Ze života


Ze života

Tereza seděla u okna a zírala do bílé tmy. Zase jí život dal takový malý políček.
Vloni o Velikonocích jí psal kamarád z chatu, že by se přijel podívat, protože se vrátil z léčení a manželka odjela na Velikonoce ke kamarádce a on zůstal doma sám s nemocnou matkou. Tereza souhlasila. Přijel. Tereza jej provedla starým městem, poseděli u kafíčka v jedné krásné zahrádce na náměstí a povídali si. Večer si sedli doma a dále si povídali o životě. On vyprávěl o svých problémech, jak se léčil dobrovolně v ústavu, aby zachránil manželství, ona vyprávěla o svém životě také. Nádherný večer, který se protáhl dlouho do noci. On uvažoval o rozvodu a tak si měli co povídat. Jelikož Tereza už měla děti, které stáli na vlastních nohách, začala k němu cítit určité sympatie jako ke svému synovi a kamarádovi. Jistě, byl o 2 roky mladší než její dcera a o 4 starší než její syn. I další den proběhl ve znamení pohody a procházek po městě a v přírodě. Pak v pohodě odjel. Večer volal, že se matce přitížilo a odvezli ji do nemocnice. Tereza nevěděla, že nechal matku doma v nějakém špatném stavu. Myslela, že se o ni postaral a ona že je schopna se postarat sama o sebe. Pak se mu vrátila manželka a Tereza byla ráda, že se vše uspořádalo.
Za týden volal, že v zájmu klidu v rodině odjel na svůj starý baráček. Po dalším týdnu volal, že je to hrozné, že na něj padají deprese a že by zase na víkend přijel. Souhlasila. Zase přijel, hladový, bez peněz a zdál se na dně. Víkend se protahoval a protahoval. Byl květen, venku krásně, tak chodili na procházky. On říkal, že se mu město líbí, a že by si tam chtěl najít práci.
Měl dost dluhů, alimenty, telefony, i jiné. Tereza platila a platila. On sliboval,jak najde práci, že bude splácet. Mezitím se mu manželka odstěhovala neznámo kam, matku si odvezla jeho sestra a jelikož byt byl její, uzamkla jej. Tereza kontaktovala jeho rodinu, ale ta o něm nemluvila pěkně. Tereza nevěřila a měla jim to za zlé. S pomocí svého bratra mu našla práci, zaplatila vše potřebné, nástup měl být za měsíc. Jenže ten měsíc on pořád chodil do té práce jen tak se koukat a na kafe po různých lidech. Našel si dokonce i garsonku k pronájmu a Tereza zaplatila první nájem a akontaci. Sestra mu přivezla jeho věci a zdálo se být vše O.K. Jenže! Pořád chodil k Tereze, bylo tam jídlo, cigárka. U sebe přespal asi tak 5x.. No a práce padla, prý Stopstav. Nebyl Stopstav, ale on tam pořád otravoval a tak jej nikdo nechtěl. To Tereza ale nevěděla. Po měsíci mu řekla, že nemá cenu platit další nájem, když tam není, aby byl u ní, když tam stejně byl pořád. Zaplatila přestěhování jeho věcí. I nadále mu pořád věřila!!! Potřeboval monitor, dala mu na něj peníze, ale koupil si v bazaru notasa. Za dva dny mu nešel, šel jej vrátit a za vrácené peníze si koupil foťák. Ne, aby je dal Tereze. Na PC byl celé noci. Hledal zoufale nějakou ženskou. Tereze ale začaly docházet peníze, tak mu řekla, že bude třeba šetřit. Ale to si dala! Najdenou se on začal toulat. Jednou se vrátil ze svých toulek a sprostě jí vynadal. To už Tereza začínala něco chápat. Ale pak on, se slzami v očích, jí prosil za odpuštění. Práce se hledala dál. Našla se. V jedné firmě u lisu. Nástup v pondělí, v úterý už omdlel při práci. Jak by ne, když byl zas do rána na PC! A tak omdlíval do pátku, kdy jej vyrazili. Našli další práci, u bezpečnostní agentury. A zase, byl tam asi 5x, střídal obchody, protože jej nikde vedoucí nechtěli. Jenže Tereza věřila jemu! Tak zase s prací konec. Ale on byl agresivnější a agresivnější. Jak docházely peníze, nebylo už mu z čeho dávat. Také se třeba celé noci neobjevil doma. Ráno zas slzičky a důvěřivá Tereza odpustila.
A práce? K smíchu! Ale Tereze to nedocházelo! Začínal být někdy i vulgární.
Někdy v polovině srpna, spolu krásně pokecali, pak šla Terka nakoupit a při návratu našla lístek: „Ahoj, já se vrátím“. Myslela, že zase někam šel.
Trávili spolu každý víkend někde na výletech, Terka mu ukazovala okolní přírodu a bylo to moc krásné. Tak myslela, že někam vyrazil sám. Večer mu volala, kdy má připravit večeři a on jí se smíchem sdělil, že je na cestě stopem do Prahy a že se někdy vrátí. Bez koruny!!!
