Kozlovo exotické pokušení

6 cl černého piva Velkopopovický Kozel, 2 cl tequily, 2 cl limetové šťávy, 1 cl kokosového sirupu.

Příprava:
Smícháme všechno v šejkru a podáváme ve vyšší sklenici s ledem. (více)

18.01.2013 14:11:58 | 0 komentářů | stálý odkaz

Kozlův fizz

0,5 l světlého Velkopopovického Kozla 10 st., 4 cl ginu, 2 cl cukrové šťávy, 1 citron.

Příprava:
Ve sklenici na stopce smícháme gin a cukrovou š´távu, dolijeme světlým Kozlem v odpovídající teplotě. Na závěr ozdobíme plátkem citronu. (více)

18.01.2013 14:03:59 | 0 komentářů | stálý odkaz

Pivní punč

0,5 l světelého Velkopopovického kotzla 12 st., 150 ml brandy, 60 g krupicového cukru, 1/4 lžičky mletého hřebíčku,, 1/4 lžičky mleté skořice, 1 citron, 1 plátek veky, čerstvě mletý muškátový oříšek.

Příprava:
cukr rozpustíme ve 300 ml vody, přidáme citron nakrájený na plátky, mletý hřebíček a skořici, brandy a pivo. Do sklenice ba horké ápoje vlijeme punč a na talířku podáváme opečené kostičky veky. (více)

18.01.2013 13:42:50 | 0 komentářů | stálý odkaz

Domácí likéry


RŮŽOVÝ LIKÉR
Ingredience:
15 květů z růže, 150 g cukru, 750 ml bílého rumu
Postup:
Květy opatrně opláchněte studenou vodou a nechte dobře odkapat. Dejte je do větší zavařovací sklenice spolu s cukrem a zalijte je rumem. Sklenici uzavřete a nechte stát na teplém místě 3 týdny. Hotový likér přefiltrujte přes plátno nebo přes papírový filtr na kávu
a naplňte jej do lahví.
Lze konzumovat okamžitě.
Pozn.: Nedávejte víc květů, likér dostane mýdlovou konzistenci.

KARAMELOVÝ LIKÉR 
Ingredience:
1/2litru rumu,1 salko, možno přidat neslazené kondenz. mléko
Postup:
salko v plechovce vaříme 1hodinu. Po otevření vlijeme do nějaké nádobky a přidáme rum,
to vše protřepeme.Pokud možno, umixujeme v mixéru.
Poznámka:
Konzervu otvírejte až po vychladnutí!

ČOKOLÁDOVÝ LIKÉR
Ingredience:
15 dkg čokolády na vaření, 5 dkg cukru (2 lžíce a 1 vanilkový) 3 dl plnotučné mléko,
1/4 l rumu (stačí 11/2dcl)
Postup:
Čokoládu a cukr rozpustíme ve vodní lázni.Na ohni rozředíme mlékem a povaříme.
Do vychladlého vmícháme rum.

DOMÁCÍ BAILEYS
 Ingredience:
2 plechovky Salka, 1 mandlový pudink, 1/2 l mléka, 1/2 l rumu
Postup:
Plechovky salka dáme na 2 hodiny vařit, z toho 1,5 hodiny necháme jen mírně bublat.
Mandlový pudink uvaříme v mléku bez cukru. Až vychladne salko i pudink, vše umixujeme s rumem a pak případně přecedíme.

SLIVOVICE S MEDEM
Ingredience:
0,5 l slivovice a 0,5 l medu (oboje nejlépe domácí)
Postup:
Do litrové láhve pomocí trychtýře nalijeme med a dolijeme slivovicí. Důkladně protřepeme. Necháme zrát min. 3 měsíce a po tuto dobu láhev jednou týdně protřepáváme. Podáváme vychlazené jako likér nebo je z toho výborný "grog", který voní tím ovocem, ze kterého byla slivovice vypálená.
Poznámka:
Možno udělat i z hruškovice, atd.

VAJEČNÝ LIKÉR
Ingredience:
8 žloutků, 300 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 500 ml svařené smetany na šlehání – vychlazené, 300 ml brandy nebo rumu.
Postup:
Prosetý cukr, žloutky a vanil. cukr třeme do pěny. Pak přidáme vychlazenou smetanu
a nakonec brandy. Dobře umícháme, nalijeme do čistých láhví a zazátkujeme.
Necháme trochu proležet.

RYCHLÝ VAJEČNÝ LIKÉR
7 - 8 žloutků, 1 slazené a 1 neslazené kondenzované mléko (velké), 1 šálek obyčejného mléka, 2 vanilkové cukry, 1/4 l rumu.
Postup:
Do vhodné nádoby nalijeme neslazené kondenzované a obyčejné mléko a rozšleháme v nich žloutky s vanilkovým cukrem.
Dále šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí směsi (nesmí se vařit).
Stáhneme z ohně, přidáme slazené kondenzované mléko a za občasného promíchání necháme vychladnout. Nakonec přidáme rum a dobře promícháme.
Necháme v chladnu nejlépe do druhého dne, aby spadla pěna a naplníme láhve.

VAŘENÝ VAJEČNÝ LIKÉR
 Ingredience:
1 litr plnotuč.mléka, 8 žloutků, 0,5 l rumu, 300 g cukru, 1 SALKO, 250 ml šlehačky 30%,
1 vanilk. cukr
Postup:
Do většího hrnce dáme mléko, 30% šlehačku, cukr a žloutky.
Vše důkladně prošleháme a za stálého míchání přivedeme hmotu k varu. Pak základ likéru vychladíme a přidáme salko s vanilk. cukrem a rumem.
Vařený vaječný likér naléváme do lahví přes sítko, abychom odstranili případné zbytečky od bílků.
Plnotučné mléko lze nahradit 12% smetanou a salko lze nahradit pikaem stejné velikosti plechovky. Získáme tak čokoládový likér.

LIKÉR Z LEDOVÝCH KAŠTANŮ
Ingredience:
250 ml šlehačky, 1 salko, 3 x ledové kaštany, 4 kostičky hořké čokolády, 1/2 litru rumu.
Postup:
Šlehačku vylijeme do hrnce a přidáme čokoládu a nalámané tyčinky ledových kaštanů.
Za stálého míchání povaříme. Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout a vlijeme SALKO a nakonec rum. Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví.
Z jedné dávky je litr likéru,
Je to výborné kvalitní pití, které je zase jiné, než známé domácí
BAYLES a vaječné koňaky.
Navíc bez pudingů, vajec a podobných "kazících se" přísad.

VÁNOČNÍ KARAMELOVÝ LIKÉR
Ingredience:
Jedna plechovka kondenzovaného slazeného mléka * 4 vanilkové cukry * ½ litru rumu,
3 žloutky
Postup:
Kondenzované mléko vaříme ponořené ve vodě cca 2 hodiny. Necháme zcela vychladnout. Nad párou řádně vyšleháme žloutky s vanil. cukry do husté hmoty, nesmí být cítit zrnka cukru. Nejlépe šlehačem na nízké obrátky asi 30 minut. Do mísy dáme zkaramelizované
mléko, do něj přidejte vyšlehané žloutky s cukrem a dobře vyšlehejte. Po trochách přidávejte rum za stálého šlehání. Likér necháme zcela vychladnout a přelijeme do láhví.

ČOKOLÁDOVÝ LIKÉR
Do čisté láhve dáme 3/4 l čistého lihu s 15 dkg strouhané čokolády dobře promícháme
a postavíme na 8 dní na vlažné místo. Zvlášť si povaříme v 1/8 l vody 15 dkg cukru 10 minut. Prochladlý promícháme s čokoládovým lihem, procedíme přes filtrační papír, čistý likér slijeme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

OŘECHOVÝ LIKÉR
Ingredience:
25 zelených ořechů, 4 hřebíčky,
kůru ze dvou pomerančů (důkladně omytých octem), kousek skořice,
0.75 litru cukrového sirupu (vyrobí se svařením 50 dkg cukru a 4 dl vody),
0.75 litru konzumního lihu, 0.25 litru vody
Postup:
Ořechy omyjeme, rozkrájíme na čtvrtky, dáme do láhve se širokým hrdlem (od okurek). Přidáme hřebíček, skořici, pomerančovou kůru, líh a převařenou vychladlou vodu. Láhev uzavřeme korkem a postavíme na slunečné místo a necháme ho 2 - 3 týdny stát. Pak přecedíme a přidáme vychladlý cukrový sirup.
Likér je možno konzumovat ihned a chutná výborně. Nemusíme čekat až na žaludeční potíže, při nichž se velmi dobře osvědčil.
(více)

19.10.2011 14:51:04 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Přírodní likéry

Borůvkový likér
Plně zralé borůvky rozmačkáme a necháme je nakvasit při nižší teplotě.Po nakvašení je vylisujeme.Na 1 litr šťávy přidáme několik roztlučených hřebíčků, rozmělněný kousek skořice, pomerančovou kůru z 1/2 pomeranče a 2 g puškvorce.Směs zahřejeme a vaříme 10 - 15 minut. Vychladlý roztok přecedíme a vylisujeme přes hustou plachetku. Na 1 litr takto upravené šťávy přidáme 0,5 litru cukerného sirupu a 1 litr konzumního lihu.Likér necháme ustát.Čirý podíl stáhneme hadičkou a zbytek přefiltrujeme. Oba podíly spojíme a naplníme do láhví.

Hruškový likér I.
Asi 2 -3 kg zralých hrušek rozdrtíme a vylisujeme.Šťávu necháme na chladnějším místě sedimentovat. V1 litru hruškové šťávy rozpustíme 1,5 kg cukru a přidáme 1 litr vody. Po úplném rozpuštění cukru přidáme ke šťávě 1,5 litru konzumního lihu a 0,1 litru rumu.

Hruškový likér II.
1 kg aromatických a plně zralých hrušek rozemeleme a drť zalijeme 1,2 litru konzumního lihu. Drť necháme na chladnějším místě macerovat 8 - 10 dnů.Po této době stáhneme macerát a zbytek vylisujeme. Oba podíly smísíme a doplníme vodou na 2 litry. Macerát pak necháme krátce sedimentovat nebo jej přes hustou tkaninu přefiltrujeme. Kvyčištěnému macerátu přidáme 1 litr cukrového sirupu a 0,1 litru brandy.

Jablečný likér
2 kg středně velkých, zralých, šťavnatých, sladkých a aromatických jablek zbavíme jádřinců a rozemeleme nebo nastrouháme na kaši.Drť necháme 12 hodin na teplém místě naležet, aby nakvasila. Hmotu zalijeme 0,5 litru konzumního lihu, 0,5 litru vody a necháme 10 dnů stát na chladném místě. Potom drť vylisujeme a k macerátu přidáme ještě 1 litr konzumního lihu a 1,5 litru cukrového sirupu. Likér dobře rozmícháme a po ustálení jej přefiltrujeme.

Jahodový likér I.
Šťávu zčerstvých vylisovaných jahod necháme krátce sedimentovat nebo ji zfiltrujeme. K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody a 1 kg cukru.Po rozpuštění cukru smísíme šťávu s 1 litrem konzumního lihu, 5 cl jemného rumu a 5 cl brandy.

Jahodový likér II.
1 kg zralých jahod rozmačkáme.K drti přidáme 0,5 litru konzumního lihu a 0,3 litru vody. Směs necháme 8 - 10 dnů vchladu macerovat.Po této době macerát slijeme a sediment vylisujeme. Oba podíly spojíme a přidáme 1 litr cukrového sirupu a dalších 0,5 litru lihu. Pro zlepšení aróma se doporučuje přidat do drti ze zahradních jahod 2 -3 % lesních jahod a 0,1 litru brandy.

Kdoulový likér
Zcela zralé kdoule zbavíme jádřinců, rozemeleme je nebo nastrouháme na kaši; drť vylisujeme, šťávu necháme vteple 12 hodin stát ,aby nakvasila, a teprve potom na 1 litr šťávy přidáme 1 litr konzumního lihu, 0,5 litru vody , 0,5 litru cukrového sirupu, 2 g hořkých mandlí,0,5 g skořice a 0,5 g hřebíčku.Drť necháme macerovat 10 až 14 dnů.Po této době nápoj přefiltrujeme a necháme krátce ustát.

Malinový likér
1 kg čerstvých malin rozmačkáme a vláhvi se širokým hrdlem je zalijeme 1 litrem konzumního lihu a 0,5 litru vody a přidáme 1 g skořice.Směs ponecháme vchladu 10 dní. Po této době macerát zfiltrujeme , přidáme 1 litr cukrového sirupu a po důkladném smísení necháme ustát.

