Vánoční dobrůtky

Kávová esíčka s nugátovým krémem
Suroviny : 375 g hladké mouky, 250 g másla nebo Hery, 125 g moučkového cukru, 1 rov-ná lžička mleté zrnkové kávy, 50 g strouhaných vlašských ořechů, špetka soli, 1 lžíce kakaa, 4 žloutky.
Nugátový krém Carla, čokoládová poleva (čokoláda na vaření a 100% tuk v poměru 3:1), bílá cukrářská poleva, zrnka pražené kávy.
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, necháme je odpočinout a rozválíme na sílu asi 3 mm. Vykrájíme esíčka a pečeme je asi 7 minut při 170°C. Esíčka slepujeme po dvou nugátovým krémem a horní namáčíme do čokoládové polevy. Do tekuté čokolády kápne-me bílou polevu, libovolně ji roztáhneme párátkem a ozdobíme zrnkem kávy.
--------------------------------------------------------
Kokosové dortíčky s mandlovou náplní
Suroviny: 300 g hladké mouky, 200 g másla, citrónová kůra a šťáva, 100 g moučkového cukru, špetka soli, 60 g strouhaného kokosu, 1 vejce, 1 balíček vanilkového cukru.
Mandlová náplň: 250 ml kokosového mléka, 100 g krupicového cukru a 200 g strou-haných oloupaných mandlí, 150 g změklé bílé čokolády a mandlový likér podle chuti.
Poleva: moučkový cukr, 1 lžíce horké vody, 2 lžíce mandlového likéru, kousek bílku.
Proužky mandlí a rozpuštěná tmavá čokoláda na ozdobu.
Na náplň vaříme kokosové mléko s krupicovým cukrem a mandlemi tak dlouho, až se od-paří většina tekutiny a hmota zhoustne. Odstavíme, necháme vychladnout a vmícháme změklou bílou čokoládu a mandlový likér. Uložíme do chladničky a necháme mírně ztuhnout.
Z uvedených surovin vypracujeme na válu těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladnu odpočinout. Těsto pak rozválíme na sílu 3 mm a vykrájíme malá kolečka. Pečeme je při 170°C po dobu asi 7 minut na plechu s pečícím papírem. Upečená zchladlá kolečka potřeme náplní a po dvou slepíme. Slepené dortíčky přelijeme likérovou polevou a ozdobíme proužky mandlí. Po zaschnutí polevy ještě dortíčky přestříkáme rozpuštěnou čokoládou.
--------------------------------------------------------

Limetkové koláčky s ořechy
Suroviny :
300 g hladké mouky, 200 g másla nebo Hery, 100 g moučkového cukru, limet-ková kůra a šťáva, špetka soli, 2-3 žloutky, 2 balíčky vanilkového cukru.
Ořechová hmota: 200 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g meruňkové marmelády, 50 g moučkového cukru, 50 g piškotových drobečků, 1 bílek.
Půlky vlašských ořechů na ozdobení.
Nejdříve si připravíme ořechovou náplň. Z uvedených surovin umícháme tužší hmotu.
Na válu vypracujeme obvyklým způsobem linecké těsto, necháme je odpočinout, rozválíme na sílu 4 mm a vykrájíme ozoubkovaná kolečka. Na střed každého kolečka dáme trochu ořechové hmoty a do ní přitiskneme půlku vlašského ořechu. Koláčky rozložíme na plech s papírem na pečení a pečeme je při 160°C asi 10 minut. Dále již nezdobíme.
--------------------------------------------------------

Mramorové rohlíčky s karamelovým krémem
Suroviny : odkrojky těsta z dvoubarevných slepovaných hřebínků.
Karamelový krém:
1 plechovka Salka uvařeného na karamel, 1 karamelový pudink, 100 ml mléka, 2 žloutky, podle chuti rum.
Rozpuštěná čokoláda na vaření.
Salko nalijeme do kastrolku a přivedeme k varu. Pudink a žloutky rozšleháme v mléce a směs vlijeme do vařícího Salka. Za stálého míchání vaříme do zhoustnutí. Odstavíme, necháme vychladnout a přidáme rum.
Odřezky z dvoubarevného těsta zpracujeme tak, aby vzniklo mramorové těsto. Zabalíme je a necháme v chladnu odpočinout. Odleželé těsto pak rozválíme na sílu 2-3 mm a vykrájíme rohlíčky. Pečeme je na plechu s papírem na pečení při 170°C asi 7 minut. Upečené zchladlé rohlíčky po dvou spojíme karamelovým krémem a na závěr oba konce rohlíčků namočíme do rozpuštěné čokolády. Necháme okapat a ztuhnout na kuchyňské mřížce.
--------------------------------------------------------

Linecké kostky ořechové
Suroviny - linecké těsto: 150 g polohrubé mouky, 150 g hladké mouky, špetka soli, 200 g másla, 100 g moučkového cukru, citrónová kůra, 1 vejce.
Suroviny - ořechové těsto: 250 g másla, 250 g moučkového cukru, citrónová kůra, 150 g strouhaných vlašských ořechů, 150 g polohrubé mouky, 2 lžíce rumu, sníh ze 7 bílků se špetkou soli.
Poleva: 7 žloutků, 300 g moučkového cukru, 2 lžíce rumu.
Další suroviny: 50 g rozpuštěné čokolády na vaření, 70 g půlek vlašských ořechů
Linecké těsto - postup: Z uvedených surovin vypracujeme na válu měkké těsto, zabalíme je do fólie a uložíme asi na 2 hodiny do chladničky.
Ořechové těsto - postup: Máslo s moučkovým cukrem umícháme do pěny, přidáme rum, citrónovou kůru a po částech mouku promíchanou s ořechy a tuhý sníh z bílků.
Z vychlazeného lineckého těsta vyválíme plát a přeneseme jej na plech vyložený papírem na pečení (nebo přímo na papíru rozválíme). Povrch těsta propícháme vidličkou a na celý plát rovnoměrně rozetřeme ořechové těsto. Pečeme při 150°C asi 40 minut. Mezitím si připravíme polevu. Žloutky vyšleháme s moučkovým cukrem do hustého krému a přimícháme rum. Polevu rozetřeme na upečený teplý moučník a necháme mírně zaschnout. Řezy nakrájíme, dokud je moučník ještě vlažný. Po zaschnutí polevy nastříkáme na kostky mřížku z rozpuštěné čokolády a ozdobíme půlkou vlašského ořechu.
--------------------------------------------------------
Dvoubarevné spirálky
Světlé těsto: 210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 2 žloutky, 140 g Hery, špetka soli, citrónová kůra a lžička citrónové šťávy, 1 balíček vanilkového cukru.
Tmavé těsto: 210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 2-3 žloutky, 140 g Hery, špetka soli, 1 lžíce kakaa, 1 balíček vanilkového cukru.
Bílek na potření těsta.
Obě těsta vypracujeme, necháme odpočinout a pak z každého zvlášť vyválíme slabší obdélníkový plát. Spodní plát potřeme rozšlehaným bílkem, nahoru položíme druhý plát a válečkem vytlačíme případné vzduchové bubliny. Horní plát rovněž potřeme bílkem a svineme pevnou roládu, kterou zatočíme do alobalu a necháme v chladničce ztuhnout. Potom ostrým nožem rovně nakrájíme asi 5 mm silné plátky, které přendáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 170°C 8-10 minut. Dále už nezdobíme ani necukrujeme.
--------------------------------------------------------
Oříškové věnečky s vínem
Suroviny : 250 g Hery, 250 g hladké mouky, 100 g strouhaných lískových oříšků, špetka soli, půl lžičky skořice, 1 lžička pomerančové kůry a šťávy, 1 vejce, 5 lžic bílého vína.
Moučkový cukr se skořicí a vanilkou na obalení.
Suroviny zpracujeme na válu, rozválíme na sílu 3-4 mm a vykrájíme ozoubkované kroužky. Pečeme na suchém nebo pečícím papírem vyloženém plechu při 180°C asi 6-7 minut dorůžova. Upečené horké cukroví obalujeme v moučkovém cukru se skořicí a vanilkou.
-------------------------------------------------------
Košíčky piña colada
Suroviny : 400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 150 g strouhaného kokosu, 1 vejce, 250 g Hery, špetka soli, citrónová kůra a šťáva z 1 citronu, vanilkový cukr.
Ananasový krém: 125 g másla, 100 g moučkového cukru, 2 žloutky, 3 lžíce kompo-tovaného ananasu, podle chuti likér Piña Colada.
Rozpuštěná bílá čokoláda, proužky barevného sušeného ananasu na ozdobení a barevné papírové košíčky.
Z uvedených surovin vypracujeme kokosové těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2 mm, vykrájíme kolečka, vložíme je do suchých formiček na košíčky a pečeme po dobu 8 minut při 170°C. Upečené zchladlé košíčky vyklepneme z formiček a vnitřek vytřeme rozpuštěnou bílou čokoládou. Necháme ztuhnout a mezitím si připravíme krém. Změklé máslo, moučkový cukr a žloutky vyšleháme do pěny, přidáme okapaný, nadrobno nasekaný ananas a podle chuti likér. Krémem naplníme připravené košíčky, uhladíme povrch, dáme do chladničky ztuhnout a potom je přelijeme rozpuštěnou bílou čokoládou a ozdobíme proužky ananasu. Nakonec cukrovinky vložíme do barevných papírových košíčků.
--------------------------------------------------------
Krémové košíčky s malinovým džemem
Suroviny : 400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 4 žloutky, 250 g Hery, špetka soli, vanilkový cukr.
Máslový krém: 125 g másla, 100 g moučkového cukru, 2 žloutky, 1 lžíce propasíro-vaného malinového džemu, podle chuti rum.
Rozpuštěná bílá čokoláda, malinový džem a růžový cukrový máček.
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a vykrájíme pětilisté kytičky. Polovinu upečeme na plechu s papírem na pečení a druhou polovinu vložíme do suchých formiček na košíčky. Obojí pečeme po dobu 7-8 minut při 170°C. Upečené zchladlé košíčky vyklepneme z formiček a vnitřek vytřeme rozpuštěnou bílou čokoládou. Necháme ztuhnout a mezitím si připravíme krém. Změklé máslo, moučkový cukr a žloutky vyšleháme do pěny, zašleháme propasírovaný džem a nakonec vmícháme podle chuti rum. Rovné kytičky potřeme bílou čokoládou a přilepíme na ně kytičky z košíčků. Do každého košíčku dáme kousek malinového džemu, nahoru stříkneme hvězdičku krému a posypeme cukrovým máčkem.
--------------------------------------------------------
Čokoládové košíčky s krémem
Suroviny na těsto: 400 g hladké mouky, 4 žloutky, špetka soli, 250 g Hery, 120 g moučkového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 70 g strouhaných vlašských ořechů, lžička kakaa.
Dále: rozpuštěná čokoláda, rybízová marmeláda, nastavovaný máslový krém, sekané pistácie a papírové košíčky.
Z uvedených surovin vypracujeme na válu těsto, rozválíme na slabší plát a vykrájíme z něj ozoubkovaná kolečka, která vložíme do moukou vysypaných formiček na košíčky. Pečeme při 160-170°C asi 8 minut. Upečené zchladlé košíčky vytřeme rozpuštěnou čokoládou, necháme ji ztuhnout a na dno košíčků položíme kousek rybízové marmelády. Potom do košíčků nastříkáme krém a uložíme je do chladna. Jakmile krém ztuhne, máčíme košíčky v rozpuštěné čokoládě, sypeme je sekanými pistáciemi a vkládáme do papírových košíčků.
--------------------------------------------------------

Čokoládové rohlíčky
Suroviny: 350 g strouhaných vlašských ořechů, 300 g moučkového cukru, 50 g hladké mouky, 100 g strouhaných piškotů, 3 vejce, kůra a šťáva z poloviny citronu.
Nastavovaný máslový krém s kakaem, rozpuštěná čokoláda, bílá cukrářská poleva.
Na válu vypracujeme těsto, rozválíme je na sílu asi 5 mm a vykrájíme rohlíčky. Pečeme je na plechu s papírem při 160-170°C 8-10 minut. Na upečené zchladlé rohlíčky nastříkáme ozdobnou trubičkou kakaový krém a dáme do chladničky ztuhnout. Potom máčíme rohlíčky v rozpuštěné čokoládě a po ztuhnutí je ozdobíme proužky bílé polevy.
--------------------------------------------------------
Citrónové čtyřhránky s jahodovým džemem
Suroviny : 400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 3 žloutky, 250 g Hery, špetka soli, vanilkový cukr, citrónová kůra a šťáva.
Jahodový džem na slepení, růžová citrónová poleva a koupené cukrové zdobení.
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a formičkou vykrájíme kosočtverce. Pečeme je na plechu s papírem na pečení po dobu 6-7 minut při 170°C. Upečené zchladlé kosočtverce slepíme po dvou džemem, potřeme citrónovou polevou a ozdobíme cukrovým zdobením.
--------------------------------------------------------
Čokoládové trojhránky s mátovým likérem
Suroviny : 300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 3 žloutky, 200 g másla, 50 g strouhané hořké čokolády, špetka soli, špetka mleté skořice, 1 balíček vanilkového cukru.
Krém: 125 g změklého másla, 100 g moučkového cukru, 2 žloutky, podle chuti mátový likér.
Rozpuštěná bílá a tmavá čokoláda a pistáciové oříšky na ozdobení.
Na krém vyšleháme máslo s cukrem a žloutky do pěny. Přidáme mátový likér a krém uložíme na chladné místo.
Z uvedených surovin vypracujeme na válu těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce alespoň hodinu odpočinout. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a vykrájíme trojúhelníčky. Pečeme je na plechu s papírem na pečení při 170°C asi 7 minut. Upečené zchladlé trojúhelníčky po dvou spojíme máslovým krémem, přelijeme rozpuštěnou bílou čokoládou a ozdobíme motivem z rozpuštěné tmavé čokolády a rozpůleným pistáciovým oříškem.
--------------------------------------------------------
Granko dortíčky s čokoládovými kamínky
Suroviny : 400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 2 vejce, 250 g másla, 30 g Granka, špetka soli, půl lžičky mleté skořice.
Náplň: 200 g nugátového krému Carla, 200 g strouhaných lískových oříšků, 50 g granka, podle chuti rum.
Rozpuštěná tmavá čokoláda a čokoládové kamínky na ozdobení.
Na náplň smícháme nugátový krém se strouhanými oříšky, grankem a rumem. Uložíme na chladné místo.
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a vykrájíme ozoubkovaná kolečka. Pečeme je na plechu s papírem na pečení při 170°C po dobu asi 7 minut. Upečená zchladlá kolečka po dvou spojíme náplní a přelijeme rozpuštěnou čokoládou. Doprostřed položíme čokoládový kamínek.
--------------------------------------------------------
Išlské kytičky s čokoládovou polevou
Suroviny : 400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 75 g strouhaných vlašských ořechů, 75 g strouhaných oloupaných mandlí, 2 menší vejce, 250 g másla, špetka soli, půl lžičky mleté skořice, citrónová kůra.
Jahodový džem, čokoládová poleva a sušené třešně na ozdobení.
Z uvedených surovin vypracujeme na válu těsto, zabalíme je do potravinářské fólie, uložíme do chladničky a necháme alespoň dvě hodiny odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a formičkou vykrájíme dvě velikosti pětilistých kytiček. Upečeme je na plechu vyloženém papírem na pečení při 170°C. Doba pečení asi 7 minut. Upečené zchladlé kytičky po dvou (větší a menší) slepíme jahodovým džemem, horní kytičky potřeme čokoládovou polevou a ozdobíme kousky sušených třešní.
--------------------------------------------------------
Karamelové dortíčky s čokoládovou polevou
Suroviny :
400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 2 vejce, 250 g másla, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 2 lžíce karamelové polevy v tubě a 1 karamelový pudink.
Krém: 100 g másla, 1 lžíce moučkového cukru, půl plechovky salka uvařeného na karamel, 200 g strouhaných vlašských ořechů, podle chuti rum.
Rozpuštěná tmavá a bílá čokoláda a karamelové kuličky.
Na krém vyšleháme změklé máslo a moučkový cukr do pěny. Přidáme salko uvařené na karamel, ořechy a rum, směs dobře promícháme a uložíme na chladné místo.
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 3 mm a formičkou vykrájíme šestiúhelníky (nebo kolečka). Pečeme je na plechu s papírem na pečení po dobu asi 7 minut při 170°C. Upečené zchladlé šestiúhelníky po dvou slepíme krémem a přelijeme rozpuštěnou tmavou čokoládou. Do tekuté polevy kápneme na střed dortíčků trošku rozpuštěné bílé čokolády, párátkem ji hvězdicovitě roztáhneme a nakonec ještě dortíčky ozdobíme karamelovými kuličkami.
--------------------------------------------------------
Kávové slzičky s bílou polevou
Suroviny : 400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 2 vejce, 250 g másla, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, 1 rovná lžička mleté zrnkové kávy.
Náplň: 100 g másla, 2 žloutky, 100 g moučkového cukru, 100 g čokolády, 100 g strou-haných vlašských ořechů, špetka mleté zrnkové kávy, podle chuti ořechový likér.
Rozpuštěná bílá čokoláda na polití, čokoládová kávová zrna a rozpuštěná tmavá čokoláda na ozdobení.
Na náplň vyšleháme změklé máslo, změklou čokoládu, moučkový cukr a žloutky do pěny. Přidáme kávu, ořechy a likér, směs dobře promícháme a uložíme na chladné místo.
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a formičkou vykrájíme slzičky. Pečeme je na plechu s papírem na pečení po dobu 7-8 minut při 170°C. Upečené zchladlé slzičky po dvou slepíme náplní, potřeme bílou polevou a ozdobíme kávovými zrny. Po ztuhnutí polevy nastříkáme na špičky slziček proužky z rozpuštěné tmavé čokolády.
--------------------------------------------------------
Linecké kopretinky s malinovým džemem
Suroviny : 400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 1 menší vejce, 2 rovné lžíce rybízové marmelády, 250 g Hery, špetka soli, vanilkový cukr, citrónová kůra.
Malinový džem na slepení, citrónová poleva a obarvený krupicový cukr na ozdobení.
Na vál prosejeme mouku a cukr, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme vláčné těsto. Zabalíme je do potravinářské fólie a uložíme asi na dvě hodiny do chladničky. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a plastovou vykrajovačkou s pružinkou vykrájíme malé kopretinky. Přendáme je na plech vyložený papírem na pečení a pečeme při 170°C 6-7 minut dorůžova. Upečené zchladlé kopretinky potřeme hustší citrónovou polevou a polovině z nich posypeme střed zlatě obarveným cukrem. Necháme polevu zaschnout a potom slepujeme kopretinky po dvou malinovým džemem, jednu hladkou a jednu sypanou cukrem.
--------------------------------------------------------

