Mansfeld v Plzni


Mansfeld v Plzni

Velká nespokojenost vládla v celé zemi, když byl císařem Matyáš. Ten do všeho kecal a omezoval české pány a rytíře a to se přece nedělá! Tak se vzbouřili a vyházeli vykonavatele jeho vůle z oken Pražského hradu. A zvolili si novou vládu. Byla L.P.1618 a byl to počátek kruté třicetileté války. Ale jak už to bývá, tak se zase v Čechách postavil bratr proti bratru, syn proti otci. Místo, aby drželi pohromadě, tak zas na sebe útočili. Tak na pomoc přišli cizí žoldnéři. (jak se ta historie opakuje dodnes, co?). Žoldnéři vylupovali vesnice, zapalovali domy a vraždili lidi.
Plzeň zůstala ale věrná císaři Matyášovi a neposlechla představitele, kteří chtěli vládnout v Čechách. Měla však slabou posádku a tak nastaly závody, kdo bude u Plzně dřív a ovládne toto hrdé město. Ale Plzeň byla pevné město a měla pověst, že se jí ještě nepovedlo nikomu dobýt, ani Honzovi Žižkovi.
Zápas s časem vyhráli císařští. Hejtman Felix Dornheim přitáhl s celou stovkou vojáků a hned se dal do práce. Malickou a Litickou bránu nechal zatarasit a do města se mohlo jen východní Pražskou a západní Říšskou.
Ale ani nepřítel nelenil a hurá na Plzeň. Stavovskému vojsku velel hrabě Arnošt Mansfeld, starý hrubián. Měl pod sebou asi 8 000 vojáků. Obyvatelé přilehlých vesnic utekli pod ochranu města.. Mansfeld dal rozestavět okolo města kanony a hned spustil palbu. Plzeňští tedy vyslali tajného posla k císaři, ale útočníci jej chytli a našli dopis a tak ho popravili.
Obléhání se protahovalo. Plzeňáci věřili Dornheimovi, ale to byl filuta! Měl raděj grošíky než nějakou dobrou pověst. Ono už tehdy bylo, že vojáci nebojovali z přesvědčení, ale jak jim kdo zaplatil. Felix viděl, že mu v Plzni asi pšenka nepokvete, obléhané město začalo mít nedostatek všeho. Přišla mu vhod nabídka mansfeldských, kteří nabízeli plzeňanům milost, když se vzdají. Tak Felix Dornheim si svolal měšťany a dožadoval se, že bude s Mansfeldem jednat. Hloupí plzeňáci mu důvěřovali a tak souhlasili.
Po návratu od Mansfelda se začal Felix chovat nějak divně. Plzeňáci začali mít nějaké podezření. Pak jim Mansfeld písnul, že když se vzdají bez boje, že budou ušetřeni a on k nim bude milosrdný. Jinak že vojáci v odbytém městě nikoho neušetří. Když nótu ukázali Felixovi, zbledl a měl bobky, že je asi vše prozrazeno, jak se s Mansfeldem domluvili. Ale přesto se dušoval, že je město dobře opevněné a že není šance jej dobýt a on a jeho vojáci jej uhájí. A zvednul prsty k přísaze: „Ať se nedožije večera ten, kdo by to s tímhle městem upřímně nemyslel!“ A tak mu uvěřili. A Mansfeldovi vzkázali, že se budou bránit do poslední kapky krve.
Ale co se nestalo! Ještě toho večera se Felix Dornheim vydal na hradby za františkánský klášter, aby přehlédl nepřátelský tábor. Tu však přiletěla dělostřelecká kule a urazila mu palici! A plzeňané byli hned přesvědčeni o jeho zradě. Vždyť sám řekl, že kdo to nemyslí s městem dobře, že se večera nedožije!
Ale děly se i jiné věci! Jeden Mansfeldův voják se se smíchem přiblížil pod hradby, měl korbelík pivka a klidně ho pod hradbami vypil! I když byl odstřelován! A on se jen chechtal. Pak vytáhl z kabátu asi 5 kulí, které jej zasáhly a ani jedna neublížila!
Hradby už byly silně narušené, město už se dlouho bránit nemohlo.
Nastalo ráno, 21.11. L.P.1618. nepřátelé se vrhli na město Střílení, křik, pískání, bubnování a házení hořících smolných věnců dodělávalo město. V poledne nastal útok. Lidé z Plzně prchali, ale Mansfeld nedovolil vojákům jim ubližovat. Jen plzeňský kat to odnesl. Ukryl se na hradbách na záchodě a střílel tak přesně, že vždy někoho trefil. Když ho mansfeldovci našli, byl krátý proces.
Mansfeld byl pyšný na své vítězství jako na nic jiného ve svém životě. Hned to nechal rozhlásit po celé Evropě. Ale tímto také vešla ve známost po Evropě Plzeň, ne? Lidé totiž byli už tehdy na drby a chtěli znát místa dramatických událostí a bojů a to Plzeň bezesporu byla!

30.01.2010 14:22:02 | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< na úvod

Profil

Jméno: Hana Růžková
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Plněné papriky
Vepřová pečeně s petrž...
Masové šišky s překvap...
Rychlá jahodová charlo...
Vtípek!
Roláda s kokosovou náp...
Nugátové řezy s rozink...
Piškotová roláda
Podlistníky
Jablečný dort
Putin
Vtipy

Rubriky

Všechny rubriky
Něco o mně
Maso- drůbež-kuře
Maso-drůbež- kachna
Maso-drůbež-krůta
Maso vepřové
Maso-drůbež-husa
Maso-hovězí
Mleté maso
Maso-telecí
Maso- zvěřina
Maso-králík
Maso-skopové, jehněčí
Uzeniny, uzené maso
Těstoviny
Vnitřnosti
Guláše II.
Guláše
Pivní specialitky
Polévky
Zabijačkové pochoutky
Sýrové recepty
Vaječné dobrůtky
Zelenina-cuketa
Zelenina-papriky
Zelenina-rajčata
Zelenina-špenát
Zelenina-brambory
Zelenina-květák, brokolice
Zelenina-salát, chřest, ostatní
Zelenina-zelí
Zelenina-kedlubny
Ryby
Vánoční pečení
Sladkosti
Sladkosti-puding
Světové kuchyně
Letní grilování
Sladkosti: Rolády
České dobroty
Velikonoce
Bábovky
Sladkosti-Řezy
Nepečené dobrůtky
Marinády
Ovocné saláty
Topinkové ňamky
Houby
Saláty
Zavařené dobroty
Slané dobrůtky
Utopenci
Mořské plody
Pomazánky
Dobré rady
Vtipy
Dobré rady II
Nápoje
Citáty a moudra
Poezie
Pohádky a básničky
Dějiny
O Plzni
Vtipné glosy a články
Vaše křestní jméno
Pravdivý horoskop
Horoskopy
Indiánský horoskop
Písničky, co mám ráda-Nedvědi
Písničky, co mám ráda-Lokálka
Písničky, co mám ráda-Karel Kryl
Písničky, co mám ráda-Petr Novák
Písničky, co mám ráda-Divokej Bill
Písničky, co mám ráda-Rangers
Písničky, co mám ráda-Nezmaři
Písničky, co mám ráda-Kamelot
Písničky, co mám ráda-Mý slzy neuvidíš
Písničky, co mám ráda-Kabát
Písničky, co mám ráda - Strašlivá podívaná
Něco z mé tvorby

Archiv


Fotoalbum


RSS

počítadlo.abz.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se