Meruňkový likér
1 kg zvlášť aromatických a plně vyzrálých meruněk odpeckujeme a rozmačkáme . Drť zalijeme 1 litrem jemného konzumního lihu,0,1 litru brandy, 5 cl rumu a 0,5 litru vody. Tuto směs necháme 14 dnů macerovat. Pak drť vylisujeme a přidáme 0,5 litru cukrového sirupu. Po promíchání a rozpuštění cukrového sirupu necháme likér ustát a zfiltrujeme.

Ostružinový likér
1 kg ostružin rozmačkáme a mírně povaříme smalým množstvím vody.Drť necháme krátce nakvasit a potom šťávu scedíme,zbytek vylisujeme a vše doplníme vodou na objem 1 litru. K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody, 0,5 litru cukrového sirupu a 1 litr lihu. Po ustání likér stáhneme ,popřípadě zfiltrujeme a plníme do láhví.

Likér z červeného rybízu
Dobře vyzrálé, až mírně přezrálé bobule červeného rybízu rozmačkáme , necháme ležet a mírně nakvasit.Nakvašenou drť vylisujeme.K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody, 1 litr konzumního lihu a 0,4 kg krystalového cukru.Vše dobře smísíme a necháme stát vláhvi se širším hrdlem, až se za občasného promíchávání všechen cukr rozpustí.Likér necháme ustát vnaprostém klidu do úplného vyčištění.Potom jej zfiltrujeme.

Likér zčerného rybízu
Zčerného rybízu můžeme vyrobit velice jakostní likér zvaný Cassis likér.Rybíz nejprve rozmačkáme a necháme na teplém místě asi 12 hodin naležet a nakvasit.Na 1 kg plně zralých až přezralých bobulí černého rybízu nalijeme po nakvašení 1 litr konzumního lihu a směs necháme stát vuzavřené láhvi na slunci 4 - 6 týdnů.Po této době slijeme tekutinu a kbobulím přidáme 0,5 litru vody a necháme je 2 dny vyluhovat.Výluh slijeme a bobule vylisujeme.Všechny tři podíly spojíme a přidáme 0,5 litru cukrového sirupu.Takto vzniklý likér necháme 7 - 10 dnů vklidu.Potom jej stáčíme do lahví.

Višňový likér
1 kg odstopkovaných a odpeckovaných plně zralých a aromatických višní rozmačkáme a dáme do větší láhve.K drti přidáme pecky z1/4 použitých višní,kousek rozdrcené skořice ,4 hřebíčky, pomerančovou kůru z 1/2 pomeranče, menší část vanilky a kousek rozdrceného puškvorce. Ktéto směsi přilijeme 1 litr jemného konzumního lihu a 0,5 litru vody.Směs ponecháme 10 až 15 dnů vyluhovat. Po této době tekutý podíl slijeme a zbytek scedíme a mírně vylisujeme. Jednotlivé podíly smísíme , přefiltrujeme a přidáme 0,5 kg krystalového cukru.Likér necháme stát 2 až 4 dny a stočíme do láhví.

Likéry připravené podle uvedených předpisů obsahují 26 až 32 objemových % alkoholu.

Bezinkový likér
Až bezinky dozrají,je čas na bezinkový likér.Jeho příprava je poměrně jednoduchá. Svaříme dva litry bezinek s jedním litrem vody, šťávu pak scedíme a bezinky vylisujeme,přidáme tři až čtyři kilogramy cukru a pět minut povaříme. Pak dodáme dva vanilkové cukry, lžičku instantní kávy a vaříme ještě dvě minuty. Po vychladnutí dolijeme půl litru brendy (rum kvůli řadě umělých látek je míně vhodný) a likér je hotov.Používá se na bolesti neuralgického původu,vždy večer před spaním malou sklenku.

Čokoládový likér
Do čisté láhve dáme 3/4 l čistého lihu s 15 dkg strouhané čokolády dobře promícháme a postavíme na 8 dní na vlažné místo. Zvlášť si povaříme v 1/8 l vody 15 dkg cukru 10 minut. Prochladlý promícháme s čokoládovým lihem, procedíme přes filtrační papír, čistý likér slijeme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

Kávový likér
15 dkg pražené umleté kávy hodíme do litru vařící vody, ihned odstavíme (vařiti se nesmí) a dobře přikrytou kávu necháme ustáti, načež ji procedíme kávostrojem neb čistým plátnem a odměříme. Zvlášť si povaříme v 1/2 l vody 60 dkg cukru s 6 cm vanilky 12-15 minut a dáme chladnouti. Do studeného cukru nalijeme procezenou kávu a 1/2 l čistého lihu. Dobře promícháme, načež filtračním papírem procedíme likér do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

Kmínový likér
7 dkg potlučeného kmínu namočíme na 4 dny do 1/2 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 1 litru vody 60 dkg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme kmín s lihem. Hotový likér nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.

Opálový likér (perlová?)
3/4 litru svařeného mléka smícháme s 75-ti dkg jemného krystalového cukru. Pak přidáme citronovou šťávu (11/2 citronu), 3/4 lusku vanilky a čistý líh. Likér dobře promícháme a necháme uležeti 10 dní. Každý den likér dobře protřeseme. Hotový likér procedíme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme. Likér má lesk jako opál.

Vanilkový likér
2 lusky vanilky namočíme na 4 dny do 1 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 3/4 - 1 litru vody 1 Kg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme vanilku s lihem. Hotový likér obarvíme na červeno červeným bretonem (3 kapky),nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.

Vaječný koňak
25 dkg tlučeného cukru, 6 žloutků, balíček vanilkového cukru třeme v míse 15 minut. Potom stále míchajíce přikapeme 1/2 l vařící sladké smetany a potom 1/4 l líhu, promícháme a dáme do lahví. Láhve uzavřeme a ve studenu uložíme. Občas lahví zatřepeme.

Slezská vařonka
20 kostek cukru navlhčíme rychle studenou vodou, dáme je do čistého hrnce a upražíme je do žluta. Potom nalejeme na cukr 3/4 litru povařené vody, přidáme 6 cm skořice, citrónovou kůru i šťávu (1/4 citronu), 3až5 hřebíčků a dobře vše povaříme. Vařící tekutinu dobře přikrytou odstavíme z plotny, načež do ní opatrně nalejeme 1/4 l lihu, přidáme 2 lžíce dobrého medu, zamícháme , a dokud je vařonka horká nalijeme ji do sklenic a podáváme.
Slezská vařonka (hlavně ve Slezsku) podává se hlavně v zimě pro zahřátí. Jest velmi chutná, u nás méně známá.

Jahodový likér
2 l jahod čerstvých se prolisuje a přidá se k nim 1 l čistého lihu, dobře se pováže a nechá se v teple 8 dní. Pak se čistá tekutina slije a zbytek vylisuje a vše profiltruje, přidá se 1 Kg svařeného cukru ve 3/4 l vody. Likér můžeme přibarvit červeným bretonem.

Likér malinový
Na 1 Kg těchto plodů, zralých, dej 1/2 litru cukru, pak 1 litr rumu, asi 4 hřebíčky, proutek vanilky, a nechej 6 neděl na slunci stát. Potom likér pře-ceď a uschovej.

Likér borůvkový
Dej do velké láhve 4 litry zralých borůvek, 1 dkg hřebíčků, kousek vanilky, a nalej na ně 1 litr jemného lihu, 1 l pravé žitné kořalky. Zvlášť nechej vařit asi 15 min. 1 Kg cukru ve 1/4 l vody a vlij na borůvky, poté nechej láhev s likérem na slunci státi 4 týdny, načež likér přeceď a nalij do lahví, uzátkuj a uschovej.

Rostlinné likéry

Heřmánkový likér-
75 g sušeného heřmánku pravého roztlučeme v hmoždíři na prášek, nasypeme jej do sklenice a zalijeme litrem vodky. Sklenici uzavřeme a roztok necháme 14 dní luhovat. Pak přefiltrujeme do láhve, zazátkujeme, uložíme do chladna a za 14 dnů můžeme konzumovat.

Mátový likér-
2 hrstě nařezaných mátových listů čerstvě nasbíraných, 80% čistý líh, 1 l destilované vody, 500 g cukru
Sbíráme mladé čerstvé mátové lístky, dobře je opereme a dáme do lahve se širokým hrdlem. Láhev dolijeme čistým lihem a necháme vyluhovat na teplém místě asi 2-3 týdny. Výluh přecedíme. Na 1 litr výluhu přidáváme 500 g cukru rozvařeného ve vodě. Používáme destilovanou vodu. Likér necháme několik týdnů uležet. Používáme jej při nachlazení a proti kašli, také při žaludečních a zažívacích potížích.

Likér z lipového květu-
Lipový květ, 80% líh, 1,25 l vody, 700 g medu
Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme. Na 1 l výluhu přidáváme 700 g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet. Je výborný při nachlazení a proti kašli.

Pelyňkový likér (absint)-
4 l žitné kořalky, 200 g anýzu, 200 g fenyklu, 30 g badyánu, 30 g koriandru, 20 g skořice, 20 g puškvorce, 20 g hořkých mandlí, 60 g pelyňku, 10 g máty peprné, 10 g Anděliky, 10 g jalovcových zrnek, 15 g heřmánku, 15 g kořene z kapradí
Vše necháme vyluhovat na slunci asi 3 týdny. Je výtečný pro starší osoby, podporuje trávení. Pozor, konzumovat s rozmyslem, velké množství pelyňku by vašemu tělu nemuselo udělat dobře.Plně zralé borůvky rozmačkáme a necháme je nakvasit při nižší teplotě.Po nakvašení je vylisujeme.Na 1 litr šťávy přidáme několik roztlučených hřebíčků, rozmělněný kousek skořice, pomerančovou kůru z 1/2 pomeranče a 2 g puškvorce.Směs zahřejeme a vaříme 10 - 15 minut. Vychladlý roztok přecedíme a vylisujeme přes hustou plachetku. Na 1 litr takto upravené šťávy přidáme 0,5 litru cukerného sirupu a 1 litr konzumního lihu.Likér necháme ustát.Čirý podíl stáhneme hadičkou a zbytek přefiltrujeme. Oba podíly spojíme a naplníme do láhví.Hruškový likér I.
Asi 2 -3 kg zralých hrušek rozdrtíme a vylisujeme.Šťávu necháme na chladnějším místě sedimentovat. V1 litru hruškové šťávy rozpustíme 1,5 kg cukru a přidáme 1 litr vody. Po úplném rozpuštění cukru přidáme ke šťávě 1,5 litru konzumního lihu a 0,1 litru rumu.Hruškový likér II.
1 kg aromatických a plně zralých hrušek rozemeleme a drť zalijeme 1,2 litru konzumního lihu. Drť necháme na chladnějším místě macerovat 8 - 10 dnů.Po této době stáhneme macerát a zbytek vylisujeme. Oba podíly smísíme a doplníme vodou na 2 litry. Macerát pak necháme krátce sedimentovat nebo jej přes hustou tkaninu přefiltrujeme. Kvyčištěnému macerátu přidáme 1 litr cukrového sirupu a 0,1 litru brandy.Jablečný likér
2 kg středně velkých, zralých, šťavnatých, sladkých a aromatických jablek zbavíme jádřinců a rozemeleme nebo nastrouháme na kaši.Drť necháme 12 hodin na teplém místě naležet, aby nakvasila. Hmotu zalijeme 0,5 litru konzumního lihu, 0,5 litru vody a necháme 10 dnů stát na chladném místě. Potom drť vylisujeme a kmacerátu přidáme ještě 1 litr konzumního lihu a 1,5 litru cukrového sirupu. Likér dobře rozmícháme a po ustálení jej přefiltrujeme.Jahodový likér I.
Šťávu zčerstvých vylisovaných jahod necháme krátce sedimentovat nebo ji zfiltrujeme. K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody a 1 kg cukru.Po rozpuštění cukru smísíme šťávu s 1 litrem konzumního lihu, 5 cl jemného rumu a 5 cl brandy.Jahodový likér II.
1 kg zralých jahod rozmačkáme.K drti přidáme 0,5 litru konzumního lihu a 0,3 litru vody. Směs necháme 8 - 10 dnů vchladu macerovat.Po této době macerát slijeme a sediment vylisujeme. Oba podíly spojíme a přidáme 1 litr cukrového sirupu a dalších 0,5 litru lihu. Pro zlepšení aróma se doporučuje přidat do drti ze zahradních jahod 2 -3 % lesních jahod a 0,1 litru brandy.Kdoulový likér
Zcela zralé kdoule zbavíme jádřinců, rozemeleme je nebo nastrouháme na kaši; drť vylisujeme, šťávu necháme vteple 12 hodin stát ,aby nakvasila, a teprve potom na 1 litr šťávy přidáme 1 litr konzumního lihu, 0,5 litru vody , 0,5 litru cukrového sirupu, 2 g hořkých mandlí,0,5 g skořice a 0,5 g hřebíčku.Drť necháme macerovat 10 až 14 dnů.Po této době nápoj přefiltrujeme a necháme krátce ustát.Malinový likér
1 kg čerstvých malin rozmačkáme a vláhvi se širokým hrdlem je zalijeme 1 litrem konzumního lihu a 0,5 litru vody a přidáme 1 g skořice.Směs ponecháme vchladu 10 dní. Po této době macerát zfiltrujeme , přidáme 1 litr cukrového sirupu a po důkladném smísení necháme ustát.Meruňkový likér
1 kg zvlášť aromatických a plně vyzrálých meruněk odpeckujeme a rozmačkáme . Drť zalijeme 1 litrem jemného konzumního lihu,0,1 litru brandy, 5 cl rumu a 0,5 litru vody. Tuto směs necháme 14 dnů macerovat. Pak drť vylisujeme a přidáme 0,5 litru cukrového sirupu. Po promíchání a rozpuštění cukrového sirupu necháme likér ustát a zfiltrujeme.Ostružinový likér
1 kg ostružin rozmačkáme a mírně povaříme smalým množstvím vody.Drť necháme krátce nakvasit a potom šťávu scedíme,zbytek vylisujeme a vše doplníme vodou na objem 1 litru. K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody, 0,5 litru cukrového sirupu a 1 litr lihu. Po ustání likér stáhneme ,popřípadě zfiltrujeme a plníme do láhví.


