chování!!!! Pak přišel kazatel Václav Koranda st. Uměl krásně povídat. Zbláznil plzeňáky tak, že r.1414 vyhnali z města příslušníky řádu německých rytířů! To si dali!!!! Hned na to, za 5 let, přitáhl Koranda do města Jana Žižku s houfem svých přívrženců! Asi byli jak kobylky! Protože v březnu r.1420 odtáhli i s Honzou Žižkou na Tábor a plzeňané se přiklonili k jednotě římské!!! Prostě husití sklepy vychlastali!!! Žižkovi se to rozleželo v hlavě a přitáhl znova v r.1421 na Plzeň! Ale koukali jen na hradby z venku! Nedal si pokoj a nedal!!!!! Pivko mu pořád leželo v hlavě! Tak to ještě zkusil v r.1427, 1431, 1433-1434. Marný to měl Honzík s husitama, marný!!!!!
Pak přišel Jiřík z Poděbrad na trůn a plzeňáci zas něco vymysleli. R.1466 prostě od něj zdrhli.
Dokonce r.1468 uznali jako českého krále Matyáše Uherského!!!! Prostě byli svoji, no. Dokonce v tomto roce tady byla vytištěna první česká kniha – Kronika trojánská!!!!
Šlo to tak daleko, že od r.1599 se Plzeň stala sídlem římského císaře a krále českého Rudolfa II. Prostě to vzali z gruntu!!!!
Jenže české stavy povstaly a hurá, zas došlo na obléhání Plzně, tentokrát samotným Mansfieldem!!! A to nebyl žádný trouba!!! Obhlédnul hradby a zjistil, že sice kolem náměstí jsou vždy dva bloky domů, tudíž špatné dobývání, ale od řeky je jen jeden blok! To jak Plzeňáci šetřili a mysleli, že je řeka ochrání! Ale kdepak!!!! Mansfield se prokopal do sklepů a jeden blok byla hračka!!! A tak se jednoho dne r.1618 najednou vynořili ze sklepů od Radbuzy žoldáci a Plzeň byla prvně dobyta!!!!
No ale to byl život, no, co nadělali!!! Tak sem ještě převezli vůdce Chodů, Kozinu, když si troufnul na Lomikara. Šoupli jej do basy, odsoudili a 28.11.1695 ho prostě pověsili. Na místě, kde dnes stojí pivovarská věž. Štreka to je pěkná, měl dost času na přemýšlení a v tý zimě……… Není se co divit, že se špagátem na krku ještě zařval: „ Lomikare, do roka a do dne tě zvu na Boží súd!“ a pak už jen ticho……..
Plzeň se začala rozvíjet, rozkvétat…… R.1842 byl založen Měšťanský pivovar a rovněž starý Emil Škoda začal s první strojní dílničkou……. Tak se Plzeň stala světoznámou.
Ještě stojí za zmínku, že ji 5.5.1945 osvobodili Pattonovi američané, o čemž se nesmělo 40 let mluvit.
Plzeň je opravdu krásná, se svou historií, památkami, muzei, zoologickou zahradou, kde je i krásný Dinopark a tygři jen za vodním příkopem…… A výhled na Radyni nebo vyhaslou sopku Chlum stojí za to!04.01.2009 15:11:00 | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< na úvod

Profil

Jméno: Hana Růžková
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Plněné papriky
Vepřová pečeně s petrž...
Masové šišky s překvap...
Rychlá jahodová charlo...
Vtípek!
Roláda s kokosovou náp...
Nugátové řezy s rozink...
Piškotová roláda
Podlistníky
Jablečný dort
Putin
Vtipy

Rubriky

Všechny rubriky
Něco o mně
Maso- drůbež-kuře
Maso-drůbež- kachna
Maso-drůbež-krůta
Maso vepřové
Maso-drůbež-husa
Maso-hovězí
Mleté maso
Maso-telecí
Maso- zvěřina
Maso-králík
Maso-skopové, jehněčí
Uzeniny, uzené maso
Těstoviny
Vnitřnosti
Guláše II.
Guláše
Pivní specialitky
Polévky
Zabijačkové pochoutky
Sýrové recepty
Vaječné dobrůtky
Zelenina-cuketa
Zelenina-papriky
Zelenina-rajčata
Zelenina-špenát
Zelenina-brambory
Zelenina-květák, brokolice
Zelenina-salát, chřest, ostatní
Zelenina-zelí
Zelenina-kedlubny
Ryby
Vánoční pečení
Sladkosti
Sladkosti-puding
Světové kuchyně
Letní grilování
Sladkosti: Rolády
České dobroty
Velikonoce
Bábovky
Sladkosti-Řezy
Nepečené dobrůtky
Marinády
Ovocné saláty
Topinkové ňamky
Houby
Saláty
Zavařené dobroty
Slané dobrůtky
Utopenci
Mořské plody
Pomazánky
Dobré rady
Vtipy
Dobré rady II
Nápoje
Citáty a moudra
Poezie
Pohádky a básničky
Dějiny
O Plzni
Vtipné glosy a články
Vaše křestní jméno
Pravdivý horoskop
Horoskopy
Indiánský horoskop
Písničky, co mám ráda-Nedvědi
Písničky, co mám ráda-Lokálka
Písničky, co mám ráda-Karel Kryl
Písničky, co mám ráda-Petr Novák
Písničky, co mám ráda-Divokej Bill
Písničky, co mám ráda-Rangers
Písničky, co mám ráda-Nezmaři
Písničky, co mám ráda-Kamelot
Písničky, co mám ráda-Mý slzy neuvidíš
Písničky, co mám ráda-Kabát
Písničky, co mám ráda - Strašlivá podívaná
Něco z mé tvorby

Archiv


Fotoalbum


RSS

počítadlo.abz.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se