Mandlové oválky s čokoládovou náplní
Suroviny : 300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g strouhaných oloupa-ných mandlí, 3 žloutky, 200 g másla, špetka soli, půl lžičky mleté skořice, citrónová kůra.
Náplň: 200 g změklé čokolády, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g piškotových drobečků, podle chuti mandlový likér nebo rum - promícháme a uložíme na chladné místo.
Poleva z bílé čokolády, ozdoby z modelovací hmoty, cukrové ozdoby a bílo zlatý cukrový máček.
Na válu vypracujeme z uvedených surovin těsto, zabalíme je do potravinářské fólie, uložíme do chladničky a necháme alespoň dvě hodiny odpočinout. Vychlazené těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a formičkou vykrájíme hladké oválky. Pečeme je na plechu vyloženém papírem na pečení při 170°C po dobu asi 7 minut. Upečené zchladlé oválky spojíme po dvou čokoládovou náplní, přelijeme polevou a ozdobíme.
--------------------------------------------------------
Skořicové lístečky s rynglovou marmeládou
Suroviny: 400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 3 žloutky, 250 g Hery, špetka soli, vanilkový cukr, citrónová kůra a 1 rovná lžička mleté skořice.
Domácí rynglová marmeláda na slepení, citrónová poleva bílá a zelená a bílo zlatý cukrový máček.
Z uvedených surovin vypracujeme linecké těsto, zabalíme je do fólie a necháme v chladničce alespoň hodinu odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a formičkou vykrájíme lístečky. Pečeme je na plechu s papírem na pečení po dobu 6-7 minut při 170°C. Upečené zchladlé lístečky slepíme po dvou rynglovou marmeládou, potřeme bílou citrónovou polevou, do které ihned kápneme trošku zelené polevy a roztáhneme ji párátkem. Nakonec lístečky posypeme několika zrnky cukrového máčku.
--------------------------------------------------------
Oříškové podkůvky s jahodovým džemem
Suroviny : 400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 100 g strouhaných pražených lískových oříšků, 2 vejce, 250 g Hery, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, špetka tlučeného hřebíčku, kůra z poloviny menšího pomeranče.
Jahodový džem na slepení, rozpuštěná bílá čokoláda na polití a sekané pistáciové oříšky na ozdobení.
Z uvedených surovin vypracujeme na válu těsto, zabalíme je do potravinářské fólie, uložíme do chladničky a necháme alespoň dvě hodiny odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm, formičkou vykrájíme podkůvky a rozložíme je na plech s pečícím papírem. Pečeme při 170°C po dobu 6-7 minut. Upečené zchladlé podkůvky po dvou slepíme jahodovým džemem, přelijeme rozpuštěnou bílou čokoládou a ozdobíme nadrobno nasekanými pistáciovými oříšky.
--------------------------------------------------------
Ořechové oválky s čokoládovým krémem
Suroviny: 400 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 100 g strouhaných vlašských ořechů, 2 vejce, 250 g Hery, špetka soli, 1 balíček vanilkového cukru, půl lžičky mleté skořice, kůra z poloviny citronu.
Čokoládový krém: 100 g másla, 2 žloutky, 1 lžíce moučkového cukru, 200 g čokolády na vaření, podle chuti rum.
Poleva z bílé čokolády, tmavá čokoláda a sušené třešně na ozdobení.
Z uvedených surovin vypracujeme na válu vláčné těsto, zabalíme je do potravinářské fólie, uložíme do chladničky a necháme asi dvě hodiny odležet. Potom těsto rozválíme na sílu 2-3 mm a formičkou vykrájíme špičaté ozoubkované oválky. Rozložíme je na plech s pečícím papírem a pečeme asi 7 minut při 170°C. Na krém vyšleháme změklé máslo, s moučkovým cukrem, zašleháme žloutky a změklou čokoládu a nakonec přidáme rum podle chuti. Upečené zchladlé oválky po dvou slepíme krémem, přelijeme polevou z bílé čokolády a ozdobíme motivem z rozpuštěné tmavé čokolády a kouskem sušené třešně.
--------------------------------------------------------
Nepečené čokoládové kostky
Suroviny : 200 g strouhaných piškotů, 200 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g změk-lého másla, 50 g moučkového cukru, 100 g změklé čokolády na vaření, 1 bílek, podle chuti rum.
Rozpuštěná čokoláda na polití a ozdobení (100 g čokolády na vaření, 100 g hořké čokolády, 50 g 100% tuku), celé piškoty postříkané rumem (množství podle počtu kostek) a proužky kandované pomerančové kůry na ozdobu.
Ušleháme máslo s moučkovým cukrem, bílkem a čokoládou. Přimícháme ořechy a piškoty, ochutíme rumem a vypracujeme tužší hmotu. Zabalíme ji do fólie a uložíme aspoň na hodi-nu do chladničky. Potom hmotu rozválíme mezi fóliemi na plát silný 1-1,5 cm a vykrájíme čtverce 4x4 cm. Znovu uložíme do chladničky a necháme ztuhnout. Horní plochu čtverců potom namočíme do čokoládové polevy, doprostřed položíme piškoty postříkané rumem a ozdobíme je rozpuštěnou čokoládou a proužkem kandované pomerančové kůry.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KRÁSNÉ VÁNOCE

(více)

18.11.2010 16:47:26 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vánoční cukroví

Jádrové rohlíčky:
140 g polohrubé mouky, 150 g moučkového cukru, 2 vejce, 200 g mletých ořechů. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Rohlíčky můžeme buď tvarovat, nebo rozválet přes mikroten, vykrajovat a upéct. Na vychladlé rohlíčky stříkáme karamelový krém, dáme ztuhnout a namáčíme do čokolády.

Čokoládové hvězdičky:
210 g hladké mouky, 140 g tuku Stella, 2 žloutky, 30 g strouhané čokolády, 70 g mletých ořechů, 140 g moučkového cukru. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout, vyválíme, vykrajujeme hvězdičky, potřeme je bílkem a posypeme strouhaným kokosem. Upečeme.

Mandlové rohlíčky:
240 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 200 g másla, 110 g mletých neloupaných mandlí. Vypracujeme těsto, tvarujeme rohlíčky, upečeme, teplé obalujeme v moučkovém cukru s vanilkou.

Punčové koule:
100 g moučkového cukru, 100 g másla, 200 g mletých piškotů, 50 g mletých ořechů, 30 g kakaa, 5 lžic rumu, 3 lžíce sirupu, 2 lžíce medu. Zpracujeme těsto, tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu, vkládáme do papírových košíčků.

Žlutá ořechová kolečka:
450 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 100 g mletých ořechů, 360 g másla. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odležet. Rozválíme, vykrajujeme kolečka, která upečeme. Slepujeme máslovým krémem, vrch koleček polijeme žloutkovou polevou (utřeme 140 g moučkového cukru se 4 žloutky) a posypeme strouhanou čokoládou.

Kávové pusinky s ořechy:
180 g moučkového cukru, 60 g mletých ořechů, 40 g Solamylu, 3 bílky, 1 lžička instantní kávy. Ve vodní lázni ušleháme sníh z bílků, po částech přidáváme cukr a šleháme do zhoustnutí. Lehce vmícháme Solamyl smíchaný s kávou a ořechy. Na plech klademe lžičkou malé hromádky a při 150 °C upečeme. Kávovým krémem přilepíme na linecké kolečko, pocákáme čokoládou.

Mandlové rohlíčky s citronovou polevou:
300 g hladké mouky, 160 g moučkového cukru, 160 g másla, 150 g mletých loupaných mandlí, 1 žloutek, 2 lžičky vanilkového cukru. Vypracujeme těsto a necháme v chladu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme rohlíčky, dáme na plech a upečeme. Vychladlé namáčíme do citronové polevy, můžeme posypat kokosem nebo zlatými kuličkami.

Kakaové věnečky:
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 250 g Stella, 1 vejce, 100 g mletých ořechů, 20 g kakaa. Vypracujeme těsto, přes nástavec na masovém strojku těsto protlačujeme, tvarujeme věnečky, které upečeme. Můžeme pocukrovat a pocákat čokoládou.

Pantoflíčky:
Smícháme 90 g moučkového cukru, 70 g másla, 150 g mletých piškotů, 2 lžíce mléka, 4 lžíce rumu a 2 lžíce kakaa. Vypracujeme těsto, plníme do úlkových formiček, vyklepneme, naplníme máslovým krémem a dáme do lednice ztuhnout. Rozkrojíme, přilepíme krémem na upečený oválek z lineckého těsta a dozdobíme.

Ořechové rohlíčky s krémem:
60 g polohrubé mouky, 170 g moučkového cukru, 200 g mletých ořechů, 2 menší vejce. Vypracujeme těsto, pokud je řídké, přidáme ořechy a strouhanku. Přes mikroten rozválíme, vykrajujeme rohlíčky a upečeme. Na vychladlé rohlíčky nastříkáme máslový krém, dáme ztuhnout a pak namáčíme do čokolády.

Vanilkové rohlíčky se sádlem:
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g sádla, 100 g mletých ořechů, 1 vejce. Zpracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout, tvarujeme malé rohlíčky, které upečeme a obalíme v moučkovém cukru s vanilkou.

Kávová zrna:
300 g moučkového cukru, 60 g másla, 2 lžíce kakaa, 2 lžíce mleté kávy, hrst mletých ořechů a piškotů, rum. Všechny suroviny smícháme a vypracujeme vláčnou hmotu. Tvarujeme kuličky, obalíme v moučkovém cukru, vložíme do formičky na kávové zrno, vyklepneme a na středu vyznačíme rýhu.

Oříškové věnečky:
500 g hladké mouky, 220 g moučkového cukru, 250 g Stella, 1 vejce, 250 g mletých ořechů, 1 vanilkový cukr, asi 3 lžíce mléka, citronová kůra. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Přes nástavec na masovém strojku protlačujeme těsto a tvarujeme kroužky, které upečeme. Pocukrujeme a pocákáme čokoládou.

Vanilkové obláčky:
100 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 110 g másla, 1 balíček Solamylu, 1 vanilkový cukr. Ze všech surovin vypracujeme těsto, je-li řídké, přidáme Solamyl a mouku. Tvarujeme kuličky, dáme na plech, vidličkou namočenou v mouce rozmáčkneme. Upečeme, slepujeme různými krémy a stříkáme čokoládou. Při pečení se dost rozjedou, proto kuličky dělejte malé.

Mandlové rohlíčky:
300 g oloupaných pomletých mandlí, 280 g krupicového cukru, 4 bílky, špetka mleté skořice. Ušleháme tuhý sníh z bílků, po částech přidáváme cukr a vyšleháme dohusta. Lehce vmícháme mandle a skořici. Na plech stříkáme rohlíčky, které upečeme, slepujeme marmeládou a pocákáme čokoládou.

Vanilkové rohlíčky s polevou:
420 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 160 g mletých ořechů, 340 g másla, špetka soli. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odležet. Tvarujeme rohlíčky, upečeme a teplé potíráme rumovou polevou. Utřeme 200 g moučkového cukru, 2 lžičky citronové šťávy, 5 lžic rumu.

Kávové oválky:
250 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 150 g tuku, 1 žloutek, 1 lžička silné černé kávy, citronová kůra. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky a upečeme. Slepujeme kávovým krémem a poléváme kávovou polevou.

Kokosové koláčky:
200 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 1 vejce, 200 g kokosu. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout, vyválíme, vykrajujeme kolečka, dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem, ozdobíme půlkou oříšku a upečeme. Pocukrujeme a pocákáme čokoládou.

Ořechové dordoletky:
250 g hladké mouky, 150 g krupicového cukru, 200 g Stella, 3 žloutky, 150 g mletých ořechů. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme kolečka a upečeme. Po třech slepujeme máslovým krémem, prostřední kolečko pokropíme rumem. Povrch poléváme čokoládou a zdobíme půlkou mandle.

Trojlístky:
150 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 100 g Stella, 1 žloutek, 60 g kokosu. Vypracujeme těsto a necháme v chladu odležet. Tvarujeme kuličky, které po třech slepujeme k sobě, potřeme bílkem, doprostřed vmáčkneme lískový oříšek a upečeme.

Vaflové oválky:
300 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 70 g mletých ořechů, 170 g másla, 1 vejce. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky, upečeme. Slepujeme kávovým krémem a poléváme kávovou polevou.

Princezky:
250 g hladké mouky, 125 g moučkového cukru, 250 g Stella, 125 g mletých lískáčů. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odležet. Vyválíme plát, vykrajujeme tvary a upečeme. Vychladlé cukroví slepujeme ořechovou nebo nugátovou náplní, poléváme čokoládou a zdobíme mandlí.

Kokosové věnečky:
400 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 200 g Stella, 4 žloutky, 200 g kokosu, 2 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce rumu, troška soli, špetka prášku do pečiva. Vypracujeme těsto a přes nástavec na masovém mlýnku protlačujeme tyčinky a tvarujeme věnečky, které upečeme. Vychladlé přilepíme máslovým krémem na upečené linecké kolečko, pocukrujeme a doprostřed dáme trošku marmelády.

Pudinkové kokosky:
250 g kokosu, 250 g moučkového cukru, 1/2 balíčku vanilkového pudinku, 4 bílky. Nad párou šleháme bílky s cukrem, pomalu přidáme kokos s pudinkem. Tvarujeme kuličky, které dáme na plech a při 100 °C upečeme. Na upečené linecké kolečko nastříkáme dokola krém, dovnitř dáme rybízovou marmeládu, přilepíme kokosku, máčíme do čokolády.

Lekníny s karamelovým krémem:
Z lineckého těsta vykrajujeme kolečka a kytičky, které vkládáme do formiček a upečeme. Kytičku přilepíme na kolečko marmeládou. Plníme karamelovým krémem a dozdobíme. Vaříme 2 hodiny Salko v plechovce, nejlépe den předem. Vyšleháme 250 g másla, vmícháme 3/4 plechovky Salka a dochutíme trochou rumu.

Medové kostky:
400 g polohrubé mouky, 220 g moučkového cukru, 5 vajec, 7-8 lžic medu, 6 lžic vody, 1/2 prášku do pečiva. Všechy suroviny vyšleháme, rozetřeme na plech s pečícím papírem a upečeme. Vychladlé nakrájíme na malé kostičky, které namáčíme do polevy a obalujeme v kokosu. Svaříme 10 lžic vody, 12 lžic krupicového cukru a 1 lžíci kakaa ( polevy si můžete udělat rovnou dvě dávky, mně jedna dávka nestačila. Asi záleží na tom, jak velké kostky nakrájíte. Čím menší kostičky, tím více polevy).