Likér z červeného rybízu
Dobře vyzrálé, až mírně přezrálé bobule červeného rybízu rozmačkáme , necháme ležet a mírně nakvasit.Nakvašenou drť vylisujeme.K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody, 1 litr konzumního lihu a 0,4 kg krystalového cukru.Vše dobře smísíme a necháme stát vláhvi se širším hrdlem, až se za občasného promíchávání všechen cukr rozpustí.Likér necháme ustát vnaprostém klidu do úplného vyčištění.Potom jej zfiltrujeme.Likér zčerného rybízu
Zčerného rybízu můžeme vyrobit velice jakostní likér zvaný Cassis likér.Rybíz nejprve rozmačkáme a necháme na teplém místě asi 12 hodin naležet a nakvasit.Na 1 kg plně zralých až přezralých bobulí černého rybízu nalijeme po nakvašení 1 litr konzumního lihu a směs necháme stát vuzavřené láhvi na slunci 4 - 6 týdnů.Po této době slijeme tekutinu a kbobulím přidáme 0,5 litru vody a necháme je 2 dny vyluhovat.Výluh slijeme a bobule vylisujeme.Všechny tři podíly spojíme a přidáme 0,5 litru cukrového sirupu.Takto vzniklý likér necháme 7 - 10 dnů vklidu.Potom jej stáčíme do lahví.Višňový likér
1 kg odstopkovaných a odpeckovaných plně zralých a aromatických višní rozmačkáme a dáme do větší láhve.K drti přidáme pecky z1/4 použitých višní,kousek rozdrcené skořice ,4 hřebíčky, pomerančovou kůru z 1/2 pomeranče, menší část vanilky a kousek rozdrceného puškvorce. Ktéto směsi přilijeme 1 litr jemného konzumního lihu a 0,5 litru vody.Směs ponecháme 10 až 15 dnů vyluhovat. Po této době tekutý podíl slijeme a zbytek scedíme a mírně vylisujeme. Jednotlivé podíly smísíme , přefiltrujeme a přidáme 0,5 kg krystalového cukru.Likér necháme stát 2 až 4 dny a stočíme do láhví.


Likéry připravené podle uvedených předpisů obsahují 26 až 32 objemových % alkoholu.

Bezinkový likér
Až bezinky dozrají,je čas na bezinkový likér.Jeho příprava je poměrně jednoduchá. Svaříme dva litry bezinek s jedním litrem vody, šťávu pak scedíme a bezinky vylisujeme,přidáme tři až čtyři kilogramy cukru a pět minut povaříme. Pak dodáme dva vanilkové cukry, lžičku instantní kávy a vaříme ještě dvě minuty. Po vychladnutí dolijeme půl litru brendy (rum kvůli řadě umělých látek je míně vhodný) a likér je hotov.Používá se na bolesti neuralgického původu,vždy večer před spaním malou sklenku.

Čokoládový likér
Do čisté láhve dáme 3/4 l čistého lihu s 15 dkg strouhané čokolády dobře promícháme a postavíme na 8 dní na vlažné místo. Zvlášť si povaříme v 1/8 l vody 15 dkg cukru 10 minut. Prochladlý promícháme s čokoládovým lihem, procedíme přes filtrační papír, čistý likér slijeme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

Kávový likér
15 dkg pražené umleté kávy hodíme do litru vařící vody, ihned odstavíme (vařiti se nesmí) a dobře přikrytou kávu necháme ustáti, načež ji procedíme kávostrojem neb čistým plátnem a odměříme. Zvlášť si povaříme v 1/2 l vody 60 dkg cukru s 6 cm vanilky 12-15 minut a dáme chladnouti. Do studeného cukru nalijeme procezenou kávu a 1/2 l čistého lihu. Dobře promícháme, načež filtračním papírem procedíme likér do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

Kmínový likér
7 dkg potlučeného kmínu namočíme na 4 dny do 1/2 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 1 litru vody 60 dkg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme kmín s lihem. Hotový likér nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.

Opálový likér (perlová?)
3/4 litru svařeného mléka smícháme s 75-ti dkg jemného krystalového cukru. Pak přidáme citronovou šťávu (11/2 citronu), 3/4 lusku vanilky a čistý líh. Likér dobře promícháme a necháme uležeti 10 dní. Každý den likér dobře protřeseme. Hotový likér procedíme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme. Likér má lesk jako opál.

Vanilkový likér
2 lusky vanilky namočíme na 4 dny do 1 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 3/4 - 1 litru vody 1 Kg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme vanilku s lihem. Hotový likér obarvíme na červeno červeným bretonem (3 kapky),nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.

Vaječný koňak
25 dkg tlučeného cukru, 6 žloutků, balíček vanilkového cukru třeme v míse 15 minut. Potom stále míchajíce přikapeme 1/2 l vařící sladké smetany a potom 1/4 l líhu, promícháme a dáme do lahví. Láhve uzavřeme a ve studenu uložíme. Občas lahví zatřepeme.

Slezská vařonka
20 kostek cukru navlhčíme rychle studenou vodou, dáme je do čistého hrnce a upražíme je do žluta. Potom nalejeme na cukr 3/4 litru povařené vody, přidáme 6 cm skořice, citrónovou kůru i šťávu (1/4 citronu), 3až5 hřebíčků a dobře vše povaříme. Vařící tekutinu dobře přikrytou odstavíme z plotny, načež do ní opatrně nalejeme 1/4 l lihu, přidáme 2 lžíce dobrého medu, zamícháme , a dokud je vařonka horká nalijeme ji do sklenic a podáváme.
Slezská vařonka (hlavně ve Slezsku) podává se hlavně v zimě pro zahřátí. Jest velmi chutná, u nás méně známá.

Jahodový likér
2 l jahod čerstvých se prolisuje a přidá se k nim 1 l čistého lihu, dobře se pováže a nechá se v teple 8 dní. Pak se čistá tekutina slije a zbytek vylisuje a vše profiltruje, přidá se 1 Kg svařeného cukru ve 3/4 l vody. Likér můžeme přibarvit červeným bretonem.

Likér malinový
Na 1 Kg těchto plodů, zralých, dej 1/2 litru cukru, pak 1 litr rumu, asi 4 hřebíčky, proutek vanilky, a nechej 6 neděl na slunci stát. Potom likér pře-ceď a uschovej.

Likér borůvkový
Dej do velké láhve 4 litry zralých borůvek, 1 dkg hřebíčků, kousek vanilky, a nalej na ně 1 litr jemného lihu, 1 l pravé žitné kořalky. Zvlášť nechej vařit asi 15 min. 1 Kg cukru ve 1/4 l vody a vlij na borůvky, poté nechej láhev s likérem na slunci státi 4 týdny, načež likér přeceď a nalij do lahví, uzátkuj a uschovej.Rostlinné likéryHeřmánkový likér-

75 g sušeného heřmánku pravého roztlučeme v hmoždíři na prášek, nasypeme jej do sklenice a zalijeme litrem vodky. Sklenici uzavřeme a roztok necháme 14 dní luhovat. Pak přefiltrujeme do láhve, zazátkujeme, uložíme do chladna a za 14 dnů můžeme konzumovat.Mátový likér-

2 hrstě nařezaných mátových listů čerstvě nasbíraných, 80% čistý líh, 1 l destilované vody, 500 g cukru

Sbíráme mladé čerstvé mátové lístky, dobře je opereme a dáme do lahve se širokým hrdlem. Láhev dolijeme čistým lihem a necháme vyluhovat na teplém místě asi 2-3 týdny. Výluh přecedíme. Na 1 litr výluhu přidáváme 500 g cukru rozvařeného ve vodě. Používáme destilovanou vodu. Likér necháme několik týdnů uležet. Používáme jej při nachlazení a proti kašli, také při žaludečních a zažívacích potížích.Likér z lipového květu-

Lipový květ, 80% líh, 1,25 l vody, 700 g medu

Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme. Na 1 l výluhu přidáváme 700 g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet. Je výborný při nachlazení a proti kašli.Pelyňkový likér (absint)-

4 l žitné kořalky, 200 g anýzu, 200 g fenyklu, 30 g badyánu, 30 g koriandru, 20 g skořice, 20 g puškvorce, 20 g hořkých mandlí, 60 g pelyňku, 10 g máty peprné, 10 g Anděliky, 10 g jalovcových zrnek, 15 g heřmánku, 15 g kořene z kapradí

Vše necháme vyluhovat na slunci asi 3 týdny. Je výtečný pro starší osoby, podporuje trávení. Pozor, konzumovat s rozmyslem, velké množství pelyňku by vašemu tělu nemuselo udělat dobře.Plně zralé borůvky rozmačkáme a necháme je nakvasit při nižší teplotě.Po nakvašení je vylisujeme.Na 1 litr šťávy přidáme několik roztlučených hřebíčků, rozmělněný kousek skořice, pomerančovou kůru z 1/2 pomeranče a 2 g puškvorce.Směs zahřejeme a vaříme 10 - 15 minut. Vychladlý roztok přecedíme a vylisujeme přes hustou plachetku. Na 1 litr takto upravené šťávy přidáme 0,5 litru cukerného sirupu a 1 litr konzumního lihu.Likér necháme ustát.Čirý podíl stáhneme hadičkou a zbytek přefiltrujeme. Oba podíly spojíme a naplníme do láhví.Hruškový likér I.
Asi 2 -3 kg zralých hrušek rozdrtíme a vylisujeme.Šťávu necháme na chladnějším místě sedimentovat. V1 litru hruškové šťávy rozpustíme 1,5 kg cukru a přidáme 1 litr vody. Po úplném rozpuštění cukru přidáme ke šťávě 1,5 litru konzumního lihu a 0,1 litru rumu.Hruškový likér II.
1 kg aromatických a plně zralých hrušek rozemeleme a drť zalijeme 1,2 litru konzumního lihu. Drť necháme na chladnějším místě macerovat 8 - 10 dnů.Po této době stáhneme macerát a zbytek vylisujeme. Oba podíly smísíme a doplníme vodou na 2 litry. Macerát pak necháme krátce sedimentovat nebo jej přes hustou tkaninu přefiltrujeme. Kvyčištěnému macerátu přidáme 1 litr cukrového sirupu a 0,1 litru brandy.Jablečný likér
2 kg středně velkých, zralých, šťavnatých, sladkých a aromatických jablek zbavíme jádřinců a rozemeleme nebo nastrouháme na kaši.Drť necháme 12 hodin na teplém místě naležet, aby nakvasila. Hmotu zalijeme 0,5 litru konzumního lihu, 0,5 litru vody a necháme 10 dnů stát na chladném místě. Potom drť vylisujeme a kmacerátu přidáme ještě 1 litr konzumního lihu a 1,5 litru cukrového sirupu. Likér dobře rozmícháme a po ustálení jej přefiltrujeme.Jahodový likér I.
Šťávu zčerstvých vylisovaných jahod necháme krátce sedimentovat nebo ji zfiltrujeme. K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody a 1 kg cukru.Po rozpuštění cukru smísíme šťávu s 1 litrem konzumního lihu, 5 cl jemného rumu a 5 cl brandy.Jahodový likér II.
1 kg zralých jahod rozmačkáme.K drti přidáme 0,5 litru konzumního lihu a 0,3 litru vody. Směs necháme 8 - 10 dnů vchladu macerovat.Po této době macerát slijeme a sediment vylisujeme. Oba podíly spojíme a přidáme 1 litr cukrového sirupu a dalších 0,5 litru lihu. Pro zlepšení aróma se doporučuje přidat do drti ze zahradních jahod 2 -3 % lesních jahod a 0,1 litru brandy.Kdoulový likér
Zcela zralé kdoule zbavíme jádřinců, rozemeleme je nebo nastrouháme na kaši; drť vylisujeme, šťávu necháme vteple 12 hodin stát ,aby nakvasila, a teprve potom na 1 litr šťávy přidáme 1 litr konzumního lihu, 0,5 litru vody , 0,5 litru cukrového sirupu, 2 g hořkých mandlí,0,5 g skořice a 0,5 g hřebíčku.Drť necháme macerovat 10 až 14 dnů.Po této době nápoj přefiltrujeme a necháme krátce ustát.Malinový likér
1 kg čerstvých malin rozmačkáme a vláhvi se širokým hrdlem je zalijeme 1 litrem konzumního lihu a 0,5 litru vody a přidáme 1 g skořice.Směs ponecháme vchladu 10 dní. Po této době macerát zfiltrujeme , přidáme 1 litr cukrového sirupu a po důkladném smísení necháme ustát.Meruňkový likér
1 kg zvlášť aromatických a plně vyzrálých meruněk odpeckujeme a rozmačkáme . Drť zalijeme 1 litrem jemného konzumního lihu,0,1 litru brandy, 5 cl rumu a 0,5 litru vody. Tuto směs necháme 14 dnů macerovat. Pak drť vylisujeme a přidáme 0,5 litru cukrového sirupu. Po promíchání a rozpuštění cukrového sirupu necháme likér ustát a zfiltrujeme.Ostružinový likér
1 kg ostružin rozmačkáme a mírně povaříme smalým množstvím vody.Drť necháme krátce nakvasit a potom šťávu scedíme,zbytek vylisujeme a vše doplníme vodou na objem 1 litru. K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody, 0,5 litru cukrového sirupu a 1 litr lihu. Po ustání likér stáhneme ,popřípadě zfiltrujeme a plníme do láhví.