No po týdnu volal, že by se vrátil, že ale nemá na cestu. Poslala mu přes poštu peníze, aby se mohl vrátit. Překvapení bylo, že přijel s nějakou zavšivenou strupatou pražskou bezdomovkyní. To už bylo na Terezu moc. Nechala je přespat ve vyklizeném bytě, co dávala do pořádku po své mámě. Druhý den šla na festival písní a oni s ní! Styděla se za ně a byla ráda, že seděli jinde, protože je víc zajímalo, jak se muchlat než písničky. To pokračovalo i večer. Terka šla domů a jim řekla, že druhý den jí vrátí klíče od toho bytu a odjedou. Kde vzali peníze na cestu, Terka nevěděla, ale odjeli. Zase spali po pražských parcích. Pak se jí zase ozval, že je před nemocnicí, kam jej v noci dovezli, bez koruny, bos a okraden a asi i zmlácen. Terka přemluvila jeho sestru, aby jej odvezla na ten jejich starý baráček. K sobě už jej nechtěla. Přesto mu sem tam poslala nějakou korunu, aby měl na nějaké jídlo. Pak si přijel pro věci. Podepsal Terce úpis na dluhy, co platila (bez jídla, nájmu, cigaret a ostatního), že zaplatí do konce roku. Tereza si totiž ty dluhy psala do sešítku. Práce pro něj jaksi pořád nebyla!!!! Mezitím proběhl rozvod, který podala jeho manželka a od ní se Tereza dozvěděla, jak to vlastně bylo. Doma byl agresivní, mlátil jí, a rozbíjel i nábytek. Její syn se z toho psychicky zhroutil. Proto se musel jít léčit a ona se odstěhovala!
Ale je nutno říci, že někdy v říjnu dostal peníze za nějakou nemocenskou a Tereze přivezl 1/3 dluhu. Pak dostal zase nějaké peníze a dal malou splátku, ale s tím, že do konce roku to nedoplatí. Zas prý nebyla práce! Dal se dohromady s nějakou organizací, co pomáhá lidem. Tam prý dělal u šéfa u něj v dílně! No dělal! Byl tam 2x a pak už ho ani ten šéf nechtěl. Tak druhému pomáhal prý na zahradě za jídlo! Tam byl 3x! Přesto mu tahle organizace se snažila pomoct. Měla ústav pro lidi, kteří spadli na dno a chtěli se vrátit zpátky do života. Navrhli mu tam odbornou terapii. Vyvlékl se z toho a neodjel tam.
Ale když zase zavolal, že se najednou dostal stopem do Brna, a že neví, jak zpátky, Terka zase poslala poštou peníze!
A tak to bylo ještě několikrát. Nejednalo se o velké částky, ale třeba o peníze na jídlo. Platila mu připojení na PC od Ufonů. Tak mu řekla, že buď si to převede na sebe, nebo že to zruší.
A tak přijel koncem listopadu. Převedli připojení, pokecali, Terka zase nakoupila, uvařila. Pohoda první den. Druhý den šli zas do přírody, bylo krásně. Zastavili se pak zase na malé pivko. Ale ouha! Před restauračkou při odchodu byla partička huličů. On se zastavil a dal si s nima. Domů dorazil až večer a začal Terce sprostě nadávat. Tereza už před tím měla podezření, že ty jeho výlety a pak ta agresivita jsou asi z něčeho takového. No bylo to něco!
Volala před jeho návratem s jeho bratrem a ten to v mobilu vše slyšel. Když odešla Tereza do kuchyně a řekla mu, aby vypadl, tak řekl, že vypadne, pokud mu dá na cestu! Tereza řekla, že nedá. On jí, za sprostých nadávek, zkroutil ruce dozadu a uhodil s ní o sporák a linku. Tereza ztratila vědomí. Naštěstí ten bratr, co s ním volala, zavola a poslal tam Policii a záchranku, protože vše slyšel. Ji odvezli do nemocnice, jeho Policie vyprovodila z bytu. Chtěli jí nechat aspoň jeden den v nemocnici, že by mohla podat trestní oznámení, ale to Terka nechtěla.
Přesto mu ještě nabídla, aby Vánoce netrávil sám, aby přijel. Odpověděl se smíchem, že tam už jej nikdo neuvidí.
Dluh pochopitelně nedoplatil, že nemá práci! Sehnala mu ta organizace práci, ale tam byl jen 2 dny, pak ho tam parťák už nechtěl. Pak další práce, brigáda v marketu. Jenže tam na něm chtěli, aby si vzal firemní oděv a on přece nebude chodit s logem na zádech! Navíc se dostavil mírně přiopitý a špinavý. Tak mu Terka písla, že peníze chce do 20.1.2010 a on se jí vysmál, že je ubohá! Pak se mu to asi rozleželo a psal majla, že si v klidu popíší a vyřeší. Terka zas na to přistoupila, ale zase chyba! Hned druhý den ji na chatu napadl.
Doufám, že už Tereza nebude měkká a podnikne konečně kroky. Takový člověk, zapadlý pod bahno, se z toho už nedostane.
A tak Tereza koukala dál do bílé tmy a vzpomínala jen na to hezké. Na výlety na Radyni, na Chlum, kdy jako malé děti si udělali šiškovou válku, na další krásné procházky, chvíle, pokecíky. Ale odpustit už nemůže.
A přátelé, tenhle příběh je pravdivý.