Ořechové roládky:
170 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 120 g mletých ořechů, 70 g Stella, 1 vejce. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odležet. Vyválíme na tloušťku 5 mm, potřeme medem, posypeme hrubě nasekanými ořechy, mletou skořicí a špetkou tlučeného hřebíčku. Opatrně svineme do pevné rolády, zabalíme do fólie a necháme v chladničce ztuhnout. Nakrájíme na 1 cm silná kolečka a upečeme. Pocukrujeme.

Rohlíčky s čokoládovou špičkou:
180 g hladké mouky, 110 g moučkového cukru, 60 g Stella,1 vejce, citronová kůra. Vypracujeme těsto, tvarujeme rohlíčky a upečeme. Špičky máčíme v čokoládové polevě.

Sádelníčky:
300 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 210 g sádla, 90 g kakaa. Vypracujeme těsto, tvarujeme kuličky, dáme na plech, doprostřed vtlačíme opražený lískový oříšek, upečeme.

Medové kuličky:
100 g mletých lískáčů, 2 lžíce medu, šťáva z 1 pomeranče, 2 lžíce rumu. Všechny suroviny dáme do kastrůlku a za stálého míchání povaříme na slabším ohni asi 10-15 minut. Necháme vychladnout, tvarujeme kuličky, které obalujeme ve strouhané čokoládě a vkládáme do papírových košíčků.

Roláda s kokosovou náplní:
250 g mletých piškotů, 100 g moučkového cukru, 2 vejce, 30 g kakaa, 1 lžíce rumu. Vypracujeme tvárnou hmotu, rozdělíme na dva díly, každý položíme na alobal a vyválíme. Na každý dáme vyválený bílý plát (140 g másla, 100 g moučkového cukru, 120 g kokosu) a svineme do rolády. Necháme v chladu ztuhnout, pak krájíme.

Arašídové cukroví:
270 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 100 g mletých arašídů, 130 g Stella, 1 vejce, 3 čtverečky strouhané čokolády. Vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček a upečeme. Pocukrujeme a pocákáme čokoládou.

Čajové tyčinky:
300 g polohrubé mouky, 200 g másla, 150 g strouhaných neloupaných mandlí, 2 vejce, 100 g moučkového cukru, 1/2 lžičky mleté skořice, 2 mleté hřebíčky, špetka nastrouhané citronové kůry. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Tvarujeme tyčinky, upečeme, špičky namáčíme v čokoládě.

Žloutkové dortíčky:
150 g hladké mouky, 40 g moučkového cukru, 60 g mletých ořechů, 120 g Stella. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme kolečka, upečeme. Vychladlá slepujeme marmeládou a poléváme žloutkovou polevou. Utřeme do husté pěny 2 žloutky se 140 g moučkového cukru a troškou rumu. Zdobíme alginátovým ovocem.

Křupavé hrudky:
200 g moučkového cukru, 100 g strouhaných lískáčů, 80 g másla, 2,5 dl šlehačky, 160 g kukuřičných lupínků, 1 lžička mleté skořice. Na mírném ohni rozpustíme máslo, přidáme cukr a zahříváme, dokud směs nezhnědne. Přidáme šlehačku a mícháme do rozpuštění karamelu. Vmícháme oříšky, skořici a mícháme na mírném ohni, dokud směs nezhoustne. Přidáme lupínky. Lžičkou nabíráme menší hrudky a vkládáme do papírových košíčků.

Ořechy s vanilkovým krémem:
200 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 160 g Stella, 60 g mletých ořechů, 20 g kokosu. Vypracujeme těsto, plníme do formiček a upečeme. Slepujeme krémem a posypeme kakaem smíchaným s trochou moučkového cukru. Nad párou šleháme 2 vejce, 150 g moučkového cukru a 1 vanilkový cukr. Necháme vychladnout, zašleháme do 200 g vyšlehaného másla.

Karamelové rohlíčky:
210 g hladké mouky, 140 g mletých ořechů, 70 g moučkového cukru, 160 g Stella, 1 lžíce kakaa, strouhaná citronová kůra. Vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček a upečeme. Na rohlíčky nastříkáme karamelový krém. Den předem uvaříme 2 hodiny ve vodě 1 plechovku Salka. Vyšleháme 250 g másla a zašleháme 3/4 plechovky uvařeného Salka. Přidáme trochu rumu. Rohlíčky namáčíme do čokoládové polevy.

Ořechové placičky:
130 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 150 g másla, 150 g mletých ořechů, 2 žloutky, trocha mleté skořice, citronová kůra. Vypracujeme těsto, tvarujeme váleček, nakrájíme na kousky, klademe na plech, vidličkou mírně rozmáčkneme a upečeme. Pocukrujeme, pocákáme čokoládou.

Kandováčky:
200 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 200 g Stella, 1 vejce, 200 g kokosu.Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Vyválíme a vykrajujeme kolečka. Dáme na plech, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme nudličkami kandovaného ovoce a sekanými ořechy. Upečeme.

Základní linecké těsto:
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 1 žloutek, 1 lžíce smetany, 200 g másla, citronová kůra. Vypracujeme těsto a necháme v chladu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme tvary, upečeme, slepujeme marmeládou a pocukrujeme.

Čertovy kuličky:
150 g mletých ořechů, 150 g čokolády na vaření, 100 g moučkového cukru, 150 g rozinek nakrájených nadrobno a namočených v rumu, 1 lžíce mléka. Ve vodní lázni rozpustíme čokoládu, vmícháme ostatní suroviny a necháme prochladnout. Tvarujeme kuličky, které obalujeme v kakau.

Cibébky:
50 g hladké mouky, 75 g moučkového cukru, 1 vejce, 150 g mletých ořechů, 50 g nasekaných rozinek. Vypracujeme těsto, rozválíme přes mikroten, vykrajujeme půlměsíčky a upečeme. Vychladlé poléváme citronovou polevou.

Dvoubarevné řezy:
250 g Omega, 250 g kokosu, 300 g moučkového cukru, 150 g sušeného mléka, 2 lžíce rumu, sníh ze dvou bílků. Do vlažného rozpuštěného tuku vmícháme kokos, cukr, sušené mléko a sníh z bílků. Zpracujeme těsto, rozdělíme na dva díly a jeden díl obarvíme kakaem. Každý zvlášť rozválíme přes mikroten, na tmavý díl položíme světlý díl, přitiskneme a polijeme čokoládovou polevou.

Vánoční hvězdičky:
250 g hladké mouky, 150 g Stella, 1 vejce, 1 lžíce studené vody – vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme hvězdičky, na každou dáme kopeček ořechové nádivky a upečeme. Smícháme 250 strouhaných ořechů, 120 g moučkového cukru a 2 vejce. Upečené pocukrujeme a pocákáme čokoládou.

Medová srdíčka:
450 g hladké mouky, 130 g moučkového cukru, 80 g Omega, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžička mleté skořice a perníkového koření, 1 lžička jedlé sody. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout, vyválíme, vykrajujeme srdíčka, potřeme je rozšlehaným vejcem a upečeme. Vychladlá slepujeme perníkovou náplní a pocákáme čokoládou. Smícháme 250 g strouhaného perníku, hrst mletých ořechů s 1 lžící kakaa, 3 lžíce medu, 4 lžíce marmelády a asi 10 lžic rumu (rum podle potřeby).

Kokosovo-citronové čtverečky:
500 g dětské krupičky, 350 g moučkového cukru, 250 g Omega, hrst kokosu, 12 lžic rumu, 80 g másla. Do rozpuštěného tuku nasypeme krupičku, cukr, kokos, přidáme rum a máslo a vypracujeme těsto. Přes mikroten vyválíme, polijeme citronovou polevou, posypeme kokosem a necháme ztuhnout. Krájíme čtverečky.

Sultánky:
180 g polohrubé mouky, 90 g moučkového cukru, 120 g Stella, 1 žloutek, 100 g mletých ořechů. Vypracujeme těsto, vyválíme a vykrajujeme kolečka. Upečeme, vychladlá slepujeme kakaovým krémem a poléváme čokoládou.

Koňakové kuličky:
2 lžíce vaječného koňaku, 100 g moučkového cukru, 80 g másla, 4 natvrdo uvařené žloutky, mleté ořechy. Žloutky nastrouháme, smícháme s máslem, cukrem, koňakem a zahustíme ořechy. Tvarujeme kuličky, do každé vmáčkneme kousek kompotovaného ananasu a kuličky obalujeme v piškotových drobečcích smíchaných s ořechy.

Ořechové dortíčky:
200 g hladké mouky, 90 g moučkového cukru, 180 g Stella, 90 g mletých ořechů. Vypracujeme těsto, vyválíme a vykrajujeme kolečka. Upečeme. Polovinu koleček poléváme žloutkovou polevou. Utřeme 2 žloutky s 80 g moučkového cukru, přidáme podle hustoty trochu rumu. Do polozaschlé polevy vložíme lískový oříšek. Kolečka slepujeme máslovým krémem.

Kávové cukroví:
450 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 300 g másla, 2 lžičky jemně mleté kávy. Vypracujeme těsto a necháme uležet. Vyválíme, vykrajujeme oválky, upečeme, vychladlé slepujeme kávovým krémem a vrch potřeme kávovou polevou.

Kokosoví opilci:
Smícháme 70 g rozpuštěné Omegy, 250 g moučkového cukru, 100 g kokosu a rum podle chuti. Z vypracované hmoty tvarujeme kuličky. Do papírových košíčků nalijeme vždy 1 lžičku čokoládové polevy, přidáme kuličku a opět zalijeme polevou. Dozdobíme. Poleva: rozehřejeme 180 g Omegy, vmícháme 100 g moučkového cukru a 70 g kakaa.

Koledníčci:
220 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 200 g Stella, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odležet. Vyválíme, vykrajujeme kolečka, dáme na plech a na každé nastříkáme ořechovou náplň. Ušleháme tuhý sníh ze 2 bílků, vmícháme 180 g moučkového cukru a 180 g mletých ořechů. Pečeme v mírně teplé troubě. Po vychladnutí pocukrujeme.

Čokoládová srdíčka:
450 g hladké mouky, 90 g moučkového cukru, 260 g másla, 3 žloutky. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout, vyválíme a vykrajujeme srdíčka, která upečeme. Na vychladlá srdíčka přilepíme marmeládou stejně velká srdíčka z ořechové hmoty. Smícháme 500 g moučkového cukru, 40 g kakaa, 40 g másla, 1 žloutek, 60 g mletých ořechů a rum. Můžeme ubrat cukru a přidat stejné množství ořechů – těsto je dost sladké. Vypracujeme těsto, vyválíme přes dva mikroteny a vykrajujeme srdíčka. Povrch přilepených nepečených srdíček poléváme čokoládovou polevou.

Barevné kokosové kostky:
Svaříme na hustý sirup 250 g krupicového cukru a 18 lžic vody. Vlažné nalijeme do 250 g kokosu, promícháme, přidáme 100 g sušeného mléka, 2 lžíce citronové šťávy a 100 g másla. Vypracovanou hmotu rozdělíme na 3 díly. Jeden obarvíme kakaem a jeden růžovým barvivem. Všechny díly vyválíme přes mikroten, položíme na sebe, necháme ztuhnout a nakrájíme na čtverečky.

Střapáče z kokosu:
200 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 200 g Stella, 1 vejce, 200 g kokosu, 3 lžíce kakaa. Vypracujeme těsto, necháme odpočinout v chladu, vyválíme a vykrajujeme kolečka. Upečeme, vychladlá slepujeme kakaovým krémem, do kterého vmícháme kokos. Poléváme čokoládovou polevou, sypeme kokosem. Boky můžeme obalit v kokosu.

Vánoční ořechové kytičky:
70 g jemně proseté strouhanky, 70 g mletých ořechů, 40 g nasekaných rozinek, 100 g moučkového cukru, 1 vejce. Vypracujeme těsto, vyválíme přes mikroten, vykrajujeme kytičky a upečeme. Vychladlé polijeme růžovou citronovou polevou a ozdobíme alginátovým ovocem. Z jedné dávky jsem udělala 60 ks.

Marokánky:
Za stálého míchání svaříme 2,5 dl šlehačky, 160 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr a 50 g polohrubé mouky. Do vychladlé směsi vmícháme 160 g drcených ořechů, 160 g kandovaného ovoce i s rozinkami. Na pečící papír tvarujeme placičky (prsty můžeme namáčet ve vodě). Upečeme, vychladlé potíráme na spodní straně čokoládovou polevou. Z jedné dávky jsem udělala 70 ks.

Vyběhlíci:
200 g hladké mouky, 400 g moučkového cukru, 250 g Stelly, 250 g mletých ořechů, 1/2 lžíce jedlé sody. Vypracujeme těsto a plníme do formiček. Při pečení nabudou a jsou duté. Pocukrujeme, pocákáme čokoládou. (jsou velmi křehké)

Išelské cukroví:
300 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 250 g Stelly, 1 žloutek, 100 g mletých ořechů. Vypracujeme těsto, vyválíme plát, vykrajujeme kolečka a upečeme. Vychladlá slepujeme máslovým krémem, povrch máčíme v čokoládě a zdobíme oříšky.

Máslová kolečka:
400 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 250 g Stelly nebo másla, 1 vejce, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, necháme v chladu odpočinout, vyválíme, vykrajujeme stejný počet plných koleček a koleček s dírkou. Klademe na vymazaný plech, kolečka s otvorem potřeme rozšlehaným vejcem a upečeme. Vychladlá slepujeme máslovým krémem nebo džemem. Povrch jsem mírně pocukrovala.

Ořechové medové trojhránky:
380 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 250 g Stelly, 2 vejce, špetka soli. Vypracujeme těsto, necháme hodinu odpočinout v chladu a rozválíme na plech vyložený pečícím papírem. Propícháme vidličkou, potřeme rybízovou marmeládou a ořechovou směsí. Rozpustíme 120 g Stelly, přidáme 4 lžíce medu, 100 g moučkového cukru a 200 g mletých ořechů. Upečeme a ještě teplé krájíme na trojhránky nebo čtverečky, rožky máčíme v čokoládě. (velmi dobré, měkké)

Povidlové kuličky:
2 balíčky dětský piškotů pomeleme s 1 balíčkem kandovaného ovoce. Přidáme 100 g moučkového cukru, 2 lžíce povidel, 1 lžíci rybízové marmelády, hrst mletých ořechů, vanilkový cukr a rum. Smícháme a tvarujeme kuličky, které vkládáme do papírových košíčků. Na každou kuličku kápneme trochu čokolády a ozdobíme bílým lískáčem.

Kokosové placičky:
150 g hladké mouky, 50 g moučkového cukru, 100 g másla, 1 žloutek, 100 g kokosu. Vypracujeme těsto, tvarujeme kuličky, které vidličkou zploštíme. Upečeme, máčíme v bílé čokoládě, nebo je necháme jen tak, bez polevy.

Tatrankové cukroví:
360 g hladké mouky, 100 g krupicového cukru, 1 Omega, 1 vejce, 50 g kokosu, 3 Tatranky, které pomeleme. Vypracujeme těsto, kousky vtlačujeme do formiček, upečeme, po upečení obalujeme v moučkovém cukru s vanilkovým.

Skořicové tolárky:
150 g hladké mouky, 75 g moučkového cukru, 100 másla, 1 vejce, 100 g mletých oloupaných mandlí, 1 lžíce rumu. Vypracujeme těsto, necháme odpočinout v chladu, rozválíme dva válečky a rozkrájíme na kolečka tloušťky 5 mm. Kolečka vidličkou rozmačkáme na placičky a upečeme dorůžova. Vychladlé tolárky potřeme polevou ze 150 g moučkového cukru, 2 lžiček skořice a asi 4 lžic horké vody. Pokud je poleva příliš hustá, přidáme více vody.

Kokosové kosočtverce:
210 g hladké mouky, 110 g moučkového cukru, 140 g Stely, 1 žloutek – zpracujeme těsto, necháme odpočinout v chladu, vyválíme a vykrajujeme kosočtverce, které upečeme. Studené potřeme pikantní marmeládou a přiložíme kosočtverec z nepečeného těsta stejné velikosti. 150 g moučkového cukru, 150 g sušeného mléka, 200 g kokosu, 1-2 lžíce kakaa, 2 bílky, trocha rumu, 60 g másla – vypracujeme těsto, rozválíme přes mikroten a vykrajujeme kosočtverce. Polijeme čokoládou a posypeme kokosem.