Likér z červeného rybízu
Dobře vyzrálé, až mírně přezrálé bobule červeného rybízu rozmačkáme , necháme ležet a mírně nakvasit.Nakvašenou drť vylisujeme.K 1 litru šťávy přidáme 0,5 litru vody, 1 litr konzumního lihu a 0,4 kg krystalového cukru.Vše dobře smísíme a necháme stát vláhvi se širším hrdlem, až se za občasného promíchávání všechen cukr rozpustí.Likér necháme ustát vnaprostém klidu do úplného vyčištění.Potom jej zfiltrujeme.Likér zčerného rybízu
Zčerného rybízu můžeme vyrobit velice jakostní likér zvaný Cassis likér.Rybíz nejprve rozmačkáme a necháme na teplém místě asi 12 hodin naležet a nakvasit.Na 1 kg plně zralých až přezralých bobulí černého rybízu nalijeme po nakvašení 1 litr konzumního lihu a směs necháme stát vuzavřené láhvi na slunci 4 - 6 týdnů.Po této době slijeme tekutinu a kbobulím přidáme 0,5 litru vody a necháme je 2 dny vyluhovat.Výluh slijeme a bobule vylisujeme.Všechny tři podíly spojíme a přidáme 0,5 litru cukrového sirupu.Takto vzniklý likér necháme 7 - 10 dnů vklidu.Potom jej stáčíme do lahví.Višňový likér
1 kg odstopkovaných a odpeckovaných plně zralých a aromatických višní rozmačkáme a dáme do větší láhve.K drti přidáme pecky z1/4 použitých višní,kousek rozdrcené skořice ,4 hřebíčky, pomerančovou kůru z 1/2 pomeranče, menší část vanilky a kousek rozdrceného puškvorce. Ktéto směsi přilijeme 1 litr jemného konzumního lihu a 0,5 litru vody.Směs ponecháme 10 až 15 dnů vyluhovat. Po této době tekutý podíl slijeme a zbytek scedíme a mírně vylisujeme. Jednotlivé podíly smísíme , přefiltrujeme a přidáme 0,5 kg krystalového cukru.Likér necháme stát 2 až 4 dny a stočíme do láhví.


Likéry připravené podle uvedených předpisů obsahují 26 až 32 objemových % alkoholu.

Bezinkový likér
Až bezinky dozrají,je čas na bezinkový likér.Jeho příprava je poměrně jednoduchá. Svaříme dva litry bezinek s jedním litrem vody, šťávu pak scedíme a bezinky vylisujeme,přidáme tři až čtyři kilogramy cukru a pět minut povaříme. Pak dodáme dva vanilkové cukry, lžičku instantní kávy a vaříme ještě dvě minuty. Po vychladnutí dolijeme půl litru brendy (rum kvůli řadě umělých látek je míně vhodný) a likér je hotov.Používá se na bolesti neuralgického původu,vždy večer před spaním malou sklenku.

Čokoládový likér
Do čisté láhve dáme 3/4 l čistého lihu s 15 dkg strouhané čokolády dobře promícháme a postavíme na 8 dní na vlažné místo. Zvlášť si povaříme v 1/8 l vody 15 dkg cukru 10 minut. Prochladlý promícháme s čokoládovým lihem, procedíme přes filtrační papír, čistý likér slijeme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

Kávový likér
15 dkg pražené umleté kávy hodíme do litru vařící vody, ihned odstavíme (vařiti se nesmí) a dobře přikrytou kávu necháme ustáti, načež ji procedíme kávostrojem neb čistým plátnem a odměříme. Zvlášť si povaříme v 1/2 l vody 60 dkg cukru s 6 cm vanilky 12-15 minut a dáme chladnouti. Do studeného cukru nalijeme procezenou kávu a 1/2 l čistého lihu. Dobře promícháme, načež filtračním papírem procedíme likér do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme a uložíme.

Kmínový likér
7 dkg potlučeného kmínu namočíme na 4 dny do 1/2 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 1 litru vody 60 dkg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme kmín s lihem. Hotový likér nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.

Opálový likér (perlová?)
3/4 litru svařeného mléka smícháme s 75-ti dkg jemného krystalového cukru. Pak přidáme citronovou šťávu (11/2 citronu), 3/4 lusku vanilky a čistý líh. Likér dobře promícháme a necháme uležeti 10 dní. Každý den likér dobře protřeseme. Hotový likér procedíme do čistých lahví, zazátkujeme, zapečetíme. Likér má lesk jako opál.

Vanilkový likér
2 lusky vanilky namočíme na 4 dny do 1 l čistého lihu. (sklenice budiž dobře přikryta.) Pak si uvaříme v 3/4 - 1 litru vody 1 Kg cukru na nitku 15 minut. Do vychladlého cukru přefiltrujeme vanilku s lihem. Hotový likér obarvíme na červeno červeným bretonem (3 kapky),nalijeme do láhví, zazátkujeme, zapečetíme a uschováme.

Vaječný koňak
25 dkg tlučeného cukru, 6 žloutků, balíček vanilkového cukru třeme v míse 15 minut. Potom stále míchajíce přikapeme 1/2 l vařící sladké smetany a potom 1/4 l líhu, promícháme a dáme do lahví. Láhve uzavřeme a ve studenu uložíme. Občas lahví zatřepeme.

Slezská vařonka
20 kostek cukru navlhčíme rychle studenou vodou, dáme je do čistého hrnce a upražíme je do žluta. Potom nalejeme na cukr 3/4 litru povařené vody, přidáme 6 cm skořice, citrónovou kůru i šťávu (1/4 citronu), 3až5 hřebíčků a dobře vše povaříme. Vařící tekutinu dobře přikrytou odstavíme z plotny, načež do ní opatrně nalejeme 1/4 l lihu, přidáme 2 lžíce dobrého medu, zamícháme , a dokud je vařonka horká nalijeme ji do sklenic a podáváme.
Slezská vařonka (hlavně ve Slezsku) podává se hlavně v zimě pro zahřátí. Jest velmi chutná, u nás méně známá.

Jahodový likér
2 l jahod čerstvých se prolisuje a přidá se k nim 1 l čistého lihu, dobře se pováže a nechá se v teple 8 dní. Pak se čistá tekutina slije a zbytek vylisuje a vše profiltruje, přidá se 1 Kg svařeného cukru ve 3/4 l vody. Likér můžeme přibarvit červeným bretonem.

Likér malinový
Na 1 Kg těchto plodů, zralých, dej 1/2 litru cukru, pak 1 litr rumu, asi 4 hřebíčky, proutek vanilky, a nechej 6 neděl na slunci stát. Potom likér pře-ceď a uschovej.

Likér borůvkový
Dej do velké láhve 4 litry zralých borůvek, 1 dkg hřebíčků, kousek vanilky, a nalej na ně 1 litr jemného lihu, 1 l pravé žitné kořalky. Zvlášť nechej vařit asi 15 min. 1 Kg cukru ve 1/4 l vody a vlij na borůvky, poté nechej láhev s likérem na slunci státi 4 týdny, načež likér přeceď a nalij do lahví, uzátkuj a uschovej.Rostlinné likéryHeřmánkový likér-

75 g sušeného heřmánku pravého roztlučeme v hmoždíři na prášek, nasypeme jej do sklenice a zalijeme litrem vodky. Sklenici uzavřeme a roztok necháme 14 dní luhovat. Pak přefiltrujeme do láhve, zazátkujeme, uložíme do chladna a za 14 dnů můžeme konzumovat.Mátový likér-

2 hrstě nařezaných mátových listů čerstvě nasbíraných, 80% čistý líh, 1 l destilované vody, 500 g cukru

Sbíráme mladé čerstvé mátové lístky, dobře je opereme a dáme do lahve se širokým hrdlem. Láhev dolijeme čistým lihem a necháme vyluhovat na teplém místě asi 2-3 týdny. Výluh přecedíme. Na 1 litr výluhu přidáváme 500 g cukru rozvařeného ve vodě. Používáme destilovanou vodu. Likér necháme několik týdnů uležet. Používáme jej při nachlazení a proti kašli, také při žaludečních a zažívacích potížích.Likér z lipového květu-

Lipový květ, 80% líh, 1,25 l vody, 700 g medu

Sbíráme čerstvě rozkvetlý lipový květ. Okurkovou láhev naplníme do poloviny čerstvě nasbíraným rozkvetlým lipovým květem, dolijeme až k hrdlu čistým lihem a necháme vyluhovat na slunném teplém místě 2 týdny. Poté výluh přecedíme. Na 1 l výluhu přidáváme 700 g medového roztoku. Lipový likér necháme ještě několik týdnů uležet. Je výborný při nachlazení a proti kašli.Pelyňkový likér (absint)-

4 l žitné kořalky, 200 g anýzu, 200 g fenyklu, 30 g badyánu, 30 g koriandru, 20 g skořice, 20 g puškvorce, 20 g hořkých mandlí, 60 g pelyňku, 10 g máty peprné, 10 g Anděliky, 10 g jalovcových zrnek, 15 g heřmánku, 15 g kořene z kapradí

Vše necháme vyluhovat na slunci asi 3 týdny. Je výtečný pro starší osoby, podporuje trávení. Pozor, konzumovat s rozmyslem, velké množství pelyňku by vašemu tělu nemuselo udělat dobře.
(více)

03.07.2010 18:42:51 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Přírodní vína


Angreštové dezertní víno
Z angreštu vyrábíme výlučně víno dezertní.Angreštové stolní víno je značně labilní.Pomalu se čistí a trpí mnohými vadami a chorobami.
Bobule angreštu se špatně lisují,a proto po oprání a rozdrcení zalijeme drť horkou vodou v poměru 0,33 litru vody na 1 kg ovoce.Rozředěnou drť necháme 1 - 2 dny naležet,aby mírně nakvasila.Tím se drť lépe lisuje a u červených odrůd přechází barvivo do šťávy.
V 10 litrech vylisované šťávy z angreštu,ke kterému byla přidána před lisováním voda, rozpustíme 2,24 kg cukru a přidáme zákvas čistých kultur kvasinek.Po rychlém rozkvašení a po ukončení bouřlivého kvašení doplníme víno v kvasné nádobě až po hrdlo a necháme je dokvášet při teplotě asi 15°C.Po kvašení víno stáhneme z kvasnic a ke stočenému vínu přidáme 1,2 kg cukru.Vyrobíme přibližně 11,5 litru dezertního vína.