12.01.2010 10:14:44 | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< na úvod

Profil

Jméno: Hana Růžková
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Plněné papriky
Vepřová pečeně s petrž...
Masové šišky s překvap...
Rychlá jahodová charlo...
Vtípek!
Roláda s kokosovou náp...
Nugátové řezy s rozink...
Piškotová roláda
Podlistníky
Jablečný dort
Putin
Vtipy

Rubriky

Všechny rubriky
Něco o mně
Maso- drůbež-kuře
Maso-drůbež- kachna
Maso-drůbež-krůta
Maso vepřové
Maso-drůbež-husa
Maso-hovězí
Mleté maso
Maso-telecí
Maso- zvěřina
Maso-králík
Maso-skopové, jehněčí
Uzeniny, uzené maso
Těstoviny
Vnitřnosti
Guláše II.
Guláše
Pivní specialitky
Polévky
Zabijačkové pochoutky
Sýrové recepty
Vaječné dobrůtky
Zelenina-cuketa
Zelenina-papriky
Zelenina-rajčata
Zelenina-špenát
Zelenina-brambory
Zelenina-květák, brokolice
Zelenina-salát, chřest, ostatní
Zelenina-zelí
Zelenina-kedlubny
Ryby
Vánoční pečení
Sladkosti
Sladkosti-puding
Světové kuchyně
Letní grilování
Sladkosti: Rolády
České dobroty
Velikonoce
Bábovky
Sladkosti-Řezy
Nepečené dobrůtky
Marinády
Ovocné saláty
Topinkové ňamky
Houby
Saláty
Zavařené dobroty
Slané dobrůtky
Utopenci
Mořské plody
Pomazánky
Dobré rady
Vtipy
Dobré rady II
Nápoje
Citáty a moudra
Poezie
Pohádky a básničky
Dějiny
O Plzni
Vtipné glosy a články
Vaše křestní jméno
Pravdivý horoskop
Horoskopy
Indiánský horoskop
Písničky, co mám ráda-Nedvědi
Písničky, co mám ráda-Lokálka
Písničky, co mám ráda-Karel Kryl
Písničky, co mám ráda-Petr Novák
Písničky, co mám ráda-Divokej Bill
Písničky, co mám ráda-Rangers
Písničky, co mám ráda-Nezmaři
Písničky, co mám ráda-Kamelot
Písničky, co mám ráda-Mý slzy neuvidíš
Písničky, co mám ráda-Kabát
Písničky, co mám ráda - Strašlivá podívaná
Něco z mé tvorby

Archiv


Fotoalbum


RSS

počítadlo.abz.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se