Vánoční stromeček a svíčka:
Nepečené těsto na kuličky Salko: 250 g 100% tuku, 100 g mletého cukru, 150 g mletých piškotů, 3 lžíce kakaa, 1 van. cukr, 2 lžíce Solamylu, 2 lžíce rumu, 1 Salko – tuk rozpustíme ve vodní lázni, vmícháme ostatní suroviny, necháme ztuhnout, tvarujeme kuličky, obalujeme v cukru a vtlačujeme do formiček na stromeček a na svíčku. Vyklepneme, necháme ztuhnout, naplníme libovolným krémem, přilepíme na piškot, namáčíme do polevy a dozdobíme.

Ořechové měsíčky:
500 g hladké mouky, 280 g tuku, 140 g moučkového cukru, 4 žloutky, citronová kůra. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme měsíčky a upečeme. Slepujeme máslovým krémem, do kterého přidáme mleté ořechy a skořici. Máčíme do čokoládové nebo rumové polevy, dozdobíme.

Čokoládové koláčky s nádivkou:
180 g hladké mouky, 90 g moučkového cukru, 140 g másla, 2 žloutky, 100 g strouhané čokolády, citronová kůra z 1/2 citronu – vypracujeme těsto, tvarujeme malé kuličky, do středu uděláme koncem vařečky obalené v mouce důlek, do kterého dáme nádivku a upečeme. Smícháme 40 g kokosu, 40 g mletých ořechů, 2 lžíce rumu, 30 g moučkového cukru a spaříme trochou horkého mléka, aby byla nádivka vláčná.

Kokosové čtverečky:
250 g hladké mouky, 110 g moučkového cukru, 200 g Stely, 100 g kokosu, 1 vanilkový cukr – zpracujeme těsto a necháme v chladu odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme čtverečky a upečeme. Studené slepujeme marmeládou nebo krémem. Potřeme libovolnou polevou, sypeme barevným máčkem. (Plnila jsem máslovým krémem, vrch polila bílou čokoládou a dozdobila bronzovým cukrem).

Ořechové věnečky s rumem:
400 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 250 g Stely, 110 g mletých ořechů, trocha rumu – vypracujeme těsto, necháme chvíli odpočinout v chladu. Přes nástavec na masovém strojku protlačujeme těsto a stočíme do kroužků. Upečeme, studené pocukrujeme a pocákáme čokoládou.

Kokosová kolečka:
250 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 200 g tuku, 100 g kokosu, 1 vanilkový cukr – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme kolečka, upečeme, slepujeme máslovým krémem, vrch poléváme citronovou polevou, dáme půlku mandle a dozdobíme jako hříbek.

Květy:
360 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 250 g másla, 2 žloutky, 60 g mletých ořechů. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme květy a upečeme. Vychladlé cukroví potřeme marmeládou a přitiskneme stejně velký květ z nepečeného těsta. Smícháme 150 g moučkového cukru, 150 g sušeného mléka, 140 g másla, 80 g mletých ořechů, 40 g kakaa, 1 vanilkový cukr, 6 lžic rumu (je-li příliš tuhé, přidáme rum). Vyválíme přes mikroten, vykrajujeme stejně velké květy a přitiskneme na marmeládou potřený spodek, potřeme citronovou polevou nebo tmavou čokoládou. Já jsem použila bílou a tmavou čokoládu, ozdobila mandlí a alginátovým ovocem.

Pařížské rohlíčky:
300 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 250 g tuku Stella, 90 g mletých ořechů, 2 žloutky – vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček a upečeme. Po vychladnutí nahoru stříkáme máslový krém a máčíme v čokoládě.

Myslivecké knoflíky:
300 g hladké mouky, 30 g moučkového cukru, 140 g tuku, 2 žloutky – vypracujeme těsto, vyválíme a vykrajujeme kolečka, která dáme na plech. Na vykrojená kolečka dáme pytlíkem s hladkou špičkou trochu náplně a kousek ořechu. Pečeme velmi mírně. Náplň: ušleháme tuhý sníh ze 3 bílků, lehce promícháme s 200 g mletých ořechů a 200 g moučkového cukru.

Nepečený nugát:
250 g moučkového cukru, 350 g Omegy, 2 vejce, 450 g mletých piškotů, 30 g kakaa, 50 g jemně nakrájených rozinek namočených v rumu, 10 lžic rumu (pokud je hmota moc tuhá, tak více rumu).Ve vodní lázni rozpustíme Omegu, vmícháme ostatní suroviny, promícháme, rozválíme na pocukrovaném vále přes mikroten (můžeme dát mikroten i pod těsto, bude se dobře rozvalovat). Polijeme čokoládovou polevou a necháme ztuhnout. Krájíme malé čtverečky.

Kuličky s lískovým oříškem:
250 g hladké mouky, 20 g moučkového cukru, 200 g tuku, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr, šťáva z 1/2 citronu – vypracujeme těsto, do kousků těsta zabalíme lískový oříšek a vyválíme do kuličky. Upečeme, ještě teplé obalíme v moučkovém cukru s vanilkovým.Vanilkové rohlíčky bez vajec:
300 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 250 g Stely, 110 g mletých ořechů, 1 vanilkový cukr, troška citronové kůry – vypracujeme těsto, tvarujeme rohlíčky, upečeme, obalujeme v moučkovém cukru s vanilkovým.

Slepované rohlíčky:
420 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 280 g Stely, 140 g mletých ořechů, 1 vejce, 1 lžíce kakaa, citronová kůra – vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček a upečeme. Slepujeme máslovým krémem a konce máčíme v čokoládě.

Brněnské ořechové slepovánky:
240 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 200 g Stely, 120 g mletých ořechů – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme tvary a upečeme. Vychladlé slepujeme povidlovou nádivkou a polijeme čokoládou. Utřeme 1 žloutek se 2 lžícemi moučkového cukru, 4 lžícemi švestkových povidel, 1 lžící rumu, vanilkovým cukrem a nastrouhanou citronovou kůrou. (Já jsem nádivku dělala bez žloutku).

Kokosová roláda:
150 g moučkového cukru, 250 g másla, 2 vejce, 200 g mletých piškotů, 40 g kakaa – necháme rozehřát tuk (nesmí vařit), přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto. Necháme trochu zatuhnout, znovu prohněteme a na mikrotenu vyválíme plát (já jsem vyválela pláty dva, aby byly roládky malé). Potřeme pikantní marmeládou, zavineme jako roládu a obalíme v kokosu. Necháme ztuhnout a krájíme řezy.

Višně v kakaovém krému:
165 g moučkového cukru, 250 g Omegy, 6 kakaových pudinků, 4 lžíce kakaa, 1 vanilkový cukr, 1 l mléka, 4 lžíce rumu. Z mléka, pudinků a cukru uvaříme pudink, do horkého vmícháme tuk, kakao a rum. Necháme vychladnout, promícháme a do papírových košíčků stříkáme trošku pudinku, dáme kompotovanou višni, zastříkneme pudinkem a ozdobíme oříškem. Tento recept jsem vyzkoušela, ale podruhé už bych pudink do papírových košíčků nestříkala. Doporučuji stříkat raději na linecké kolečko, nebo větší piškot.

Medové linecké cukroví:
500 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 180 g másla, 4 žloutky, 120 g tekutého medu, citronová kůra – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme tvary, upečeme, slepujeme marmeládou.

Medové kokosové rohlíčky:
350 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 100 g másla, 100 medu, 200 g kokosu, trocha mléka, 1/2 prášku do pečiva – vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček, upečeme, vyklopíme, pocukrujeme, pocákáme čokoládou.

Máslové sušenky:
375 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 200 g másla, 1 žloutek, 3 lžíce rumu, kůra a šťáva z 1/2 citronu, 1 vanilkový cukr – vypracujeme těsto, necháme odpočinout v chladu. Vyválíme, vykrajujeme tvary a upečeme. Zdobíme různými polevami.

Ovocné kuličky:
100 g mletých ořechů, 150 g drcených piškotů, 100 g čokolády na vaření, 2 lžíce meruňkové marmelády, 1 lžíce rumu – čokoládu necháme ve vodní lázni změknout, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme hmotu. Pokud je řídká, zahustíme piškoty, pokud je tuhá, zředíme rumem. Tvarujeme kuličky, poléváme citronovou polevou (100 g moučkového cukru, 2 lžíce citronové šťávy), zdobíme ořechy nebo mandlemi.

Ořechové tyčinky s citronovou polevou:
210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g Stely, 1 žloutek, 90 g mletých ořechů, špetka skořice, citronová kůra – vypracujeme těsto, necháme odpočinout v chladu. Rozválíme obdélník, nakrájíme stejně velké tyčinky a upečeme. Vychladlé polijeme citronovou polevou, posypeme oříšky.

Kakaová zrna s rumem:
9 lžic mletého cukru, 9 lžic rozpuštěného másla, 9 lžic Solamylu, 30 g kakaa, 3 lžíce mleté kávy, 1 bílek, rum podle chuti – vypracujeme těsto, tvarujeme zrna, namáčíme v čokoládě.

Ořechové oválky:
300 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 260 g Stely, 140 g mletých ořechů – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky, upečeme. Slepujeme kávovým krémem, vrch poléváme kávovou polevou, zdobíme hříbky.

Kokosové mašličky:
200 g hladké mouky, 100 g moučkového cukru, 120 g Stely, 2 žloutky, 100 g kokosu, 1 lžíce rumu, 1 lžíce citronové šťávy, špetka soli a prášku do pečiva – vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček, upečeme a pocukrujeme.

Nugátové kroužky:
Z lineckého těsta vykrajujeme kolečka s vykrojeným středem. Upečeme. Na kolečko nastříkáme po obvodu nugetu, přiložíte druhé kolečko, také nastříkáme nugetu, přitiskneme sekané lískové oříšky, namáčíme do čokolády.

Ořechové rohlíčky s marmeládou:
150 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 150 g másla, 1 vejce, 100 g mletých ořechů, kůra z jednoho citronu – utřeme do pěny máslo s cukrem, přidáme vejce, citronovou kůru, mouku a ořechy. Je-li těsto příliš tuhé, přidáme žloutek. Na plech stříkáme trubičkou malé rohlíčky, upečeme, slepujeme marmeládou a pocukrujeme.

Ořechové rohlíčky s čokoládovým krémem:
350 g hladké mouky, 230 g moučkového cukru, 250 g tuku, 1 vejce, 100 g mletých ořechů, trocha kakaa, citronová kůra – vypracujeme těsto, vtlačujeme do formiček, upečeme. Slepujeme čokoládovým krémem, konce máčíme v čokoládě.

Medové pišingry:
500 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 80 g másla, 2 vejce, 3 lžíce medu, 1 lžíce kakaa, 1 lžička mleté skořice, 1 lžička jedlé sody. Cukr, máslo, med, vejce, kakao, skořici necháme za stálého míchání metličkou přejít varem. Odstavíme a vlažné vlijeme do mouky se sodou. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme tvary a upečeme. Slepujeme kakaovým krémem.

Kolečka se srdíčkem = těsto na kokosové mašličky, vyválíme, vykrajujeme kolečka, slepujeme máslovým krémem, poléváme čokoládou.

Kávové úlky:
100 g moučkového cukru, 100 g másla, 2 vejce, 250 g mletých piškotů, 100 g mletých ořechů, 2 lžíce kakaa, 6 lžic silné kávy, 2 lžíce rumu – vypracujeme těsto, plníme do formiček úlků, vyklepneme, necháme zaschnout, plníme kávovým krémem a přilepíme na kokosky ( z kokoskového těsta jsem udělala ploché placičky ) a také můžeme přilepit na linecké kolečko. Spodek jsem namočila do čokolády.

Kokosové Ferrero Rocher:
Ve vodní lázni rozpustíme 250 g 100% tuku, přidáme 1 Salko, 80 g čokoládového pudinku, 2 lžíce kakaa, trochu rumu a trochu pomletých dortových oplatků. Necháme ztuhnout, tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu.

Slepované oválky:
210 g hladké mouky, 70 g mletého cukru, 140 g másla, 40 g mletých ořechů, 20 g kakaa, trocha mleté skořice – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky (srdíčka) a upečeme. Slepujeme kakaovým krémem, vrch polijeme čokoládou a ozdobíme mandlí.

Mandlové mašličky s rumovým krémem:
300 g hladké mouky, 140 g mletého cukru, 210 g másla, 2 žloutky, 100 g oloupaných mletých mandlí, citronová kůra. Vypracujeme těsto, plníme do formiček a upečeme. Slepujeme kakaovým krémem, konce máčíme v bílé čokoládě.

Medové kornoutky:
250 g hladké mouky, 100 g mletého cukru, 1 pol. lžíce mléka, 150 g medu, 2 žloutky, trocha sody. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme kolečka, upečeme a ihned po vytažení z trouby stáčíme pomocí kužele do kornoutků. Pečte jen pár kusů, abyste stihli stáčet, jinak velmui rychle ztvrdnou (po naplnění krémem změknou). Okraje máčíme do čokolády a strouhaných lískáčů. Plníme krémem: 1/4 l smetany na šlehání, 90 g krystalu, 1 van. cukr, 100 g pražených umletých lískáčů - svaříme, necháme vychladit a postupně vmícháme do vyšlehaného másla (350 g).

Čertovy kuličky:
200 g krystalového cukru + 0,5 dl vody svaříme na sirup, přidáme 100 g nakrájených rozinek, a 150 g pomletých arašídů upražených na 1 lžíci másla. Chvíli povaříme.Vmícháme 100 g 100% tuku. Já jsem to všechno ještě rozmixovala. Necháme vychladnout a tvarujeme kuličky, které obalujeme v mletém cukru. (jsou dost sladké a těsto je mírně drobivé, ale jde to!)

Čokoládové trojhránky:
300 g hladké mouky, na špičku nože prášek do pečiva, 150 g tuku, 150 g mletého cukru, 3 žloutky, 120 g strouhané čokolády, trocha skořice a citronové kůry. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme trojhránky, upečeme, namáčíme do čokolády, zdobíme 1/2 mandle.

Rumba koule:
2 vejce, 100 g mletého cukru, 250 g 100% tuku, 2 vanilkové cukry, 50 g kakaa, 1 lžíce rumu, 150 g mletých piškotů. Vejce utřeme s cukrem, za stálého míchání přiléváme rozpuštěný vlažný tuk a ostatní suroviny. Necháme ztuhnout, tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu.

Hradecké kostky:
300 g polohrubé mouky, 100 g mletého cukru, 200 g másla, 1 vanilkový cukr, špetka soli, 1 vejce, 1 lžička citronové kůry. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme čtverečky, dáme na plech a polovinu čtverečků potřeme kondenzovaným mlékem Tatra a posypeme jemně nasekanými mandlemi. Upečeme. Slepujeme kakaovým krémem.

Kakaové oválky s kokosovým krémem:
200 g hladké mouky, 15 g kakaa, 80 g mletého cukru, 1 žloutek, 180 g tuku, 1/4 vanilkového cukru. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky, upečeme. Vrch polijeme čokoládou a posypeme kokosem, slepujeme kokosovým krémem.

Důlkové koláčky:
140 g tuku, 140 g sádla, 140 g ml. cukru, 2 žloutky, 2 vejce, 420 g hl. mouky, 2 van. cukry, kakao – vypracujeme těsto, tvoříme kuličky, doprostřed uděláme důlek, vložíme trochu marmelády a půlku ořechu. Upečeme.

Kokosové kuličky s mandlí:
200 g hladké mouky, 150 g mletého cukru, 200 g tuku Stela, 200 g kokosu, 1 vejce, 3 lžíce rumu – vypracujeme těsto, tvarujeme kuličky, dovnitř každé zabalíme oloupanou mandli. Dáme na plech, potřeme vejcem a upečeme.

Kočičí jazýčky:
400 g hladké mouky, 120 g moučkového cukru, 300 g tuku Stela, 30 g kakaa – vypracovat těsto, vyválet, vykrajovat jazýčky a upéct. Plnit krémem, polít čokoládou.
Krém: 1 šlehačka, 250 g moučkového cukru, 2 žloutky, 50 g kakaa – svařit, vychladit. Utřít 250 g másla a 150 g rozpuštěného vychladlého 100% tuku, vmíchat šlehačku.