Bezinkové víno
Plně zralé plody bezu černého ,zvané bezinky,zbavíme stopek a smísíme je s menším množstvím vody.Směs krátce povaříme, abychom usnadnili lisování. Drť necháme potom 12 hodin odležet,načež ji vylisujeme.
Bezinkové stolní víno
10 litrů šťávy zředíme 5 litry vody a přidáme 2,7 kg cukru.K takto upravené šťávě přidáme zákvas a necháme jí kvasit. Po bouřlivém kvašení buď víno ihned stočíme z kvasnic,nebo je dolijeme vínem a necháme na kvasnicích kratší dobu dokvášet. Podle uvedeného předpisu vyrobíme přibližně 16,5 litru stolního vína.
Bezinkové dezertní víno
K 10 litrům bezinkové vyčiřené šťávy přidáme 5 litru vody a 3,3 kg cukru.Do takto upravené šťávy dáme zákvas čisté kultůry kvasinek.Šťávu necháme rychle rozkvasit při vyšší teplotě.Po bouřlivém kvašení víno doplníme nebo stočíme do menší nádoby a necháme dokvasit.Po stočení vína z kalů přidáme 1,3 kg cukru.Vyrobíme asi 17,5 litru dezertního vína.

Borůvkové víno
Borůvková šťáva pomalu kvasí, a proto je třeba ke šťávě přidávat buď bouřlivě rozkvašené víno v podobě zákvasu, nebo zákvas vysoce aktivního druhu kulturních kvasinek Současně přidáváme ke šťávě živnou sůl v množství 25 g na 100 litru již upravené šťávy.
Na počátku kvašení , a stejně tak i při bouřlivém kvašení,musí být teplota prostředí stále na 20°C,aby průběh kvašení byl intenzivní a pokud možno bez výkyvu.
Přetříděné borůvky zbavíme všech příměsí,podlijeme malým množstvím vody a prohřejeme po dobu asi 15 minut při teplotě 70 až 75°C.Současně je rozmačkáme. Ještě teplou hmotu vylisujeme.Vyčiřenou šťávu upravíme přidáním přísad a kvasinek podle předpisu.
Borůvkové stolní víno
K10 litrům šťávy přidáme 3 litry vody,2,2 kg cukru, zákvas a živnou sůl. Po bouřlivém kvašení můžeme víno nechat dokvášet na kvasnicích až do optimální jakosti.Vlivem vyššího obsahu tříslovin je borůvkové víno velice stabilní.Celkem získáme asi 14 litrů borůvkového stolního vína.
Borůvkové dezertní víno
Abychom zvýšili obsah alkoholu,přidáme do šťávy úměrně více cukru.Do10 litrů borůvkové šťávy přidáme 2,7 kg cukru,3 litry vody,zákvas čisté kultury kvasinek, které jsou schopny pracovat i při vyšším obsahu cukru a alkoholu,a živnou sůl. Takto upravenou šťávu necháme kvasit při vyšší teplotě. Jakmile přejde bouřlivé kvašení, umístíme v kvasné nádobě do chladnějšího prostředí s teplotou asi 10 až 15°C. Zde necháme víno dokvášet i několik měsíců, až se všechen cukr přemění v alkohol. Do dokvašeného vína přidáme po stočení 1,2 kg cukru.Tímto způsobem vyrobíme přibližně 15 litrů dezertního vína.

Hruškové víno
Víno z hrušek se dosud vyrábí v menším měřítku,hlavně proto,že šťáva z hrušek obsahuje málo kyselin a je fádní.Obliba hruškového vína však poslední dobou stoupá pro jeho příjemný charakter,který je utvářen specifickou příchutí a aromatem.
K hruškové šťávě můžeme přidat 20% jablečné šťávy,abychom zlepšili chuť vína.
K výrobě hruškového vína jsou vhodné středně zralé plody šťavnatých odrůd.
V průběhu manipulace s drtí,šťávou i vínem je třeba veškeré práce urychlit,aby se co nejvíce zkrátil styk se vzduchem a aby se tím snížily oxidační přeměny, které způsobují hnědnutí šťávy a vína.
Hruškové stolní víno
Odkalenou hruškovou šťávu upravíme pro kvašení tak,že do 10 litru šťávy přidáme
1,4 litru vody ,1,5 kg cukru a 15 g kyseliny citrónové.K takto upravené šťávě přidáme ještě živnou sůl a zákvas.Po bouřlivém kvašení necháme mladé víno dokvášet na kvasnicích pouze krátkou dobu.Podle tohoto předpisu vyrobíme přibližně 12 litrů stolního vína.
Hruškové dezertní víno
Do 10 litrů odkalené hruškové šťávy přidáme 1,5 litru vody, 2 kg cukru ,15 g kyseliny citrónové,živnou sůl a zákvas čisté kultůry kvasinek.Víno necháme po bouřlivém kvašení téměř zcela dokvasit na kvasnicích.Po stočení z kalu přidáme k vínu ještě 1 kg cukru.Celkem vyrobíme přibližně 13 litrů dezertního vína.


Jablečné víno
Chceme-li vyrobit podomácku nejen chutné,ale i čiré jablečné víno bez zákalu,pak musíme použít pouze plně zralá a zdravá jablka.Vhodné jsou odrůdy s dostatečným obsahem cukru i kyselin a se světlou dužinou,která na vzduchu co nejméně hnědne.
Lze použít i padaná jablka,která jsou však již zralá a zdravotně nezávadná. Jablečná drť, šťáva i víno jsou velice náchylné k hnědnutí,a proto se máme vyvarovat každého zbytečného provzdušování,a to zvláště při stáčení vína.
Jablečné stolní víno
K 10 litrům jablečné šťávy z plně zralých jablek sladkých odrůd přidáme 1,1 kg cukru. Po vykvašení získáme asi 10 litrů stolního vína.
Do 10 litrů jablečné šťávy ze středně kyselých a méně zralých jablek přidáme 1,25 litru vody a 1,6 kg cukru.Vyrobíme asi 12 litrů stolního vína.
Na 10 litrů jablečné šťávy z kyselejších a nezralých jablek přidáme 2,5 litru vody a 2,2 kg cukru.Vyrobíme asi 14 litrů stolního vína.
Protože jablka obsahují málo tříslovin, doporučuje se přidat buď trnky,nebo jedlé jeřabiny v množství asi 250 g na 10 kg jablek.
Jablečné dezertní víno
Pro dezertní jablečné víno používáme buď středně zralá,nebo plně zralá jablka takových odrůd,které mají větší obsah kyselin.Dezertní jablečné víno můžeme také upotřebit pro další úpravu na vína kořeněná.
Do 10 litrů jablečné šťávy přidáme 1,5 litru vody a 2,2 kg cukru.Ke šťávě přidáme zákvas čisté kultury kvasinek a necháme ji kvasit při vyšší teplotě.Po bouřlivém kvašení víno dolijeme a necháme dokvášet za nižší teploty.Po dokvašení přidáme k vínu 1,2 kg cukru.Tímto způsobem vyrobíme asi 13 litrů dezertního jablečného vína.


Jahodové víno
Jahodová vína se vyznačují jemnou vůni a pikantní chutí.Tyto vlastnosti jsou zvlášť výrazné, jestliže bylo víno vyrobeno buď jenom z lesních jahod,nebo ze zahradních jahod,ale s příměsí lesních jahod.Jahody pro výrobu vína nesmějí být přezrálé, nemají být těsně před sklizní chemicky ošetřeny a mají být zcela svěží.
Plody zbavíme stopek a kalichů,aby víno nedostalo travnatou příchuť.Jahody buď zatepla ,nebo zastudena rozmačkáme.Drť necháme asi 1 až 2 dny odležet a potom ji šetrně vylisujeme.Odkalenou šťávu upravíme na kvašení. Kvašení má probíhat rychle. Jahodové víno se nemá příliž dlouho skladovat,protože poměrně brzy strácí aróma a stárne.
Jahodové stolní víno
10 litrů jahodové šťávy rozředíme 5 litry vody a přidáme 2,8 kg cukru a 16 g kyseliny citrónové.Přidáme též živnou sůl a zákvas.Kvašení má probíhat v teplém prostředí. Podle tohoto předpisu získáme přibližně 16,5 litru stolního vína.
Jahodové dezertní víno
Postup přípravy jahodové šťávy je stejný jako při výrobě jahodového stolního vína.
Odkalenou jahodovou šťávu upravíme pro kvašení tak,že k 10 litrům šťávy přidáme
5 litru vody, 3,5 kg cukru, 15 g kyseliny citrónové, živnou sůl a zákvas čisté kultury kvasinek. Takto upravenou šťávu necháme bouřlivě kvasit v teplotě prostředí 20°C. Po dokvašení ještě přidáme 1,1 kg cukru.Celkem získáme asi 17,5 litru dezertního vína.


Malinové dezertní víno
Z malin se vyrábí pouze dezertní víno, protože malinové stolní víno je všestraně méně jakostní a hlavně není příliš chutné.
Maliny pro výrobu vína mají být naprosto čerstvé a zdravé. Plody zbavíme stopek,pak je rozdrtíme a necháme 1 až 2 dny naležet ,aby drť částečně nakvasila.Tím získá šťáva na barevnosti a drť na vylisnosti.Drť vylisujeme nejlépe přes plachetku. Získanou šťávu můžeme nechat sedimentovat.
K 10 litrům malinové šťávy přidáme 5 litrů vody,3,4 kg cukru a 1,5 až 2 g živné soli. Necháme normálně kvasit a po dokvašení můžeme mladé víno přefiltrovat. K dokvašenému a popřípadě přefiltrovanému vínu přidáme 1,4 kg cukru.Tím získáme přibližně 17,5 litru dezertního malinového vína.


Ostružinové víno
Ostružinové víno má specifickou příchuť i vůni a příjemnou barvu. Pro tyto vlastnosti vyrábíme z ostružin jak víno stolní, tak i dezertní.
Ostružiny rozdrtíme a drť necháme 1 až 3 dny naležet,aby získala vyšší barevnost a měla větší výlisnost.Po uležení necháme drť na sítech odkapat a zbylý podíl vylisujeme. Šťávu z odkapání i lisování smísíme.Takto získanou šťávu necháme vyčistit od kalů sedimentací.Odkalenou šťávu potom upravujeme pro kvašení.
Ostružinové stolní víno
K odkalené ostružinové šťávě přidáme na 10 litrů šťávy 2,5 litru vody, 2 kg cukru a
2 g živné soli.Šťávu pak necháme kvasit při teplotě 20°C. Po bouřlivém kvašení víno dolijeme a necháme dokvasit na kvasnicích. Vyrobíme přibližně 13 litrů stolního vína.
Ostružinové dezertní víno
Vylisovanou a odkalenou ostružinovou šťávu upraavíme pro kvašení přidáním 2,4 litru vody,2,7 kg cukru, 2 g živné soli a zákvasu čisté kultury kvasinek k 10 litrům šťávy. Bouřlivé kvašení má probíhat při teplotě 20°C.Po jeho ukončení přeneseme nádoby do místnosti s teplotou asi 15°C. Víno dolijeme a necháme na kvasnicích pozvolna dokvášet.Po úplném dokvašení přidáme ke stočenému vínu 1,2 kg cukru. Získáme přibližně 14,5 litru dezertního vína.


Víno z bílého rybízu
Vína z bílého rybízu jsou zvlášť ceněna pro jemnost chuti,aróma, pro příjemnou světlou barvu a pro nápadnou podobnost s bílými revovými víny. Ručně nebo strojově oddělíme bobule rybízu od třapin a drť buď ihned vylisujeme,nebo necháme 1 den naležet (pro zvýšení výlisnosti). První způsob je sice méně výtěžný,ale jakost vyrobeného vína je podstatně lepší. Je-li šťáva kalná, necháme ji sedimentovat a teprve potom odkalenou šťávu upravujeme pro kvašení.
Rybízové bílé stolní víno
K 10 litrům šťávy z bílého rybízu přidáme 10 litrů vody a 3,8 kg cukru.Šťávu necháme kvasit při teplotě 20°C.Abychom kvašení urychlili a zjakostnili, můžeme k vyčiřené šťávě přidat zákvas.Po bouřlivém kvašení víno stočíme z kvasnic a necháme dokvášet v jiné nádobě, kterou jsme naplnili až po okraj.Podle tohoto předpisu vyrobíme přibližně 22 litrů bílého stolního vína.
Rybízové bílé dezertní víno
K 10 litrům vylisované a vyčištěné šťávy přidáme 10 litrů vody, 4,7 kg cukru a zákvas čisté kultury kvasinek.Abychom bouřlivé kvašení co nejvíce urychlili, kvasíme šťávu při teplotě 20°C.Po bouřlivém kvašení ponecháme pokud možno víno dokvášet na kvasnicích.Po stočení přidáme k vínu 1,8 kg cukru.Podle tohoto postupu vyrobíme přibližně asi 24 litrů dezertního bílého vína.


Vína z červeného rybízu
Od vín zčerveného rybízu očekáváme nejen harmonickou chuť, ale především zářivou, jiskrnou červenou barvu.Šťáva většiny odrůd červených rybízů má dostatečně červenou barvu.Přesto však drť i z těchto odrůd necháme den až dva dny odležet a částečně nakvasit.Jestliže rybízová drť nebyla odzrněna a obsahuje třapiny, pak naležení nemá trvat déle než 12 hodin,aby trpká chuť a travnaté aróma nepřešly do vína.Šťávu necháme sedimentovat.
Rybízové červené stolní víno
Ke šťávě z červeného rybízu přidáme na 10 litrů šťávy 15 litrů vody a 5 kg cukru. Dále přidáme zákvas a šťávu necháme kvasit při teplotě 20°C.Víno dokvášíme pokud možno na kvasnicích.Podle tohoto předpisu vyrobíme přibližně 28 litrů stolního vína.
Rybízové červené dezertní víno
K červenému dezertnímu vínu použijeme červený rybíz plně zralý až mírně přezrálý. Odkalenou šťávu připravíme ke kvašení tak, že k 10 litrům šťávy přidáme 12 litrů vody, 5,3 kg cukru a zákvas čisté kultury kvasinek,které zkvašují při zvýšeném obsahu cukru a alkoholu.Po dokončení kvašení a stočení z kvasnic přidáme k vínu 2 kg cukru. Vyrobíme asi 26 litrů dezertního vína.


Vína z černého rybízu
Víno z černého rybízu má svůj typický charakter,který se nevyskytuje u žádného jiného druhu ovocných vín.Především je to zvláštní kořenité aróma,které kvašením spolu s výraznými chuťovými vjemy černého rybízu vytvářejí nevšedně plné, chutné a ušlechtilé víno,které je navíc vitamínově zvlášť cenné.
Stolní víno z černého rybízu
Rozdrcené bobule bez třapin necháme 1 až 3 dny naležet a nakvasit.Abychom zabránili naoctění,drť v průběhu naležení několikrát promícháme.Tím narušíme tzv.klobouk, který se může vytvořit na povrchu drti a který bývá zdrojem octových bakterií. Vylisovanou šťávu pak upravíme pro kvašení.
Na 10 litrů šťávy přidáme 18 litrů vody a 5,5 kg cukru.Kvašení,dokvašování a ostatní manipulace a zásahy jsou shodné se všeobecnými postupy výroby vín.Podle tohoto předpisu vyrobíme přibližně 31 litrů stolního vína.
Dezertní víno z černého rybízu
Šťávu z černého rybízu upravíme pro kvašení tak,že na 10 litrů šťávy přidáme 18 litrů vody, 6,7 kg cukru,zákvas čisté kultury kvasinek a živnou sůl.Takto upravenou šťávu ponecháme kvasit při teplotě 20°C.Po bouřlivém kvašení budeme šťávu dokvášet při teplotě 15°C.Podokvašení a stočení z kvasnic přidáme k vínu 2,5 kg cukru. Přibližně vyrobíme asi 33,5 litrů dezertního vína.


Šípkové víno
Šípkové víno se s oblibou vyrábí v domácnostech,protože má vysoký obsah vitamínů, zvláště vitamínu C,a sveráznou osvěžující chuť.
K přípravě se používají plně zralé šípky.Místo čerstvých šípků lze pro přípravu vína použít i šípky sušené.1 kg sušených šípků odpovídá 2,5 kg šípků čerstvých. Abychom však uchovali ve víně co nejvíce vitamínu C, který je v tomto nápoji velice stabilní, používáme k výrobě šípkového vína především šípky čerstvě natrhané.
Při výrobě vína se používají šípky celé.Nemusíme je zbavovat stopek a okvětí. Předem odvážené množství šípku nasypeme do přiměřeně velké láhve,demižónu nebo i jiné nádoby se širším hrdlem.Zvlášť vhodné jsou asi čtyřlitrové,tzv.okurkové sklenice. Šípky zalijeme horkým roztokem cukru.Po vychladnutí přidáme zákvas čisté kultury kvasinek
Nádobu uzavřeme kvasnou zátkou a necháme rozkvasit při teplotě 20°C.V průběhu kvašení klesají šípky postupně ke dnu.Jakmile téměř všechny šípky klesnou a kvašení viditelně ustává,tekutý podíl ihned hadičkou stočíme a oddělíme jej od šípků a kalů. Víno stočíme do čistého demižónu nebo jiné nádoby až po samou zátku.Takto ošetřené víno můžeme nechat ležet při nižší teplotě několik měsíců a z případných usazenin je potom stočit do láhví.Z šípků připravujeme podomácku převážně dezertní víno.
Šípkové dezertní víno
Na 1 kg čerstvých šípků použijeme roztok připravený z 2,5 litru vody a 0,75 kg cukru. K roztoku přidáme zákvas čisté kultury kvasinek, 1 až 2 g živné soli a 6 g kyseliny citrónové.Po stočení z kvasnic přidáme k vínu ještě 0,3 kg cukru.Tímto způsobem vyrobíme přibližně 3 litry dezertního šípkového vína.
Šípky,které zůstanou v kvasné nádobě po stočení vína,můžeme ještě jednou použít. Nalijeme na ně cukerný roztok jako v prvním případě spolu se zákvasem čisté kultury kvasinek a ostatními složkami.Směs necháme kvasit při teplotě 20°C a víno dokvášet při teplotě asi 15°C.Tímto způsobem získáme šípkové dezertní víno stejné jakosti jako z prvního kvašení.


Trnkové víno
Trnky jsou pro výrobu vína velice vhodnou a neprávem opomíjenou surovinou. Při správném výrobním postupu můžeme z trnek připravit rubínově červené víno, které se svou jakostí velice přibližuje révovým červeným vínům nejlepší kvality.
Trnky mají být přezralé.Dobře použitelné jsou i plody "přešlé mrazem". Z takových trnek se šťáva mnohem lépe uvolňuje a ztrácí částečně svíravou chuť po tříslovinách. Žlutozelená barva šťávy čerstvých trnek přechází během kvašení v barvu jasně červenou.Celá řada látek,které dodávají vínu žádanou barvu, příjemnou chuť a aroma , je obsažena ve slupkách a přecházejí do šťávy buď pomoci tepla,nebo nakvašením.
Při tepelném postupu získávání šťávy přidáme k plodům recepturou stanovené množství vody,trnky rozmačkáme a hmotu zahříváme po dobu 20 až 30 minut při teplotě 65 až 70°C.Uvolněnou šťávu scedíme a trnky vystřeme a vylisujeme. Oba podíly šťávy smísíme,přidáme předepsané množství cukru,živnou sůl,zákvas a necháme v kvasné nádobě kvasit.
Při získávání šťávy nakvašováním trnek zalijeme v kvasné nádobě celé plody horkým cukerným roztokem v takové koncentraci,která je uvedena v příslušném předpisu.Po vychladnutí přidáme zákvas a živnou sůl.Směs necháme kvasit a občas hmotou zamícháme.Asi po 1 týdnu,když přejde bouřlivé kvašení,víno scedíme a trnky vystřeme a vylisujeme.Oba takto získané podíly smísíme jako v prvním případě, naplníme je do čisté nádoby až po okraj hrdla a necháme při nižší teplotě dokvášet.
Trnkové stolní víno
Na 10 kg trnek použijeme 10 litrů vody, 3 kg cukru, 3 g živných solí a zákvas.Šťávu získáme buď tepelným postupem,nebo nakvašením.Po úplném dokvašení a po druhém stočení naplníme víno do láhví,ve kterých ležením při 15°C získá teprve konečnou jakost.Podle tohoto předpisu vyrobíme asi 16,5 litru stolního vína.
Trnkové dezertní víno
Na 10 kg trnek použijeme 10 litru vody,3,5 kg cukru, 4 g živné soli a zákvas čisté kultury kvasinek.Při získávání šťávy a výrobním postupu se budeme řídit podle některých způsobů uvedených v úvodní části.Po dokvašení a stočení vína z kvasnic přidáme k vínu 1,3 kg cukru.Tímto způsobem vyrobíme přibližně 17,5 litru dezertního vína.Víno skladujeme buď v láhvích,nebo ve zcela naplněných demižónech při teplotě asi 15°C.Teprve po delším uchování získává víno na plné jakosti.


Třešňové víno
Třešně odstopkujeme,odpeckujeme a rozmačkáme.Plody můžeme odpeckovat protřením přes síto s příslušně velikými otvory.Asi 5% pecek rozdrtíme,aby víno mělo kořenitou příchuť a vůni.Vhodná je směs 4 dílu třešňové šťávy a 1 dílu višňové šťávy. Rozmačkané třešně necháme 1 až 2 dny naležet a mírně nakvasit,aby se šťáva lépe uvolnila a aby získala dostatečně tmavou, červenou barvu.Během naležení drť občas promícháme,aby nenaoctila.Drť po odležení vylisujeme,popřípadě vyčistíme sedimentací a upravíme podle receptury ke kvašení.
Třešňové stolní víno
10 litrů třešňové šťávy rozředíme 1,8 litru vody.K tomuto roztoku přidáme 1,8 kg cukru, 20 g kyseliny citrónové,zákvas a živnou sůl.Takto upravenou šťávu necháme kvasit.Po bouřlivém kvaašení ponecháme víno jen krátce na kvasnicích dokvášet a stočíme je do nádob,které naplníme vínem až po hrdlo.Po úplném dokvašení stočíme víno do láhví.Z tohoto množství vyrobíme přibližně 12,5 litru stolního vína.
Třešňové víno dezertní
K 10 litrům třešňové šťávy přidáme 2 litry vody, 2,2 kg cukru, 15 až 20 g kyseliny citrónové,zákvas čisté kultury kvasinek a živnou sůl.Takto upravenou šťávu kvasíme při teplotě 20°C,aby bouřlivé kvašení proběhlo co nejrychleji.Po jeho ukončení buď víno v kvasné nádobě dolijeme,nebo je stočíme a necháme dokvášet v jiné nádobě naplněné až po okraj.Po dokvášení stočíme víno z usazených kalů a přisladíme je 1kg cukru.Vyrobíme asi 14 litrů vína.


Višňové víno
Višňové víno patří k nejjakostnějším ovocným vínům.Vyniká barevností a osvěžující chutí.Z použitých višní rozdrtíme 5 až 10% pecek a přidáme je do drti.Víno tím získá na kořenité a jemně nahořklé chuti.Drť necháváme 1 až 2 dny naležet.


Višňové stolní víno
Ve višňové drti necháme 5% rozdrcených pecek.K 10 litrům višňové šťávy přidáme 5,5 litru vody, 2,6 kg cukru a zákvas.Na kvasnicích můžeme višňové víno nechat dokvášet poměrně déle.Po druhém stočení je naplníme do láhví.Vyrobíme asi 17 litrů stolního vína.
Višňové dezertní víno
Ve višňové drti ponecháme asi 10% rozdrcených pecek.Drť necháme 1 až 2 dny nakvasit .Na 10 litrů šťávy přidáme 5,5 litru vody, 3,3 kg cukru,zákvas čisté kultury kvasinek a živnou sůl.Kvasnou nádobu se šťávou umístíme v místnosti s teplotou 20°C.Bouřlivé kvašení má probíhat rychle.Víno dokvašujeme po dolití na kvasnicích nebo je stočíme do jiné nádoby.Po dokvašení přidáme k vínu 1,8 kg cukru.Tímto způsobem vyrobíme přibližně 18,5 litru dezertního vína.


(více)

03.07.2010 18:28:25 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Likér z ledových kaštanů

250 ml šlehačky,
1 SALKO,
3 tyčinky Ledové kaštany,
4 kostičky hořké čokolády,
1/2 litru rumu.
Příprava:
Šlehačku vylijeme do hrnce, přidáme čokoládu a nalámané tyčinky Ledových kaštanů. Za stálého míchání povaříme.
Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout, vlijeme SALKO a nakonec RUM.
Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví.

Z jedné dávky je litr likéru.
(více)

15.04.2010 10:21:01 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Pečený vánoční čaj

1 kg ovoce (může být mražené i čerstvé) hrušky,jablka,pomeranče,rybíz,švestky,mandarinky,jahody,maliny,borůvky
1200 cukru krystal
2 dcl rumu (nemusí být)
1citron
1 lžička skořice
3 nemleté hřebíčky

Příprava:
Ovoce nakrájíme na kousky (jablka a hrušky nemusíme loupat). Ve větší misce smícháme nakrájené ovoce a cukr, přidáme rum (nemusí být), citron (nakrájený na kousky), skořici a hřebíček. Vše důkladně promícháme a dáme do vyhřáté trouby v hlubším pekáči na 220 stupňů, na cca 45 minut. Pečte tak dlouho, aby ovoce pustilo šťávu. Podle toho se řiďte čas pečení je pouze orientační, protože každý má jinou troubu. Během pečení občas promíchejte Po upečení, ještě horké, dáváme do skleniček, které zavíčkujeme a otočíme na 5 minut vzhůru nohama
Podáváme tak, že do hrnečku dáme 1-3 lžičky pečeného čaje a zalijeme horkou vodou. Necháme vyluhovat a pijeme. Voní po tom celý dům a každý chce recept!
(více)

17.12.2009 09:26:06 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Něco k pití

KAŠTANOVÝ LIKÉR
250 ml šlehačky
1 SALKO
3 ledové kaštany
4 kostičky hořké čokolády
1/2 litru rumu.