Punčové koule:
Ve vodní lázni necháme změknout 50 g čokolády na vaření a 250 g másla, přidáme 100 g moučkového cukru, 2 balíčky drcených piškotů (celkem 240 g), 100 g mletých ořechů, 2 lžíce kakaa, 1 dl rumu, 0,5 dl ovocného sirupu a 1 vanilkový cukr. Necháme ztuhnout, tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu.

Čokoládové špičky:
2 balíčky mletých dětských piškotů, 100 g strouhaných ořechů, 100 g sušeného mléka, 50 g čokolády, 80 g moučkového cukru, 3 dl vody, 2 lžíce rumu. Ve vodě rozmícháme cukr, mléko, rum a zahříváme ve vodní lázni, přidáme nastrouhanou čokoládu. Promícháme, přidáme ořechy a piškotovou strouhanku. Směs naplníme do sáčku s trubičkou a na kulaté dětské piškoty stříkáme špičky. Necháme ztuhnout a přeléváme čokoládovou polevou. Špičky můžeme zdobit podle fantazie (kandované ovoce, kousek ořechu, špetka kokosu, barevný máček apod).

Rozinkové broky:
100 g krupicového cukru, 30 g másla, 100 g mletých ořechů, 150 g rozinek (den předem namočených v 1 dl rumu), 20 g kakaa. Vypracujeme těsto, z kousků tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu nebo strouhané čokoládě.

Medové trubičky:
300 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 1 vejce, 1 žloutek, 70 g medu, 1/2 lžičky jedlé sody (můžeme přidat kousíček Stely). Vypracujeme těsto, vyválíme na tenký plát, vykrajujeme čtverečky, které natáčíme na kovové trubičky. Upečené, ještě teplé sundáme a vychladlé plníme krémem. Ve 2,5 dl mléka uvaříme 1 vanilkový pudink. Utřeme 200 g másla s 100 g moučkového cukru, 1 žloutkem a postupně vmícháme pudink. Konce trubiček namáčíme v čokoládě. Já jsem nejprve namočila konce v čokoládě a trubičky naplnila máslovým krémem, do kterého jsem vmíchla opražené, pomleté lískové ořechy.

Kávová kolečka:
250 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 150 g másla, 1 žloutek, 50 g mletých ořechů, trocha kávového odvaru – 3 lžičky (1-2 lžičky mleté kávy přelijeme trochou vařící vody, necháme odstát, studený přelijeme přes plátýnko). Utřeme máslo s cukrem a žloutkem, přidáme ořechy, mouku, kávu. Vypracujeme těsto, necháme v chladu hodinu odležet. Vyválíme mezi 2 máslovými papíry, vykrajujeme kolečka a na plechu vyloženém pečicím papírem upečeme. Vychladlá slepujeme máslovým krémem ochuceným kávou, polijeme čokoládovou (kávovou) polevou a zdobíme půlkou lískového oříšku.

Ořechové rohlíčky s karamelovým krémem:
250 g moučkového cukru, 1 vejce, 3 bílky, 200 g mletých ořechů, 50 g jemně proseté strouhanky. Cukr promícháme se strouhankou, ořechy, zapracujeme žloutek a lehce vmícháme sníh z bílků. Na plech vyložený pečicím papírem stříkáme rohlíčky a v mírně vyhřáté troubě upečeme. Na rohlíčky dáme karamelový krém. Vaříme ve vodě 2 hodiny plechovku slazeného kondenzovaného mléka, po vychladnutí vyšleháme s 250 g másla. Necháme ztuhnout v chladu, máčíme v čokoládové polevě.

Čokoládové tyčinky:
210 g hladké mouky, 20 g kakaa, 70 g mletého cukru, 40 g mletých ořechů, 140 g tuku, skořice, citronová kůra, vanilka – vypracujeme těsto, upečeme ve formičkách, slepujeme máslovým krémem, konce máčíme v čokoládě a v kokosu.

Čajové:
500 g tuku, 2 vejce, 200 g ml. cukru – vyšleháme a vmícháme 600 g hladké mouky a 1 vanilkový cukr. Dáme do pytlíku a na plech s papírem stříkáme malé věnečky. Upečeme, slepujeme marmeládou a z jedné strany máčíme do čokolády. Rada: stříkejte velmi malé věnečky, protože těsto se trošku „rozjede“. Těsto má být tuhé, takže ho víc neřeďte.

Valašský měsíček:
210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g tuku, 20 g kakaa, 40 g oloupaných mletých mandlí – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme
měsíčky a upečeme. Potřeme marmeládou, přiklopíme měsíčkem z nepečeného těsta a potřeme rumovou nebo čokoládovou polevou.
Nepečené těsto: 150 g moučkového cukru, 50 g sušeného mléka, 60 g másla, 100 g mletých oloupaných mandlí, 40-70 g piškotových drobečků, 1 lžíce citronové šťávy, trocha rumu. Doporučuji nepečeného těsta udělat o půl dávky více, jinak vám na upečené měsíčky nevyjde. Pokud vám zůstane tohoto nepečeného těsta, tak u něj můžete udělat kuličky a obalit je v opražených a pomletých lískových oříšcích.

Trojbarevné košíčky:
Do papírových košíčků dáváme po jedné lžičce tmavé čokolády, necháme dobře zatuhnout, ozdobně nastříkáme karamelový krém a bílou čokoládu nalijeme kolem kopečku krému. Necháme v chladu ztuhnout. Tmavá čokoláda: Ve vodní lázni rozpustíme 250 g tuku Omega, prosejeme a vmícháme 300 g moučkového cukru, 1 lžíci Solamylu, 100 g kakaa (nebo rozpustíme čokoládu na vaření a přidáme kousek 100% tuku). Karamelový krém: 1 slazené kondenzované mléko, 250 g másla, trocha rumu. Den předem vaříme 2 hodiny kondenzované mléko, postupně zašleháme máslo a dochutíme rumem. Bílá čokoláda: Ve vodní lázni rozpustíme 250 g tuku Omega, prosejeme a vmícháme 200 g moučkového cukru, 100 g sušeného polotučného mléka, 2 lžíce Solamylu (nebo rozpustíme bílou čokoládu Orion a přidáme kousek 100 % tuku).

Mandlové „Tofifé“:
Svaříme dohusta 1,5 dl smetany, 100 g krupicového cukru, 30 g másla, 1 lžičku medu. Přidáme 100 g loupaných mandlí. Lžičkou vykrajujeme malé kousky, klademe je na alobal, zalijeme mléčnou čokoládou a necháme v chladu ztuhnout. Já jsem to dávala vše rovnou do košíčku.

Mužská věrnost:
280 g hladké mouky, 140 g moučkového cukru, 240 g ztuženého tuku, 4 lžíce kakaa. Do mouky smíchané s cukrem a kakaem nastrouháme tuk. Vypracujeme těsto a přes nástavec na masovém strojku vytlačujeme kousky těsta, tvarujeme do věnečků a na suchém plechu upečeme. Vychladlé zdobíme bílou polevou. Dozdobila jsem kandovanou pomerančovou kůrou. Těsto se trochu rozjede.

Sandokanovy oči:
Kokosová hmota: 4 lžíce sušeného mléka, 4 lžíce moučkového cukru, 5 lžic kokosové moučky, 125 g ztuženého tuku. Tuk rozpustíme ve vodní lázni, přidáme ostatní suroviny a vymícháme. Ořechová hmota: 100 g strouhaných ořechů, 50 g moučkového cukru, 50 g másla, rum podle chuti. Vše smícháme, ochutíme rumem podle hustoty. Čokoláda: 5 lžic kakaa, 2 lžíce moučkového cukru, 2 lžíce vanilkového pudinku, 125 g ztuženého tuku. Tuk rozpustíme ve vodní lázni, přidáme ostatní suroviny a vymícháme. Do otvoru ve vajíčkovém platu z umělé hmoty (nebo do obalu od Kinder vajec) vložíme na dno lentilku, dáme trochu kokosové hmoty, kousek ořechové hmoty a zalijeme čokoládou. Celkem vyplníme půl důlku.

Pistáciové lístky:
Recept najdete o kousek níže. Dříve jsem je polévala bílou čokoládou, nyní jsem objevila elastickou pistáciovou polevu a musím říct, že je výborná. Lístky jsem posypala sekanými pistáciemi. Koupíte je např. v Tescu. Jsou loupané a nesolené – krásně zelené.

Kuličky z nepečené nádivky:
Zůstaly mi linecká kolečka a nádivka do košíčků (recept je níže u košíčků). Z nádivky jsem udělala kuličky, přilepila jsem je marmeládou na kolečka, namáčela v bílé čokoládě a ozdobila.

Marcipánové mušličky:
300 g sušeného mléka, 250 g moučkového cukru, 200 g másla, 2 bílky, 80 g kokosové moučky, 1-2 lžíce citronové šťávy. Zpracujeme těsto, vtlačíme do formiček mušliček vysypaných cukrem. Vyklopíme a necháme do druhého dne zaschnout. Spojujeme máslovým krémem vždy dvě k sobě a necháme trochu pootevřené. Do krému vložíme marcipánovou růžičku nebo 2 cukrářské perličky.

Skořicové dortíčky:
210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g tuku, 40 g mletých ořechů, 1 lžička mleté skořice, trocha strouhané citronové kůry, 1 vanilkový cukr. Vypracujeme těsto, necháme v chladničce odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme kolečka nebo oválky a upečeme. Polovinu koleček potřeme čokoládovou polevou a přilepíme 1/2 oloupané mandle. Kolečka slepujeme oříškovou nádivkou. Utřeme 80 g krupicového cukru se 2 žloutky, 1 vanilkovým cukrem po pěny. Přidáme 100 g mletých ořechů, 1 lžičku kyselé zavařeniny a 1/2 lžíce rumu.

Dortíčky:
150 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 60 g Solamylu, 150g másla, 1 žloutek, 20 g kakaa – vypracovat těsto, vyválet, vykrajovat, upéct. Slepujeme máslovým krémem, poléváme čokoládou, ozdobíme.

Kolečka „Tatranky“:
Na upečená linecká kolečka přilepíme marmeládou kuličku z nepečeného těsta. Jemně nakrájíme 3 Tatranky (Horalky), promícháme s moučkovým cukrem, mletými ořechy, rumem a spojíme rozpuštěným ztuženým tukem (Iva, Lukana, Omega). Množství surovin si určíme podle chuti.
(více)

13.11.2010 16:47:14 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ještě trochu vánočního pečení

1.Brabantské dortíčky:
180 g tuku, 80 g moučkového cukru, 250 g hladké mouky, 80 g mletých oříšků, 1/2 kávové lžičky skořice.
Ze všech surovin vypracujeme těsto a necháme odležet. Potom těsto vyválíme, vykrajujeme kolečka a upečeme.
Slepujeme nugetou, ozdobíme čokoládovou polevou a mandlí.

2.Ježci:
Ze 4 bílků ušleháme tuhý sníh a přidáme 250 g moučkového cukru. Potom vmícháme 250 g mletých oříšků
a 50 g nastrouhané čokolády. Přes sáček s hvězdicovou hubičkou vytlačujeme kopečky na jedlý papír a upečeme
(jedlý papír nemusí být,můžeme kopečky dělat rovnou na pečící papír).

3.Kávové oválky:
210 g hladké mouky, 140 g tuku, 70 g moučkového cukru, 2 vařené žloutky. Vypracujeme těsto a necháme odležet.
Těsto vyválíme, vykrajujeme oválky a upečeme. Slepujeme kávovým krémem a poléváme kávovou polevou.
Krém: Ve vodní lázni vyšleháme 100 g cukru a 1 vejce do zhoustnutí. Utřeme 100 g másla, vmícháme
vychladlý krém a 1 lžíci silné černé kávy. Poleva: Utřeme 100 g cukru a 2 lžíce silné černé kávy.

4.Šlehačkové cukroví:
500 g polohrubé mouky, 1 Hera, 1 šlehačka. Vypracujeme těsto a necháme odležet. Potom tvoříme pomocí
strojku na maso se speciálním nástavcem věnečky a upečeme. Vychladlé obalujeme ve směsi moučkového
a vanilkového cukru.

5.Placičky z burských oříšků:
120 g hladké mouky, 120 g neslaných mletých arašídů, 120 g moučkového cukru, 100 g másla, 1 vejce.
Ze surovin vypracujeme těsto a necháme uležet. Pokud je těsto tuhé, přidávám ještě kousek tuku,
aby šly z těsta dobře tvarovat kuličky. Do každé kuličky vmáčkneme půlku burského oříšku a upečeme.
Dáváme je dál od sebe, protože se při pečení rozjedou.

6.Karamelové košíčky:
300 g hladké mouky, 200 g tuku, 100 g moučkového cukru. Vypracujeme těsto a necháme odležet.
Potom těsto vtlačujeme do formiček a upečeme. Plníme karamelovým krémem, ozdobíme hnědou a
bílou čokoládovou polevou. Na polevu dáme mandli a kousek vlašského ořechu.
Krém: Den předem si uvaříme asi dvě hodiny dvě plechovky Salka. Košíčky plníme tuhou karamelovou hmotou.

7. Mušličky:
250 g hladké mouky, 250 g tuku, 1 vejce a 1 lžíce vody. Ze surovin vypracujeme těsto a necháme odležet. Potom z těsta vyválíme plát a vykrajujeme kolečka. Doprostřed každého kolečka dáme marmeládu, přeložíme a přimáčkneme, aby se mušlička při pečení neotevřela. Upečeme, necháme vychladnout a obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

8. Myslivecké knoflíky:
300 g hladké mouky, 140 g tuku, 30 g moučkového cukru a 3 žloutky. Vypracujeme těsto a necháme odležet. Z těsta vyválíme plát a vykrájíme kolečka. Na každé kolečko dáme lžičkou trochu ořechového sněhu, doprostřed dáme půlku lískového oříšku a dáme péct. Ořechový sníh: ušleháme sníh ze 3 bílků, potom zašleháme 200 g moučkového cukru a 200 g mletých oříšků.

9. Rumové věnečky:
210 g hladké mouky, 140 g tuku, 70 g moučkového cukru, 2 vařené žloutky. Vypracujeme těsto a necháme odležet.
Potom vykrajujeme kytičky nebo hvězdičky a upečeme. Na upečené a vychladlé nastříkáme náplň ze sáčku
s hvězdičkovou hubičkou a doprostřed dáme marmeládu. Náplň: 250 g moučkového cukru, 25 g másla,
30 g mletých oříšků, 1 tabulka mléčné čokolády (nastrouhat), 1 lžíce rumu, 2 lžíce mléka (podle potřeby i více).
Náplň se nepeče, nechá se přes noc zaschnout

10.Kávová zrna:
200 g hl. mouky, 140 g másla, 60 g cukru moučka, 2 žloutky, 1-2 lžičky zrnkové kávy. Ze všech surovin
vypracujeme těsto, necháme hodinu odpočinout. Formičkou vykrájíme zrna upečeme při 170-180 °C.
Slepíme kávovým krémem, polijeme ořechovou polevou a zdobíme čokoládovým kávovým zrnem a čárkami tmavé polevy.
Krém: 1/4 l mléka, 1 vanilkový pudink, 2 lžičky rozpustné kávy, 100 g másla, cukr moučka podle chuti.
Z mléka, pudinku a kávy uvaříme pudink, vychladíme. Cukr s máslem ušleháme do pěny a postupně zašleháváme pudink.

11.Rychlé kremrole:
370 g hl. mouky, 280 g másla, 1 kysaná smetana, 1 vejce. Vypracujeme hladké těsto a necháme hodinu odpočinout.
Potom rozválíme na obdélník, rozkrájíme jej na asi 3 cm široké pruhy, které natáčíme na cukrářské trubičky.
Položíme na plech vyložený pečícím papírem, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme při 180 °C přibližně 15 minut
dozlatova. Bílková náplň: 4 bílky, 280 g jemného krystalu vyšleháme v páře.Z tohoto těsta jsou i mini kremrolky na tácu vpředu po stranách sýrového pečiva, které jsou plněné lučinou

12.Fíkové kostky:
150 g fíků, 100 g nastrouhaných ořechů, 100 g cukru moučka, 1 lžička skořice, 50 g nastrouhaného perníku,
rum podle chuti, čokoládová poleva. Fíky umeleme na masovém mlýnku, promícháme s ostatnímu surovinami
kromě čokoládové polevy. Hmotu vyválíme na silnější placku, vykrájíme kostky a necháme do druhého dne o
schnout. Potom poléváme čokoládovou polevou. Po zaschnutí uložíme do papírových košíčků.

13.Čokoládové doutníčky – nepečené:
250 g mletých piškotů, 250 g cukr mletý, 250 g kandované ovoce a rozinky, šťáva a kůra z citrónu, 70 g másla (nebo ztužený tuk), do hustoty rum. Tvoříme malé doutníčky, které po ztuhnutí namáčíme v čokoládové polevě a zdobíme barevným sypáním, můžeme uprostřed nalepit proužek z alobalu jako na doutníku.

(více)

13.12.2009 14:39:18 | 0 komentářů | Autor: | stálý odkaz

Vánoční cukroví

DROŽĎOVÉ CUKROVÍ
droždí 16 g
hera 200 g
hladká mouka 280 g
smetana 3 lžíce

Příprava:
Jednotlivé ingredience smícháme v libovolném pořadí v misce a řádně promícháne na těsto. Těsto je následně nutné vyválet na placku a formičkami vykrájet libovolné (třeba vánoční) tvary, které postupně pokládáme na vymaštěný plech nebo plech pokrytý pečícím papírem. Zde necháme těsto ještě 2 hodiny odpočinout a potom je upečeme v troubě. Horké cukroví je nutné obalit v práškovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem (dobře přilne).

Je možná slaná varianta:
Vytvoření těsta je stejné jako v předchozím případě, pouze ještě přidáme tavený sýr a přisolíme špetkou soli. Nakonec jednotlivé tvary potřeme rozšlehaným vajíčkem, které posypeme třeba mákem.


OŘECHOVÉ CUKROVÍ
čokoládová poleva 1 balení
cukr moučka 300 g
hladká mouka 200 g
máslo 340 g
ořechy mleté 200 g

Příprava:
Z 200 gramů mouky, 200 gramů másla či jiného tuku, 100 gramů cukru moučka a 100 gramů mletých ořechů vypracujeme těsto a necháme v lednice zakryté odpočinout nejlépe do druhého dne. Poté těsto vyválíme a vykrajujeme požadované tvary. Upečeme ve vyhřáté troubě na 180°C dozlatova. Ze zbylých ingrediencí zpracujeme krém a upečené tvary po dvou slepujeme. Nakonec potřeme čokoládovou polevou a ozdobíme půlkou vlašského ořechu.


VANILKOVÉ ROHLÍČKY
citrónová kůra 1 lžička
hladká mouka 150 g
máslo 100 g
mleté ořechy 50 g
moučkový cukr 20 g
vaječný žloutek 2 kusy
vanilkový cukr 1 sáček

Příprava:
Připravíme si do mísy všechny suché suroviny (hladká mouka, moučkový cukr, mleté ořechy, vanilkový cukr, citronová kůra), přidáme rozstrouhané nebo rozměklé máslo a žloutky, dobře propracujeme. Zhotovené těsto necháme odpočinout do druhého dne. Druhý den tvoříme malé rohlíčky, klademe na vymazaný plech, pečeme v troubě při mírnější teplotě a ještě horké obalujeme v cukru (smíchaný moučkový a vanilkový cukr).


OPILÝ FRANTÍK
čokoláda na vaření 1 kus
cukr moučka 30 dkg
kakao 4 lžíce
mleté ořechy 22 dkg
polohrubá mouka 22 dkg
prášek do pečiva 1 kus
rum 2 dcl
vejce 6 kusů

Příprava:
1) Příprava těsta na řezy:
Ušleháme sníh z bílků, přidáme 15 dkg cukru, žloutky a poté vmícháme polohrubou mouku, prášek do pečiva a kakao. Pečeme na vymazaném a vysypaném plechu na 180°C po dobu 20 minut.
2) Příprava náplně:
Zbylý cukr, mleté ořechy a rum utřeme.
3) Po vychladnutí řezy potřeme nápní a polijeme rozehřátou čokoládou.


OŘECHOVÉ KOLÁČKY
cukr 125 g
hořká čokoláda 100 g
máslo 200 g
mleté vlašské ořechy 120 kusů
moučkový cukr 1 lžíce
polohrubá mouka 250 g
rum 1 lžíce
smetana ke šlehání 2 lžíce
sůl 1 špetka
vejce 1 kus
vlašské ořechy 80 g

Příprava:
Z mouky, 75 g cukru, 150 g másla, špetky soli a 80 g mletých ořechů rychle vypracujeme hladké těsto. Dáme je na hodinu odpočinout. Na náplň rozpustíme máslo, zbývající cukr, zbývající mleté ořechy a rum. Troubu předehřejeme na 180° C. Vyválíme z těsta plát o síle asi 5 mm. Vykrojíme koláčky o průměru cca 4,5 cm. Přeneseme je na plech vyložený papírem na pečení. Zasuneme na střední lištu a pečeme zhruba 15 minut. Sejmeme z plechu a dáme vychladnout. Polovinu koláčků potřeme náplní a přiložíme druhou polovinu. Čokoládu rozpustíme ve vodní lázni a utřeme ji se smetanou. Slepené koláčky čokoládou potřeme a ozdobíme půlkami vlašských ořechů.


ROHLÍČKY Z LÍSKOVÝCH OŘÍŠKŮ
hera 400 g
hladká mouka 500 g
lískové ořechy 140 g
moučkový cukr 140 g
tuk 1 plátek
vanilkový cukr 2 kusy

Příprava:
Těsto zpracujte obvyklým způsobem na válu dohladka. Mouku i cukr prosejte, přidejte změklé máslo a nastrouhané oříšky. Vyválejte váleček, nakrájejte asi 5 cm dílky a vytvarujte z nich rohlíčky. Pečte je 7 - 10 minut na plechu vymazaném tukem při teplotě 170°C. Horké rohlíčky obalte v moučkovém cukru.


VOSÍ HNÍZDA
cukr krupice 10 dkg
dětské piškoty 16 dkg
kakao 1 lžíce
máslo 6 dkg
mléko 2 lžíce
mleté vlašské ořechy 1 špetka
rum 2 lžíce
vaječný koňak 20 ml

Příprava:
Piškoty rozdrtíme, přidáme ostatní suroviny. Vzniklé těsto plníme do formiček vysypaných moučkovým cukrem. Zadní stranou vařečky utvoříme malý důlek, plníme vaječným koňakem a otvor zalepíme piškotem. Lze polévat čokoládou a sypat ořechy.


KULKY DĚDY MRÁZE
bílek 1 kus
kokosová moučka 250 g
máslo 100 g
moučkový cukr 3 lžíce
rum 3 lžíce
salko 1/2 balení

Příprava:
Utřeme máslo s bílkem a moučkovým cukrem a pomalu přidáváme rum dokud se hmota nespojí. Do takto vzniklé hmoty přidáme kokosovou moučku (pro gurmánský zážitek nejlépe nastrouhaný čerstvý kokosový ořech) a půl plechovky salka. Prsty vypracujeme těsto a necháme na 1 hodinu uležet v ledničce. Poté tvarujeme kulky a obalujeme v kokosové moučce. Servírujeme v barevných papírových kalíšcích.

Příloha:
Karibsky rum s colou


VANILKOVÉ TYČINKY
čokoláda na vaření 1 kus
cukr 30 dkg
hladká mouka 50 dkg
marmeláda 1 kus
máslo 13 dkg
vanilkový pudink 4 kusy
vejce 3 kusy
ztužený tuk 25 dkg

Příprava:
Nejprve smícháme všechny sypké složky, poté vpracujeme vajíčka, máslo a ztužený tuk. Řádně prohněteme a vytvoříme těsto, které necháme alespoň hodinu odstát v chladu. Poté pomocí strojku vytlačujeme různé tvary (nejlépe tyčinky), vložíme na plech s pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě na 250°C 3-5 minut. Rozpustíme čokoládu na vaření ve vodní lázni a přidáme polévkovou lžíci ztuženého tuku. Upečené tyčinky promažeme marmeládou a poté namáčíme v rozpuštěné čokoládě. Necháme ztvrdnout v chladu.(více)

05.12.2009 08:16:30 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Vánoční perníčky

PERNÍČKY I.
cukr moučka 250 g
hladká mouka 500 g
med 1 lžíce
prášek do perníku 1 kus
vejce 2 kusy

Příprava:
Těsto vytvoříme smícháním všech ingrediencí den předem a necháme uležet. Druhý den vyválíme placku a vykrajujeme kolečka nebo jiné tvary. Před upečením pomašlujeme bílkem a navrch dáme oloupanou mandli. Pečeme v předehřáté troubě při 200°C asi 10 minut.


PERNÍČKY II.
hladká mouka 750 g
kypřící prášek 3 kusy
máslo 125 g
med 200 g
moučkový cukr 300 g
perníkové koření 1 balení
vejce 3 kusy

Příprava:
Cukr, vejce a rozpuštěné máslo utřeme do pěny. Spolu s ostatními ingrediencemi vypracujeme těsto a necháme odpočinout přes noc. Těsto vyválíme na plát cca 0,5 cm vysoký. Vykrájíme tvary. Před pečením můžeme potřít vejcem(prošlehané – jdou do výšky, nepotřeme - jdou do šířky a budou matné). Pečeme v troubě na 200° cca 10 min.
Zdobíme polevou (z bílku a cukru), kterou si dáváme do kornoutů z pečícího papíru.


PERNÍČKY III.
citrónová kůra 1 lžička
hladká mouka 60 dkg
jedlá soda 2 lžičky
máslo 15 dkg
med 20 dkg
práškový cukr 30 dkg
skořice 2 lžičky
vejce 3 kusy

Příprava:
Smícháme dohromady cukr, jedlou sodu, skořici, mouku a citrónovou kůru. Pak přidáme med, změklé máslo a vejce. Těsto důkladně propracujeme. Poté ho zabalíme do potravinářské fólie a necháme min. 12 hodin uležet v chladničce.
Odpočinuté těsto rozválíme na cca 5 mm silný plát a vykrajujeme z něj různé tvary. Perníčky rozložíme na plech pokrytý pečicím papírem. Pečeme v troubě při teplotě 180°C přibližně 15 min.
Upečené perníčky necháme vychladnout. Můžeme je dodatečně ozdobit čokoládovou nebo bílkovou polevou, oříšky, mandlemi...fantazii se meze nekladou :-)

Poznámka
Perníčky je potřeba upéct dopředu, aby do Vánoc změkly. Doporučujse na začátku prosince.


PERNÍČKY IV.
bílá poleva 10 dkg
citrónová šťáva 1/2 lžičky
hladká mouka 500 g
jedlá soda 1 lžička
máslo 5 dkg
med 25 dkg
moučkový cukr 15 dkg
směs mletého koření 1 lžička
vaječný bílek 1 kus
vejce 2 kusy

Příprava:
Důkladně utřeme med, máslo, vejce a cukr ve vhodné míse. Poté mouku po částech vpracujeme s jedlou sodou. Po vytvoření těsta vyválíme 4 mm silný plát a vykrajujeme různé vánoční motivy figurek, které pečeme v předehřáté troubě. Ihned po upečení jemně potřeme perníčky rozšlehaným vejcem. Po vychladnutí ozdobíme polevou připravenou z citronové šťávy, bílé čokoládové polevy.

Poznámka
Před vypracovnáním perníčků je nejlepší hotové těsto nechat přes noc v chladu.


PERNÍČKY V.
anýz 1 lžička
badyán 1 špetka
hera 75 g
hladká mouka 400 g
hřebíček 7 kusů
jedlá soda 1 lžička
med 2 lžíce
moučkový cukr 140 g
skořice 1,50 lžičky
vejce 2 kusy

Příprava:
Z veškerých ingrediencí zpracujeme těsto, které necháme nejlépe jeden den uležet na chladném místě. Druhý den těsto vyválíme a vykrajujeme. Pečeme 15 minut při teplotě 160 stupňů celsia. Po vyjmutí z trouby ihned potřeme perníčky rozšlehaným žloutkem s kakaem, aby byli lesklé a měli pěknou barvu. Až perníčky dostatečně vychladnou, můžeme je začít zdobit. Polevu připravíme z 1 bílku, 150 g moučkového cukru a citrónové šťávy.

Poznámka
Na polevu potřebujeme: 1 bílek, 150g moučkového cukru a citronovou šťávu(více)

05.12.2009 08:02:34 | 0 komentářů | Autor: | stálý odkaz

Pár vánočních dobrůtek

KŘEHKÉ CUKROVÍ

300g hladké mouky, 200g Flory ligth, 70g moučk.cukru, 1žloutek

Příprava:
Do mouky nastrouháme Floru light, přidáme cukr, žloutek a vytvoříme těsto. Vyválíme hodně slabé těsto a vykrajujeme různé tvary. Pečeme na suchém plechu nebo pečícím papíře. Hotové slepujeme džemem, polijeme čoko polevou a posypeme kokosem

NEPEČENÉ KULIČKY

40g Flora light, 150g moučkového cukru, 1vanilk.pudink, 1lžíce rumu, trochu cukru krupice na obalení

Máslo, moučkový cukr a rum utřeme, pak přisypeme puding a vytvoříme těsto. Z těsta tvoříme kuličky a obalujeme je v cukru krupici. (Kuličky mají žlutou barvu, můžeme použít i puding s příchutí a tak vytvářet i jinak barevné kuličky.)


VÁNOČNÍ ŠTOLA
240g rozinek,po 50g citrón. a pomer.kůry nebo 150g kandovaného ovoce,3lžíce rumu,kostka droždí,130g krupicového cukru,150ml mléka nebo rostl.mléka,500gpolohrubé mouky,1vejce,2žloutky,200g másla nebo rostl.tuku,1lžička citrónové kůry,špetka soli,200g sekaných mandlí,150g pravého marcipánu,3lžíce griotky,močkový cukr na posyp.

Příprava:
rozinky+kandované ovoce zalít rumem a nechat dvě hodiny odležet.Droždí+lžíci cukru+vlažnémléko=kvásek.Vykynutýkvásek+zbytekcukru+mouka+vejce+žloutky+100g másla+citr.kůru+sůl,zpracujeme těsto a na závěr přidáme směs s rumem asi 40min.kynout.Marcipám prohněteme s gritkou.Těsto vyválet do obdélníku,ale jednu stranu nechat silnější(tu horní) a doprostřed položíme kousky marcipánu a mandle a přeložte u prostřed udělejde dlaní žlábek.Dáme do předehřáté troby 180st.pečeme asi hodinu.Po upečení ještě horkou potřeme zbylým máslem a hned hodne pocukrovat.Je to recept na jednu velkou nebo dvě menší štoly.


OŘECHOVÉ KULIČKY

200g lískovích oříšků, 200g čokolády na vaření, 0,5l mléka .

příprava:
smíchat 20 min. nechat stuhnout a vytvářet kuličky, obalit v medu a kokosu, čokoládu vařit 20 min.,nechat vychladnout kuličky v lednici 15-20min.


ŽABÍ HUBY

25dkg hladké mouky 25dkg másla 1 vejce a lžíce vody Nádivka: 10dkg mletých vlašských ořechů, 10dkg cukru moučka, 1 vejce a 1 žloutek

Příprava:
Ze surovin zpracujeme těsto a necháme tak hodinu odpočinout v lednici. Vyválíme a vykrajujeme kolečka. Na každé kolečko dáme lžičkou náplň a přehneme jako taštičku. Okraje dobře přimáčkneme a pečeme do růžova. Hotové obalujeme v cukru jako van,rohlíčky.


ŽLOUTKOVÉ RAKVIČKY

16 dkg moučkového cukru, 4 žloutky, vanilkový cukr, pár kapek citronové šťávy

Formičky na pracny vymažeme olejem. Žloutky ušleháme se všemi ingrediencemi. Plníme formičky jen po dně. Nejprve pečeme v horkovzdušné troubě při 150°C po nafouknutí rakviček zmírníme na 100°C.Sušíme cca 1 hod.


OŘECHY V KARAMELU

20 dkg cukru krystal, loupané vlašské ořechy 1/4 kg

Na starší pánvi rozpustíme cukr v asi 100 ml vody a pomalu zahříváme, cukr začně karamelizovat a v tomto okamžiku vložíme oloupané vlašské ořechy, chvilku mícháme a poté vyndáme z pánve na papír na pečení a velmi jednoduché vánoční cukroví Ořechy v karamelu jsou hotovy


FOUKANÉ ROHLÍČKY

25dkg moučkového cukru, 12,5dkg mletých ořechů, 12,5dkg másla, 10dkg hladké mouky, 1/4lžičky jedlé sody

Příprava:
Vypracujeme těsto. Těsto dáme slabě do malých formiček. Vyfoukne se,peče se v mírné troubě . Půlka se máčí v čokoládě


PODVODNICE
35 dkg hl. mouky,3 dkg droždí,1 lžíce cukru,4 lžíce povoleného mléka.