Příprava:
Šlehačku vylijeme do hrnce a přidáme čokoládu a nalámané tyčinky ledových kaštanů. Za stálého míchání povaříme. Poté sejmeme z plotny, necháme vychladnout, vlijeme SALKO a nakonec RUM. Řádně promícháme, aby bylo hladké a lijeme do lahví. Z jedné dávky je litr likéru.
Je to výborné kvalitní pití, které je zase jiné, než-li známé domácí vaječné koňaky.
Navíc bez pudingů, vajec a podobných "kazících se" přísad.


ANANAS RUM
30 ml bílého rumu
80 ml ananasového džusu
perlivá voda na dolití
3 - 4 kostky ledu
plátek ananasu
koktejlová třešeň

Příprava:
Do šejkru dáme několik kostek ledu, přilijeme ananasový džus a rum a důkladně protřepeme. Přes sítko nalijeme do sklenice a doplníme perlivou vodou. Nápoj ozdobíme plátkem ananasu, koktejlovou třešní a podáváme.


HADÍ UŠTKNUTÍ
drcený led
šťáva z citrónu
lžička cukru
2 lžíce Becherovky
grepový džus
džin
citrónová kůra

Příprava:
Sklenici bez stopky naplníme ledem asi do dvou třetin. Přes led nalijeme limetovou šťávu a nasypeme lžičku cukru. Přidáme likér a necháme asi 2 minuty stát. Potom pomalu naplníme sklenici grepovým džusem asi do dvou třetin a dolijeme džinem. Na povrchu posypeme citrónovou kůrou.


BIKINI
rum světlý 30 ml
vodka 60 ml
mléko 15 ml
citronová šťáva
plátek citrónu
lžička cukru

Příprava:
Uvedené suroviny nalijeme přes led do šejkru a protřepeme. Přes strainer přecedíme do koktejlky a ozdobíme plátkem citrónu.HORKÝ POLIBEK
20 ml bílého rumu
20 ml vodky
40 ml mléka
lžička cukru
šťáva z půlky citrónu
kostky ledu
plátky citrónu

Příprava:
Do šejkru nalijeme rum, vodku, mléko, citrónovou šťávu a přidáme cukr a led. Pořádně promícháme a nápoj přes sítko slijeme do připravených studených skleniček, které ozdobíme nakrojeným plátkem citrónu


KING-KONG
40 ml Staré myslivecké
20 ml banánového sirupu
20 ml limetové šťávy
drcený led
pomerančový džus na dolití
plátek citrónu na ozdobu

Příprava:
Do šejkru nalijeme Starou mysliveckou, banánový sirup, limetkovou šťávu a přidáme drcený led. Uzavřeme, promícháme, nalijeme do sklenice a doplníme pomerančovým džusem. Můžeme ještě sklenici ozdobit plátkem citrónu


LOCHNESKA
50 ml whisky
50 ml čaje
20 ml peprmintového likéru
20 ml citrónové šťávy
15 ml piva

Příprava:
Všechny ingredience kromě piva promícháme s ledem v šejkru, přelijeme do sklenice o objemu 0,4 l a dolijeme pivem. Ozdobíme podle fantazie a možností, například citrónem a mátou.LUČNÍ KOBYLKA
2 lžíce cukru krupice
1 šálek mléka
půl lžičky mleté skořice
2 lžíce pfefermintového likéru
čokoládová zmrzlina
2 lžičky nadrobno nasekaných pistácií

Příprava:
Cukr necháme úplně rozpustit v hrnku mléka, zašleháme skořici a likér. Směs rozdělíme do dvou širších sklenic, do každé vložíme kopeček čokoládové zmrzliny a povrch posypeme pistáciemi. Ihned podáváme s brčkem a delší lžičkou

(více)

09.12.2009 14:36:46 | 0 komentářů | Autor: kamarádi | stálý odkaz

Výborné nápoje

Aperitiv

1 dcl Coca coly, 6 lžic piva, 2 dcl limonády s příchutí jablka, 2 lžičky rumu, 5 kostek ledu
Příprava: Vše smícháme dohromady a pořádně zamícháme.


Valašská šedule

1/2 l prostějovské režné, 5 lžic cukru, 1 pomeranč, 1 citron
Příprava: Na plotně ve varném džbánku zkaramelizujeme 5 lžic cukru.Poté vlijeme 0,5 litru režné a necháme mírně zpěnit. Vytvoříme krustu pomocí citronu a cukru. Vlejeme do ní lechce vychladlý nápoj a dozdobíme plátkem pomeranče a citronu.


Sava drink

1 panák zlaté tequily, 1 panák světlého rumu, 3 kostky ledu, 1 lžíce grenadiny, 2 dcl pomerančového džusu
Příprava: Do sklenice vložíme led. Na něj nalijeme panák zlaté tequily, panák světlého rumu, dolijeme chlazeným pomerančovým džusem a zastříkneme grenadinou. Sklenici ozdobíme kouskem pomeranče.


Banánový koktejl s broskvemi

2 banány, 2 broskve, 200 ml vychlazeného nízkotučného mléka, 1 lžíce pískového cukru, 40 ml brendy nebo rumu, 20 ml vaječného likéru
Příprava: Banány oloupeme, broskve opláchneme, rozkrájíme a pecky vyjmeme a oddělíme jednu polovinu. Nakrájené ovoce a trochu mléka s cukrem rozmixujeme, dolijeme zbylé mléko


Grapefruitový koktejl

led, 1 dcl grapefruitová šťáva, 6 cl borovička, 1 lžička cukr, kolečka citrónů
Příprava: Do šejkru dáme led, grapefruitovou šťávu, borovičku a lžičku cukru. Dobře protřeseme nalijeme do koktailových pohárů a ozdobíme kolečkem citrónu.


Sen moře

1 díl malinového destilátu, 1 díl citronové šťávy včetně dříně, 2 díly likéru Curacao blue, 2 dcl sektu
Příprava: Smícháme 1 díl malinového destilátu a 1 dílem citronové šťávy včetně dřeně a dáme nejlépe přes noc do lednice vychladit.Poté smícháme 1 díl této směsi s 1 dílem Curacao blue a dolijeme vychlazeným


Indián

1 dcl toniku, 1 dcl pomerančového džusu, 2 cl griotky, 2 kostky ledu
Příprava: Do vysoké sklenky nalijeme nejdříve tonik, potom pomalu přiléváme pomerančový džus a nakonec griotku tak, aby se nesmíchala s džusem (např. naléváme po brčku). Pokud se povede, získáme třívrstevný nápoj. Ozdobíme kolečkem citrónu


Alexandria

2 cl kakaového likéru, 2 cl whisky, 1 lžíce cukru moučka, 1 1/2 dcl sladké smetany, led
Příprava: Do šejkru nasypeme půl sklenky ledu, přidáme ostatní ingredience a řádně protřepeme. Vlijeme do sklenice a dozdobíme granulkami instantního kakaa.Je to velmi dobré dámské pití. (více)

03.10.2009 13:09:22 | 0 komentářů | Autor: kamarádi | stálý odkaz

Bowle s ovocem

1 ananas
2 poemranče
2 grepy
1 kiwi
200ml citronové šťávy
200ml grenadiny
1000ml zázvorové limonády
1000ml minerálky
1 láhev sektu

Příprava:

Ananas oloupeme a nakrájíme na kousky. Řádně omyté pomeranče a grepy nakrájíme i s kůrou na středně silná kolečka, oloupané kiwi nakrájíme na plátky.
Do skleněné misky vložíme ovoce. ve džbánku smícháme citronovou šťávu, limonádu, grenadýnu, minerálku a sekt. Touto směsí zalijeme ovoce. Vše opatrně zamícháme a dáme vychladit. (více)

19.04.2009 15:13:31 | 0 komentářů | stálý odkaz

Džusy

Džus z dýně
3 kg dýně, 2 l vody, 5 dkg kyseliny citrónové – 10 l vody a 1 ½ kg cukru a 5 esencí ananasu nebo ananas.
Dýni nakrájíme na kousky, zalijeme vodou a přidáme kyselinu citrónovou. Necháme v lednici do druhého dne. Pak rozvaříme na kejdu a rozmixujeme.
Pak se svaří 10 l vody a 1 1/2 kg cukru a přidá se 5 esencí ananasu (dle chuti).

Džus z jablek syrových
3 kg pěkných jablek, 3 l vody a 3 dkg kyseliny citrónové – 50 dkg cukru nebo méně, petol.
Jablka očistíme, necháme slupku, vykrájíme jádřince a nakrájíme na osminky, přidáme vodu a kyselinu a necháme 24 hodin stát. Jablka se vylouhují a pak se přecedí, nesmí se mačkat. Pak přidáme 1/2 kg cukru nebo méně + špetka petolu. Uchováváme v lednici. Jablka se dají použít 2x.

Džus z mrkve a pomeranče
1 pomeranč, 30 dkg mrkve, 1 l vody – 4 l vody, 40 dkg cukru a 1 lžíce kyseliny citrónové.
Pomeranč a strouhaná mrkev se svaří s 1 litrem vody. Pak se rozmixuje a přecedí přes punčochu. Přidají se 4 l vody svařené se 40 dkg cukru a lžící kyseliny citrónové.

Džus z pomerančů
Kůra ze 4 pomerančů a 1 citrónu, 1 l vody – 2 ½ vody a 40 dkg cukru a 2 dkg kyseliny.
Kůru namočíme do 1l vody asi na 3 dny do chladu. Třetí den se vše rozmixuje. Svaří se 21/2 l vody a 40 dkg cukru, do schlazeného se vsype 2 dkg kyseliny citrónové a vše se smíchá s rozmixovanou kůrou. Za 2 - 3 dny se scedí.

(více)

18.03.2009 17:42:00 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Waiting for Midnight

Pro 2 osoby:

1 pomeranč
1 malý banán
1 kowi
6 kostek ledu
120ml vodky
160ml pomerančového džusu
1 lžíce fernetu
20ml griotky
20ml grenadiny
2 lžíce citronové šťávy

Příprava:

Banán a kiwi oloupeme a nakrájíme na kostičky. Rozdělíme na dna skleniček
a zakryjeme kolečkem pomeranče. Postup zopakujeme.
Do šejkru dáme led, vodku, džus, fernet a citronovou šťávu a vše důkladně protřepeme.
Do sklenek vlijeme grenadinu a griotku. Opatrně, aby se neporušila barevná vrstva, přilijeme směs ze šejkru. (více)

25.12.2008 09:45:37 | 0 komentářů | stálý odkaz

Snow way

Pro 2 osoby:

Karamelový sirup:
100g krupicového cukru
100ml vody
Nápoj:
2 kopečky vanilkové zmrzliny
2 lžíce drceného ledu
80ml vodky
80ml ananasového džusu
40ml karamelového sirupu
1 lžíci najemno strouhané čokolády

Příprava:

Do pánve vsypeme cukr a přidáme lžíci vody a za stálého míchání zahříváme, dokud se cukr nerozpustí. Když začne zlátnout, zalijeme ho zbylou vodou. Karamel za občasného míchání necháme rozpustit. Pak jej dáme vychladnout.
Do mixéru vložíme zmrzlinu a led, přilijeme vodku, ananasový džus a sirup. Rozmixujeme a poprášíme čokoládou.
(více)

24.12.2008 18:41:53 | 0 komentářů | stálý odkaz

Fernatina

Pro 2 osoby:

1 chemicky neošetřený citron
6 lžiček krupicového cukru
8 kostek ledu
80ml fernetu
160ml sodovky

Příprava:

Omytý neoloupaný citron nakrjáníme na malé kousky. Rozdělíme jej do skleniček a zasypeme cukrem a 10 minut to necháme stát, aby se cukr vsáknul. K citronu přidáme led a zalijeme fernetem. Skleničky nakonec doplníme sodovkou. (více)

24.12.2008 18:37:17 | 0 komentářů | stálý odkaz

Navy Fizz

Pro 2 osoby:

100g krystalového cukru
4 kostky ledu
1 bílek
80ml ginu
2 lžíce curacaa blue
2 lžíce cukrového sirupu
2 lžíce citronové š´távy
sodovka

Příprava:

Skleničky necháme vychladit. Do kastrůlku nasypeme 100g cukru a nalijeme 100ml vody. Směs zahříváme a mícháme, dokud se cukr nerozpustí a pak krátce na mírném ohni povaříme. Odstavíme a necháme zchladnout.
Do šejkru dáme led a bílek. Přilijeme gin a curacao, 2 lžíce cukrového sirupu a citronovou šťávu. Protřepeme. Nápoj rozdělíme a dolijeme sodovkou. Ozdobíme citronem a třešní. (více)

24.12.2008 14:07:20 | 0 komentářů | stálý odkaz

Americano

Pro 2 osoby:

1 pomeranč
8 kostek ledu
2 půlměsíčky limetky
120ml campari bitter
120ml cinzano rosso
2 lžíce sodovky

Příprava:

Omytý pomeranč oloupeme, kůru nakrájíme na silnější nudličky. Do skleniček vložíme po 4 kostkách ledu a po půl měsíčku dobře omyté limetky. Přilijeme cinzano a campari. Nakonec přidáme sodovku.
Skleničky dozdobíme pomerančovou kůrou, případně snítkou máty nebo meduňky. (více)

24.12.2008 14:02:02 | 0 komentářů | stálý odkaz

Frozen Margarita

Pro 4 porce:

160ml tequily
80ml citronové šťávy
40ml pomerančového likéru
8 lžiček moučkového cukru
16 lžic drceného ledu
na ozdobu: citronová šťáva a sůl, 1/2 chemicky neošetřené limetky

Příprava:

Ozdobíme sklenice-namočíme okraje do citronové šťávy a pak do soli.
Tequilu, pomerančový likér, citronovou šťávu, cukr a drcený led dáme do mixéru.
Rozmixujeme a nalijeme do připravených skleniček. Okraje ozdobíme plátky limetky. (více)

24.12.2008 13:54:33 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zelené překvapení

Pro 4 porce:

120ml citronové šťávy
120ml bílého rumu
7 kiwi
8 lžic drceného ledu
4 lžičky hnědého cukru

Příprava:

Jedno kiwi omyjeme, osušíme a odkrojíme z něj 4 tenké plátky. Zbylá liwi oloupeme a v míse je rozmixujeme. Do mísy pak přidáme drcený led a citronovou šťávu a znova pak rozmixujeme. Nakonec vmícháme rum. Nápoj rozdělíme do skleniček, z nichž každou ozdobíme plátkem kiwi. (více)

24.12.2008 13:39:53 | 0 komentářů | stálý odkaz

Medový grog

Pro 4 porce:

400ml horké vody
200ml medoviny
4 lžičky hnědého cukru
1 chemicky neošetřený citron

Příprava:

Citron omyjeme a rozpůlíme. Z jedné půlky vymačkáme šťávu, z druhé odkrojíme 4 tenké plátky. Do předehřátých silnostěnných sklenic nalijeme medovinu. Přidáme cukr, citronovou šťávu a sklenice dolijeme horkou vodou. Do každé sklenice vložíme plátek citronu a ihned podáváme. (více)

24.12.2008 13:30:57 | 0 komentářů | stálý odkaz

Višňový sen

Pro 4 porce:

400ml višňového džusu
120ml smetany ke šlehání
80ml čokoládového likéru
40ml griotky
1 lžíce čokoládových hoblinek
4 koktejlové třešně

Příprava:

Všechny ingredience předem vychladíme.Do skleniček napřed nalijeme čokoládový likér a pak do nich pomalu vlijeme griotku smíchanou s višńovým džusem. Smetanu vyšleháme dotuha a do každé sklenice opatrně pak vložíme lžíci šlehačky, kterou pak posypeme čokoládovými hoblinkami. Okraj každé sklenice ozdobíme koktejlovými třešněmi.
(více)

24.12.2008 13:24:52 | 0 komentářů | stálý odkaz

Jamajská káva

Pro 4 porce:

4 šálky silné horké kávy
80ml jamajského rumu
80ml kávového likéru
4 lžičky krupicového cukru
180ml smetany ke šlehání
1 lžička mleté skořice

Příprava:

Připravíme silnou kávu, vmícháme do ní rum a likér. Nápoj osladíme a mícháme dokud se cukr nerozpustí. Pak ho rozlijeme do předem vyhřátých sklenic.
Smetanu vyšleháme dotuha a dáme do cukrářského sáčku s uřezanou špičkou. Na kávu nastříkáme ozdobnou šlehačkovou čepici, kterou nahoře posypeme mletou skořicí. Ihned podáváme. (více)

24.12.2008 12:51:01 | 0 komentářů | stálý odkaz

Blue Hawaiian

Pro 4 porce:

120ml bílého rumu
80ml Curacaa Blue
160ml ananasového džusu
80ml kokosového koncentrátuCream of Coconu (kokosový Monin)
8 lžic drceného ledu
na ozdobu plátek čerstvého ananasu, ananasová šťáva a strouhaný kokos

Příprava:
Ozdobíme skleničky a to tak, že jejich okraje namočíme do ananasové šťávy
a potom do strouhaného kokosu.
Rum, Curacao Blue a kokosový koncentrát rozmixujeme v mixéru s drceným ledem. Plátek ananasu rozdělíme na osminky.
Nápoj nalijeme do sklenic a jejich okraje ozdobíme vždy jedním kouskem ananasu. Zbylé kousky propíchneme brčky a spolu s nimi je vložíme do skleniček. (více)

24.12.2008 12:08:36 | 0 komentářů | stálý odkaz

Sangria

1/3 čerstvého ananasu
2 pomeranče
2 jablka
100ml ginu
200ml nealkoholického nápoje (Fanta)50ml Martini extra dry
500ml sodovky na dolití
kostky ledu


Ananas oloupeme a odstraníme z něj tvrdý střed. Pomeranče oloupeme
a z jednotlivých dílků vyřízneme dužinu. Jablka zbavíme jádřince. Všechno ovoce nakrájíme na malé kousky.
Do větší nádoby nalijeme gin, Fantu a Martini, přisypeme ovoce, promícháme
a necháme vychladit. Nápoj rozdělíme do sklenic a přidáme kostky ledu. Komu by se zdál příliš silný, dolije si sodovkou. Sklenice můžeme ozdobit exotickým ovocem.

Rozpis je na 1 litr nápoje. (více)

08.08.2008 16:25:31 | 0 komentářů | stálý odkaz

Motýlí střik

80ml vína Mikulov Motýl
8 kuliček hroznového vína
Led
perlivá voda

Dostatečně dlouho před podáváním dáme vychladit víno (hroznové i v láhvi)
a sklenky. Tři až čtyři kuličky hroznového vína rozkrojíme na půl a dáme
do sklenky. Zasypeme kostkami ledu. Do jedné třetiny nalijeme víno Mikulov Motýl a doplníme perlivou vodou. Dozdobíme zbylým hroznovým vínem. (více)

08.08.2008 16:17:50 | 0 komentářů | stálý odkaz

Kejwej Colins

50ml Pražské vodky
20ml citronové štávy
20ml cukrového sirupu
1ks kiwi rozkrájeného na plátky
limonáda 7UP
led

V pevné nádobě rozdrtíme led,cukrový sirup a polovinu nakrájeného kiwi. Přidáme vodku a citronovou šťávu. Sklenky naplníme ledovou tříští a dolijeme připravenou směsí. Doplníme limonádou 7UP. Sklenky ozdobíme řezy kiwi.
(více)

07.08.2008 19:52:21 | 0 komentářů | stálý odkaz

Basil pineaple vodkatini

50ml Pražské vodky
20ml cukrového sirupu
20ml citronové šťávy
2 řezy čerstvého ananasu pokrájeného na kousky
6 lístků bazalky

V šejkru rozmačkáme ananas s bazalkou a cukrovým sirupem. Přidáme vodku a citronovou šťávu a led. Přelijeme do sklenky a zdobíme dle fantazie.
(více)

07.08.2008 19:20:17 | 0 komentářů | stálý odkaz

Prague beaach breeze

50ml Pražské vodky
50ml brusinkového džusu
50ml džusu z růžových grepů
osminka limetky

Skleničku min.o obsahu 25cl naplníme kostkami ledu až po okraj. nalijeme opatrně vodku, brusinkový a grepový džus. Pormícháme a ozdobíme plátky limetky. (více)

07.08.2008 19:09:41 | 0 komentářů | stálý odkaz

Meč kata Mydláře

50ml Pražské vodky
100ml tomatového džusu
1 stroužek česneku
čerstvá citronová šťáva
sůl. pepř, Tabasco, worcesterová omáčka

Okraj sklenky o obsahu cca 250ml otřene stroužkem česneku. Do sklenky vložíme led, tak cca do 2/3 a dávkujeme vodku. Přidáme Tabasco, worcesterovou omáčku, pepř, sůl a citronovou šťávu. Na závěr doplníme tomatovým džusem. Promícháme! (více)

07.08.2008 18:24:07 | 0 komentářů | stálý odkaz

Virgin sex on the beach

70ml pomerančového džusu
70ml anansového džusu
70ml broskvového džusu
10ml broskvového sirupu
led

Na ozdobení:
plátek ananasu
plátek pomeranče
hroznové víno

Do šejkru nasypeme led a všechny ingredience a protřepáme. Přelijeme do sklenky a ozdobíme ovocem.
Příprava: pár minut!!!!!

(více)

07.08.2008 16:24:46 | 0 komentářů | stálý odkaz

Bloody Mary

1dl rajčatové šťávy
0,5dl vodky
0,1dl cintronové šťávy
tabasco
worcesterová omáčka
pepř, alpská sůl

Rajčatovou a citronovou šťávu nalijeme s vodkou do vychlazené sklenice. Přidáme několik kapek worcesterové omáčky a tabasca, osolíme, opepříme. Jako dekoraci můžeme vložit do sklenice malý pórek.
(více)

06.08.2008 16:41:33 | 0 komentářů | stálý odkaz

Daiquiri s mangem

5cl bílého rumu
2cl limetkové šťávy
2 lžičky cukru
kousek zralého manga

Rum, šťávu z limetky a cukr vložíme do šekru s ledem a krátce protřepeme.
Zralé mango zbavíme pecky, oloupeme slupku a část dužiny rozmixujeme.
Klasické daiquiri vylapšíme přidáním rozmixovaného manga. Dobře promícháme a podáváme ve vychlazené sklenici.
Jako cukr se doporučuje použít třtinový. (více)

06.08.2008 16:34:34 | 0 komentářů | stálý odkaz


Profil

Jméno: Hana Růžková
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Plněné papriky
Vepřová pečeně s petrž...
Masové šišky s překvap...
Rychlá jahodová charlo...
Vtípek!
Roláda s kokosovou náp...
Nugátové řezy s rozink...
Piškotová roláda
Podlistníky
Jablečný dort
Putin
Vtipy

Rubriky

Všechny rubriky
Něco o mně
Maso- drůbež-kuře
Maso-drůbež- kachna
Maso-drůbež-krůta
Maso vepřové
Maso-drůbež-husa
Maso-hovězí
Mleté maso
Maso-telecí
Maso- zvěřina
Maso-králík
Maso-skopové, jehněčí
Uzeniny, uzené maso
Těstoviny
Vnitřnosti
Guláše II.
Guláše
Pivní specialitky
Polévky
Zabijačkové pochoutky
Sýrové recepty
Vaječné dobrůtky
Zelenina-cuketa
Zelenina-papriky
Zelenina-rajčata
Zelenina-špenát
Zelenina-brambory
Zelenina-květák, brokolice
Zelenina-salát, chřest, ostatní
Zelenina-zelí
Zelenina-kedlubny
Ryby
Vánoční pečení
Sladkosti
Sladkosti-puding
Světové kuchyně
Letní grilování
Sladkosti: Rolády
České dobroty
Velikonoce
Bábovky
Sladkosti-Řezy
Nepečené dobrůtky
Marinády
Ovocné saláty
Topinkové ňamky
Houby
Saláty
Zavařené dobroty
Slané dobrůtky
Utopenci
Mořské plody
Pomazánky
Dobré rady
Vtipy
Dobré rady II
Nápoje
Citáty a moudra
Poezie
Pohádky a básničky
Dějiny
O Plzni
Vtipné glosy a články
Vaše křestní jméno
Pravdivý horoskop
Horoskopy
Indiánský horoskop
Písničky, co mám ráda-Nedvědi
Písničky, co mám ráda-Lokálka
Písničky, co mám ráda-Karel Kryl
Písničky, co mám ráda-Petr Novák
Písničky, co mám ráda-Divokej Bill
Písničky, co mám ráda-Rangers
Písničky, co mám ráda-Nezmaři
Písničky, co mám ráda-Kamelot
Písničky, co mám ráda-Mý slzy neuvidíš
Písničky, co mám ráda-Kabát
Písničky, co mám ráda - Strašlivá podívaná
Něco z mé tvorby

Archiv


Fotoalbum


RSS

počítadlo.abz.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se