Příprava:
Zpracovat těsto, 2 hodiny nechat kynout ve studené vodě. Pak těsto osušit, vyválet placku, vykrájet kolečka s dírou uprostřed. Po upečení hned obalit cukrem s vanilkou.


LINECKÉ CUKROVÍ

350 g hladké mouky, 250 g másla, 120 g cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 3 žloutky, pikantní zavařenina

Příprava:
Na vál prosijeme mouku, přidáme cukr, promneme tuk a pomocí žloutků zaděláme těsto. Necháme v chladu odpočinout a potom na pomoučeném vále vyválíme tenký plát, ze kterého vykrajujeme hladká nebo vroubkovaná kolečka a klademe na suchý plech. Z poloviny koleček na plechu vypíchneme kovovou trubičkou střed. Upečeme dorůžova a po vychladnutí slepujeme pikantní červenou zavařeninou

(více)

26.11.2009 12:17:11 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vánoční dobroty II.

Meďák:
600 g hl. mouky, 250 g ml. cukru, 150 g tuku, 2 vejce, 2 lžíce medu, 1 lžíce skořice, 2 malé lžičky sody, kakao.
Vypracujeme těsto, rozdělíme na 4 díly, vyválíme tenké pláty na celý plech a na papíře upečeme. Pokropíme rumem, slepíme je
máslovým krémem a do druhého dne necháme uležet. Potom vrch potřeme marmeládou a polijeme čokoládovou polevou.

Pistáciové lístky:
325 g hl. mouky, 100 g cukru krupice, 3 vanilkové cukry, špetka soli, kůra ze dvou citronů, 2 žloutky, 200g tuku. Vypracujeme těsto, vykrajujeme lístky (trochu vyšší, neslepují se). Upečeme, polijeme bílou čokoládou (rozpustím ve vodní lázni bílou čokoládu s kouskem 100% tuku a metličkou vyšlehám) a sypeme sekanými pistáciemi a zeleným kokosem. Pistácie jsem koupila solené, vyloupala je, opláchla a nechala uschnout.

Kokosovo-rumový řez:
250 g tuku, 250 g ml. cukru, 5 žloutků, 50 g kakaa – vyšlehat + sníh, 200 g hl. mouky, upéct – studené propíchat vidličkou.
Povrch: rozpustit 250 g másla, přidat 120 g dětské krupice, 1-2 dcl rumu, 450 g ml. cukru, 200 g kokosu. Rozetřít na těsto, nechat ztuhnout a polít čokoládou.

Punčový kokosový řez:
Upečeme korpus ze 4 vajec, 120 g kryst. cukru a 120 g hl. mouky. Na něj dáme náplň: 2 balíčky ml. piškotů, 3 lžíce rybíz. marmelády, 1dl rumu, citr. šťáva.
Na to rozetřeme krém: svaříme 1/4 l mléka a 200 g kokosu, necháme vychladit. Rozšleháme 250 g másla a 100 g ml. cukru a vmícháme kokos. směs.
Řez polijeme bílou čokoládou a posypeme kokosem.

Svatební roládky:
Upeču piškot ze 3 vajec, 90 g písk. cukru a 90 g hl. mouky, potřu marmeládou, stočím, povrch potřu trochu krémem, obalím v kokosu, krájím na asi 1 cm široká kolečka, vložím do papírových košíčků a dozdobím krémem, rozinkou v čokoládě, srdíčkem a zeleným kokosem.

Ořechové trubičky:
Vypracujeme těsto: 350 g hl. mouky, 150 g ml. cukru, 200 g tuku, 1 vejce, 1 žloutek, 70 g ml. ořechů, 1 lžíce kakaa.
Dáme do ledničky, druhý den vyválíme, nakrájíme obdélníčky 4x6cm. Navineme na kovové trubičky a upečeme.
Plníme máslovým krémem: utřeme 200 g másla, 200 g ml. cukru, a 1 lžíci rumu. Konce trubiček namáčíme do čokol. polevy.

Brtníky:
4 bílky, 250 g kryst. cukru šleháme v páře, přidáme 100 g kokosu, 100 g ml. ořechů. Dáme do pytlíku a na mastný papír
děláme malé pusinky,které v troubě pomalu pečeme – sušíme. Slepujeme máslovým krémem na linecká kolečka, postříkáme čokoládou.

Mandlové trubičky:
150 g suš. mléka, 150 g ml. cukru, 1 lžička medu, 1 vejce, 1 žloutek, mandle nebo mandlová tresť – vypracovat těsto, tence vyválet,
nakrájet obdélníčky a otočit kolem malé trubičky. Nechat zaschnout, sundat, plnit nugátovým krémem.

Košíčky s karamelem:
250 g hl. mouky, 50 g ml. cukru, 110 g tuku, 2 žloutky, 1 van. cukr. Vypracujeme těsto, plníme do formiček a upečeme. Plníme karamelovým krémem, zdobíme strouh. čokoládou a lískovým oříškem. Karamelový krém: vaříme jednu
plechovku Salka 2 hodiny a necháme do druhého dne vychladit. Vyšleháme 250 g másla, přidáme Salko a podle chuti rum.

Kávové oválky:
200 g hl. mouky, 80 g ml. cukru, 140 g tuku, 1,5 žloutku – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky nebo kolečka, upečeme, slepujeme kávovým krémem, potřeme čokol. polevou a zdobíme ořechem nebo mandlí. Krém: utřeme 100 g másla, přidáme vychlazené ve vodní lázni vyšlehané 1 vejce a 100 g ml. cukru a trochu studené silné kávy. Já jsem použila bílou čokoládu a posypala kávou.

Moca oválky:
350 g másla, 600 g hl. mouky, 200 g ml. cukru, 2 žloutky, 2 vanil. cukry, kůra z 1 citronu – vypracujeme těsto, vyválíme a vykrajujeme tvary. Upečeme, slepujeme kávovým krémem (300 g másla, 240 g ml. cukru, 4 lžíce silné černé kávy).
Máčíme v polevě (ml. cukr a černá káva). Sypeme čokoládovou rýží.

Ořechové měsíčky:
500 g hl. mouky, 280 g tuku, 140 g ml. cukru, 4 žloutky, citr. kůra – těsto vyválet, vykrajovat tvary, upéct, slepovat krémem
(uvaříme 1/8 l mléka, 1 van. cukr, trochu skořice, 70 g cukru a 140 g ml. ořechů. Do vychladlého vmícháme 50 g másla).
Máčíme do čokolády nebo rumové polevy.

Žluté dortíčky:
240 g tuku, 80 g ml. cukru, 120 g ml. ořechů, 300 g hl. mouky. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme tvary a upečeme. Slepujeme krémem: utřeme 200 g másla a 100 g ml. cukru, přidáme 1 žloutek a nakonec vmícháme šťávu z 1/2 pomeranče. Polijeme polevou: vyšleháme 2 žloutky a 100 g ml. cukru, ozdobíme a necháme zaschnout.

Medové kokosky:
150 g medu, 150 g krystalového cukru a 4 bílky šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí.. Přisypeme 100 g kokosu a 50 g hrubé mouky nebo strouhanky.
Ze studené masy děláme na plech vyložený pečícím papírem pusinky a v mírně teplé troubě upečeme. Já jsem pusinky slepila máslovým krémem s lineckým kolečkem.

Popelčin oříšek kakaový:
Těsto do formiček jako „čokoládové rohlíčky“, upéct, plnit máslovým krémem, dovnitř schovat lískový ořech,
vrch posypat zeleným kokosem, spodek namočit do čokolády a vložit do papírového košíčku.

Rohlíčky s mandlovým krémem:
150 g hladké mouky, 80 g moučkového cukru, 110 g másla, 1 žloutek, 1 vanilkový cukr, citronová kůra. Vypracujeme těsto, vyválíme
a formičkou vykrajujeme rohlíčky, které upečeme. Slepujeme mandlovým krémem. Smícháme 150 g másla, 100 g jemně nastrouhané čokolády,
100 g jemně mletých mandlí a 2 lžíce rumu. Špičky slepovaných rohlíčků namáčíme do čokolády a obalujeme v sekaných oříšcích.

Medové rohlíčky:
380 g hladké mouky, 150 g másla, 150 g medu, 3 žloutky, 1 vanilkový cukr, šťáva z 1/2 citronu, 1/4 lžičky jedlé sody – vypracujeme těsto,
které necháme v chladu odležet. Přes nástavec na masovém strojku tvarujeme rohlíčky, po upečení slepujeme marmeládou a zdobíme čokoládovou polevou.

Sněhové koule s kokosem:
140 g hladké mouky, 60 g močkového cukru, 50 g másla, 1 vejce, 30 g Solamylu, 2 lžíce kokosu, 1/2 lžičky skořice, 1 lžička prášku do pečiva.
Vypracujeme těsto, tvarujeme kuličky, které upečeme, obalujeme v jakékoli polevě a obalujeme v kokosu.

Plněné ořechy:
200 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 160 g tuku, 110 g mletých ořechů, trocha skořice. Vypracované těsto
necháme odpočinout v chladničce. Malé kousky těsta vtlačujeme do ořechových formiček, upečené spojujeme krémem
(máslovým, oříškovým apod.) nebo jen pocukrujeme.

Kakaová zrna s rumovou příchutí:
9 lžic mletého cukru, 9 lžic rozpuštěného másla, 9 lžic Solamylu, 30 g kakaa, 2 lžíce mleté kávy, 1 bílek, rum podle chuti.
Vypracujeme těsto, tvarujeme kuličky, které uprostřed rozdělíme rýhou na tvar kávového zrna. Polijeme čokoládou.

Punčový perník:
2 vejce, 200 g ml. cukru – vyšlehat, přidat 2 dl oleje, 400 g hl. mouky, 30 g kakaa, 100 g rozinek, 1 kypřící prášek do perníku, 3,5 dl mléka,
rozetřít na dva plechy, upéct. Potřít meruňkovou marmeládou. Mezi tyto dva řezy vložíme punčový piškot : upečeme piškot ze 4 vajec, 120 g krystalu
a 120 g hl. mouky. Smícháme 3 dl převařené vody, 1 dl rumu, šťávu z 1/2 citronu, 1 dl citron. sirupu a 1 dl malin. sirupu. V punči namáčíme piškot
a rozložíme jej na perník. Přiklopíme druhým perníkem, vrch potřeme marmeládou a polijeme čokoládou.

Jahodový řez:
6 žloutků, 6 lžic cukru – utřít, přidat 4 lžíce hr. mouky, 2 lžíce kakaa, špetka prášku do pečiva, sníh z bílků. Upéct, na to rozetřít krém:
200 g másla a 4 lžíce ml. cukru utřít, přidat studený pudink (slijeme šťávu z 1 plechovky jahod, vmícháme 1 sáček jahod. prášku a uvaříme)
a rozmačkané jahody. Posypeme strouhanou čokoládou.

Vídeňský zákusek:
4 vejce, 250 g cukru, 1 van. cukr – šlehat, přidat 1/3 l oleje, 1/3 l mléka, 300 g pol. mouky a ½ prášku do pečiva. Upéct. Krém: 80 g Gustinu,
1 l pomer. džusu, 6 pol. lžic cukru – uvařit, teplé nalít na moučník, nechat ztuhnout, rozetřít máslový krém, poklást piškoty namočenými
v džusu s rumem a pocákat čokoládou.

Pudinkové tyčinky jahodové,
nugátové kroužky. Pudinkové tyčinky jahodové:
Stejný recept jako u č. 29, jen místo vanilkového pudinku dáme jahodový a místo rybízové marmelády dáme jahodovou.

Nugátové kroužky:
250 g hl. mouky, 75 g ml. cukru, 1 van. cukr, 1 vejce, 120 g tuku – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme všechny kolečka se středem, upečeme. Kolečko obtáhneme Nugetou, na to položíme druhé kolečko, které také obtáhneme Nugetou, vložíme do sekaných lískáčů (nalepí se na Nugetu) a máčíme do čokolády.

3 Bit:
1 vejce, 100 g ml. cukru, 1 dl oleje, 1/4 l mléka, 2 lžičky kakaa, 1 prášek do pečiva, 300 g hl. mouky. Vymícháme těsto, vylijeme na vym a vys plech a upečeme. Potřeme pudinkovou náplní ( uvaříme pudink ze 2 van. prášků, 1/2 l mléka a 2 van. cukrů, necháme vychladnout a zamícháme do utřeného másla - 150 g a 100 g ml. cukru), poklademe sušenkami Be-Be, na ně natřeme karamelový krém (Salko uvaříme v plechovce den předem. Vyšleháme 1 máslo a vmícháme Salko) a pocákáme čokoládou. Krájíme druhý den, až sušenky změknou.

Hříbečky:
210 g hladké mouky, 70 g mletého cukru, 140 g másla, 1 vejce. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme oválky a upečeme. Upečené slepujeme čokoládovým krémem, vrch potřeme bílou polevou a do zasychající polevy naaranžujeme tvar hříbečku. Položíme půlku mandle jako nožičku, hlavičku uděláme z čokolády a pod nožičku nasypeme trošku zeleného kokosu.

Slzičky s kakaovou náplní:
250 g hladké mouky, 80 g mletého cukru, 130 g Hery, 2 žloutky, 100 g mletých lískáčů, 1 lžička mleté kávy, 1 lžíce mléka, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, necháme odpočinout, vyválíme, vykrajujeme slzičky a upečeme. Slepujeme ořechovo-kávovým krémem a potřeme kávovou polevou. 200 g bílé čokolády, 50 g 100 % tuku, 1 lžička instantní kávy. Ozdobíme lískovými oříšky.(více)

17.11.2009 09:13:16 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vánoční dobroty

Brněnská kvítečka:
100 g másla, 100 g ml. ořechů, 100 g ml. cukru, 140 g hl. mouky, 2 žloutky – zpracujeme těsto, tvarujeme malé kuličky,
po 3 slepujeme bílkem do trojlístku, potřeme žloutkem, doprostřed vložíme lískový ořech a upečeme.

Nugátové tyčky:
Linecké těsto vyválet, rádýlkem nakrájet tyčky, upéct, nastříkat nugetu, dát dva lískáče, máčet v čokoládě.

Máslové řezy:
Vypracujeme těsto: 150 g másla, 150 g hl. mouky, 70 g ml. cukru, 80 g ořechů, 1 žloutek – rozpůlíme a vyválíme na dva plechy vyložené papírem
a dáme zapéct. Jeden díl potřeme marmeládou a přiklopíme druhým dílem (láme se). Rozetřeme žloutkovou polevu, posypeme sekanými ořechy
a kandovaným ovocem a při 100-140 °C dosušíme v troubě. Žloutková poleva: 4 lžíce ml. cukru, 3 žloutky, 1 lžíce rumu.

Cikánské řezy:
Vypracujeme těsto: 250 g hl. mouky, 100 g ml. cukru, 120 g tuku, 4 žloutky, citr. kůra, 1/2 kyp. prášku do peč. Vyválíme na vymazaný plech,
potřeme marmeládou, na marmeládu rozetřeme hmotu: ušleháme ze 4 bílků sníh, lehce vmícháme 150 g ml. ořechů, 200 g ml. cukru. Teplé krájíme.

Arašídový ježek:
350 g polohrubé mouky, 120 g moučkového cukru, 200 g tuku, 1 vejce, 150 g mletých arašídů, 1/2 prášku do pečiva, špetka soli.
Vypracujeme na vále tužší těsto, necháme odpočinout. Vyválíme plát o tloušťce 3–4 mm, vykrajujeme ježky a upečeme na vymazaném plechu.
Slepujeme marmeládou, bodlinky by se měly namáčet v karamelu – na pánvi rozpustíme 50 g moučkového cukru na karamel, přidáme
1 lžíci másla a 50 g arašídů, které v karamelu silně obalíme. Místo karamelu lze použít čokoládu, není to tak pracné.

Čajové:
500 g tuku, 2 vejce, 200 g ml. cukru – vyšleháme a vmícháme 600 g hl. mouky a 1 van. cukr. Dáme do pytlíku a na plech s papírem
stříkáme malé věnečky. Upečeme, slepujeme marmeládou a z jedné strany máčíme do čokolády. Rada: stříkejte velmi malé věnečky,
protože těsto se trošku „rozjede“. Těsto má být tuhé, takže ho víc neřeďte.

Griliášové řezy:
Rozpustíme na karamel 250 g krystalu, přidáme 1 Stelu, až se rozpustí, vmícháme 1 Salko a 7 minut povaříme. Vmícháme 250 g sekaných ořechů
a povaříme 3 minuty. Vlažné rozetřeme na dortové oplatky, zatížíme, druhý den postříkáme čokoládou a krájíme.

Šohajky:
250 g 100% tuku rozpustíme ve vodní lázni, vmícháme 100 g kokosu a 350 g ml. cukru. Dáváme trošku do papírových košíčků, naplníme náplní
– 150 g ml. ořechů, 150 g ml. cukru, 1 dl rumu, 50 g krájených rozinek –-zalijeme opět bílou hmotou, ozdobíme ořechem a necháme ztuhnout.

Nugát v oplatku:
Ve vodní lázni rozpustíme 250 g 100% tuku, vmícháme 250 g ml. cukru, 3 lžíce Solamylu, 80 g kakaa. Odstavíme a přidáme 1 Salko a 100 g ml. ořechů.
Rozetřeme na dortové oplatky, zatížíme a druhý den krájíme.

Kokosový salám:
250 g kokosu, 1 Salko, 100 g sušeného mléka. Vypracujte těsto, rozdělte na 3 díly – bílý, kakaový, růžový (barvivo).
Vyválejte 3 barevné válečky, zamotejte, obalte v kokosu.

Svatební podkovičky:
Pečené z lineckého těsta, plněné máslovým krémem, máčené v čokoládě a ozdobené.

Úlky v čokoládě:
300 g ml. ořechů, 150 g ml. cukru, 3 lžičky krupice, 1 vejce - vypracovat těsto, tvořit úlky, nechat zaschnout,
slepit máslovým krémem s lineckým kolečkem, máčet do čokolády.

Babiččiny rohlíčky:
350 g hl. mouky, 210 g ml. cukru, 280 g tuku, citr. kůra, 1/2 malé lžičky ml. skořice a utlučeného hřebíčku, 140 g ml. ořechů, 1 žloutek
– vypracujeme těsto, které plníme do formiček a upečeme. Slepujeme máslovým krémem a konce máčíme do čokol. polevy.

Babiččiny kolečka:
300 g hl. mouky, 200 g tuku, 120 g ml. ořechů, 120 g ml. cukru, trocha šťávy a kůry z citronu, 1 žloutek – vypracovat těsto,
vyválet, vykrajovat kolečka, upéct, slepovat k sobě máslovým krémem, vrch polít čokoládou, ozdobit vlašským ořechem.

Kroužky (octová kolečka):
250 g hl. mouky, 210 g tuku, 1 lžíce octu, 2 lžíce mléka, 2 žloutky. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme kolečka s vnitřkem, upečeme, spojujeme máslovým krémem, vrch máčíme v čokoládě.

Nafukovací bábovičky:
250 g kokosu, 250 g ml. cukru, ½ tuku, špetka pr. do peč. – vypracujeme těsto, plníme do formiček a pomalu upečeme.
Slepujeme máslovým krémem s lineckým kolečkem, zdobíme a mírně pocukrujeme.

Mandlové slzičky:
300 g ml. cukru, 150 g másla, 80 g sušeného mléka, mandl. tresť(voda nebo bílek). Vypracujeme těsto, vykrajujeme tvary,
necháme usušit. Pak slepujeme růžovým krémem s pečeným stejným tvarem, nahoru dáme tečku krému a 1/2 mandle.

Arašídové košíčky:
Upečené košíčky z lineckého těsta se plní nepečenou nádivkou: ml. piškoty nebo pomletý upečený korpus, kand. ovoce, rozinky,
rum, krém, ořechy, citr. kůra, marmeláda( vše dělám od oka) se pomele. Napícháme nesolené arašídy, máčíme v bílé čokoládové polevě.

Čokoládové rohlíčky.
210 g hl. mouky, 20 g kakaa, 70 g ml. cukru, 40 g ml. ořechů, 140 g tuku, skořice, citr. kůra, vanilka – vypracovat těsto,
upéct ve formičkách, nahoru nastříkat krém a máčet do čokolády. Krém: 2 vejce, 100 g ml. cukru utřít, přidat 60 g kakaa,
rum a 250 g 100% rozpuš. vlažného tuku.

Kokosky:
2 dl bílků, 450 g ml. cukru, 1 malá lžička mer. marmel – vyšlehat v páře, vmíchat 250 g kokosu, 1 lžíci octa, trochu citr. kůry.
Stříkat na papír kokosky a pomalu sušit v troubě při 100°C. Slepovat máslovým krémem a meruň. marm. s lineckým kolečkem, spodek máčet v čokoládě.

Linecké čtverečky:
Z lineckého těsta upečeme čtverečky (plné i s dírkou). Slepujeme kakaovým krémem, polijeme čokoládou, ozdobíme stříbrnou cukrovou kuličkou.
Vrch můžeme ještě postříkat čokoládou.

Košíčky s kvítečky:
Upečené košíčky z lineckého těsta se plní nepečenou nádivkou: ml. piškoty nebo pomletý upečený korpus, kand. ovoce,
rozinky, rum, krém, ořechy, citr. kůra, marmeláda ( vše dělám od oka) se pomele. Namočím v čokoládě a ozdobím kvítečky.


Kávové bony:
100 g hl. mouky, 120 g tuku, 100 g ml. mandlí, 40 g ml. cukru, lžička rumu – vypracujeme těsto, vykrajujeme kolečka, upečeme,
plníme kávovým krémem, poléváme kávovou polevou a zdobíme půlkou mandle.

Sypané rohlíčky:
240 g hl. mouky, 140 g tuku, 70 g ml. cukru, 5 nastrouhaných tabulek čokolády, 160 g ml. ořechů, 1 vejce, citr. kůra. Těsto vyválet,
vykrajovat rohlíčky, polovinu potřít žloutkem a posypat strouh. ořechy. Upéct, slepovat kakaovým krémem.

Pařížské rohlíčky:
3 bílky a 120 g cukru krupice šleháme v páře. Pak opatrně vmícháme 150 g ml. ořechů a 1 lžíci pol. mouky.
Sáčkem stříkáme na plech rohlíčky, pečeme při 110 °C. Nastříkáme krém a máčíme do čokolády.
Krém: 3 žloutky šleháme nad parou se 100 g ml. cukru a 50 g čokolády na vaření. Po vychladnutí vmícháme do 125 g másla, můžeme přidat rum.

Čokoládová roláda:
Vyšleháme 3 vejce, 90 g krystalu, zlehka vmícháme 90 g hl. mouky + kakaa. Upečeme na papíře, potřeme kakaovým krémem (viz. pařížské rohlíčky), zabalíme, povrch lehce potřeme krémem a obalíme v ml. oříškách.


Jádrové banánky:
Ve vodní lázni šleháme 400 g krup. cukru a 9 bílků. Přidáme 200 g ml. ořechů a necháme vychladnout.
Hmotu nastříkáme na pečící papír do tvaru banánků a pomalu pečeme asi 130 °C.
Nahoru nastříkáme krém – máslo, ml. cukr, nugeta a kakao a máčíme v čokoládě.

Čokoládové tyčinky:
Těsto: 210 g hl. mouky, 20 g kakaa, 70 g ml. cukru, 40 g ml. ořechů, 140 g tuku, skořice, citr. kůra, vanilka – plníme do formiček,
upečeme, slepujeme máslovým krémem, konce máčíme v čokoládě a obalíme v kokosu.

Popelčin ořech:
Upečeme ořechy – viz. babiččiny rohlíčky č.5, po dvou slepujeme k sobě máslovým krémem, dovnitř dáme lískový oříšek.
Spodek namočíme do čokolády a postavíme do papírového košíčku. Ozdobíme zeleným kokosem.

Kočičí jazýčky:
400 g hl. mouky, 120 g ml. cukru, 300 g tuku, 30 g kakaa – vypracovat těsto, vyválet, vykrajovat jazýčky a upéct. Plnit krémem, polít čokoládou.
Krém: 1 šlehačka, 250 g ml. cukru, 2 žloutky, 50 g kakaa – svařit, vychladit. Utřít 250 g másla a 150 g rozpušt. 100% tuku, vmíchat šlehačku.

Valašský měsíček:
210 g hl. mouky, 70 g ml. cukru, 140 g tuku, 20 g kakaa, 40 g oloup. ml. mandlí – vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme
měsíčky a upečeme. Potřeme marmeládou, přiklopíme měsíčkem z nepečeného těsta a potřeme rumovou nebo čokol. polevou.
Nepečené těsto: 150 g ml. cukru, 50 g suš. mléka, 60 g másla, 100 g ml. oloup. mandlí, 40-70 g piškot. drobečků, 1 lžíce citr. šťávy, trocha rumu.

Čokoládové řezy:
Upečeme piškot ze 4 vajec, 120 g krystalu a 120 g hl. mouky. Podélně rozřízneme napůl, polovinu potřeme máslovým krémem,
přiklopíme druhou polovinu, rozpůlíme (budeme mít dva řezy), povrch potřeme slabě krémem nebo marmeládou a polijeme čokoládou,
nebo obalíme v ml. oříšcích, ozdobíme.

Kokosová roláda:
Vyšleháme 3 vejce a 90 g krystalu, zlehka vmícháme 90 g hl. mouky a na papíře upečeme. Potřeme marmeládou a máslovým krémem, zabalíme, povrch zlehka potřeme krémem a obalíme v kokosu.

Sloní slzy:
2 lžíce hladké mouky, 6 lžic moučkového cukru, 40 g kakaa, 6 vajec, na špičku nože kypřícího prášku.
Žloutky s cukrem ušleháme do pěny, přidáme mouku prosátou s kakaem a práškem do pečiva a ušlehaný sníh.
Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Piškotový plát vyklopíme na moučkovým cukrem
posypanou utěrku. Do středu podélně položíme váleček na nudle a plát přes něj přeložíme.
Necháme vychladnout, pak potřeme kokosovo–ořechovým krémem. Do 5 lžic horkého mléka zamícháme 200 g másla,
2 vanilkové cukry, 3 lžíce mletého kokosu. Promícháme a nakonec zamícháme 150 g mletých ořechů.
Na krém položíme 3-4 oloupané banány a přeložíme v slzu. Polijeme čokoládovou polevou nebo posypeme cukrem.
Krájíme úhledné trojúhelníky. Na čokoládovou polevu kápneme čárečky čokoládou, když stékají dolů, tvoří malé slzy.

(více)

17.11.2009 07:58:33 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ořechové kuličky s griliášem

170g krystal.cukru
100g vlašských ořechů
180g dětských piškotů
60g moučk.cukru
50g másla
2 lžíce rumu
1 lžíce vody
1 čokoládová poleva

Příprava:
Griliáš: Cukr krystal rozehřejeme na pánvi spolu se lžící vody a za stálého míchání připravíme karamel. Do něj vmícháme nadrobno nakrájené ořechy. Když je směs tekutá, nalijeme jí na tácek vyložený pečícím papírem a necháme ztuhnout a vychladnout.
Dětské piškoty nastrouháme a dáme do mísy. Přidáme moučkový cukr, rozměklé máslo, rum a větší polovinu griliáše, který rozdrtíme.
Pořádně prohněteme a tvoříme kuličky. Každou namočíme zhruba do poloviny v rozehřáté polevě a obalíme ve zbytku nadrceného griliáše. (více)

08.11.2009 11:00:29 | 0 komentářů | stálý odkaz

Marokánky

250 ml smetany ke šlehání
4 lžíce hl.mouky
5 lžic cukru krupice
50g másla
250g směsi z vlašských ořechů, rozinek a kandovaného ovoce

Příprava:
Smetanu smícháme se 4 lžicemi hl.mouky a s 5 lžicemi krupic.cukru a svaříme do husté kaše. Pak přidáme máslo a směs sekaných oříšků. rozinek a kandovaného ovoce. Necháme vychladnout. Po vychladnutí tvoříme malé placičky. Mohou být silnější, při pečení trochu klesnou.
Pečeme na plechu vyloženém pečícím papírem při 175 st. dozlatova.
Druhý den je máčíme v čokoládě. Uchováme pak v ledničce, vychlazené chutnají nejlépe! (více)

08.11.2009 10:52:31 | 0 komentářů | stálý odkaz

Marcipánovo-pistáciové stromečky

200g marcipánu
100g moučk.cukru
70g najemno nastrouhaných pistáciových oříšků
1 lžíce rumu
1 mléčná poleva v sáčku
200g sekaných pistáciových oříšků
moučk.cukr na posypání válu

Příprava:
Marcipán nastrouháme na jemném struhadle. Zapracujeme do něj moučkový cukr, najemno nastrouhané pistáciové oříšky a lžíci rumu. Vše zpracujeme na hladké těsto.Vál posypeme moučk.cukrem a vyválíme plát silný cca 0,5 cm. Z těsta vykrajujeme formičkou stromečky.
Mléčnou polevu v sáčku necháme dle návodu rozpustit, vlijeme do misky a pomocí čistého štětečku nanášíme na vykrájené cukroví. Než ztuhne, posypeme každý kousek posekanými pistáciemi. (více)

08.11.2009 10:37:14 | 0 komentářů | stálý odkaz

Rumové cukroví

spodní těsto: linecké čokoládové - 21 dkg hl.mouky,14 dkg másla, 7 dkg moučk.cukru, 2 dk kakaa, 2 žloutky
nepečené těsto: 50 dkg moučk.cukru, 4 dkg másla, 2 dkg kakaa, 10 dkg drcených ořechů, 5 i více polévk.lžic rumu, asi 9 PL, 1 čerstvý žloutek - nemusí být čokol.poleva,marmeláda,mandl.hmota,ozdoby

POSTUP PŘÍPRAVY

Z lineckého čokoládového těsta upečeme tvary slz,vychladlé potřeme marmeládou a dáme další tvar slzy ze zpracované nepeč.hmoty vyválené asi 1/2 - 1 cm vysoko.Předem si z mandl.hmoty - vyválené na cukru a zase vykrájené slzy stejné velikosti jako předešlé tvary,stočíme je a pak dáváme na slzy polité čokol.polevou,ještě přizdobíme růžičkami a lístečky
(více)

01.11.2009 15:40:10 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Pomerančové rohlíčky

Na 50 kousků

250g hl.mouky
1 van.cukr
ze 2 pomerančů strouhaná kůra
75g cukru moučky
100g mletých mandlí
200g Hery
100g cukru moučky na zdobení

Příprava:
Z mouky, cukru, poloviny pomeranč.kůry, vanilkového cukru,madlí a margarínu vypracujeme těsto. Ve folii jej necháme 1/2 hod. odležet v chladničce.
Troubu předehřejeme na 175 st.. Z těsta vyválíme válec, ze kterého krájíme asi
5 cm kousky, ty pak foermujeme do rohlíčků a klademe na pekáč s pečícím papírem.Pečeme cca 10-12 min. Smícháme cukr se zbylou pomerančovou kůrou a ještě horké rohlíčky v tom obalíme. (více)

13.12.2008 13:06:39 | 0 komentářů | stálý odkaz

Jahodový řez

6 žloutků, 6 lžic cukru – utřít, přidat 4 lžíce hr. mouky, 2 lžíce kakaa, špetka prášku do pečiva, sníh z bílků. Upéct, na to rozetřít krém:

Krém:200 g másla a 4 lžíce ml. cukru utřít, přidat studený pudink (slijeme šťávu z 1 plechovky jahod, vmícháme 1 sáček jahod. prášku a uvaříme)
a rozmačkané jahody. Posypeme strouhanou čokoládou.
(více)

13.12.2008 12:40:49 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Čokoládové rohlíčky s krémem

210 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, 140 g másla, 1 žloutek, 40 g mletých ořechů, 20 g kakaa, špetka mleté skořice a vanilkového cukru, citronová kůra.
Těsto vypracujeme, necháme v chladu odpočinout. Pak vyválíme na tloušťku asi 5 mm a vykrajujeme kulatou formičkou rohlíčky.
Upečeme ve středně vyhřáté troubě, necháme vychladnout.
Krém: utřeme 2 vejce s 200 g moučkového cukru, 50 g kakaa, pomalu přikapáváme 250 g rozpuštěného 100% tuku (Iva, Omega, Lukana) a ochutíme rumem. Dobře vyšlehaný krém necháme v chladničce ztuhnout, pak přes cukrářský sáček ozdobně nastříkáme na upečené rohlíčky, můžeme polít čokoládovou polevou.
(více)

13.12.2008 12:39:18 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Kokosové laskonky

250 g hladké mouky, 200 g moučkového cukru, 250 g nastrouhaného ztuženého tuku, 150 g mletého kokosu. Vypracujeme těsto a necháme v chladu 30 minut odpočinout. Vyválíme a oválnou formičkou vykrajujeme oválky. Pečeme v mírně vyhřáté troubě tak,aby zůstaly světlé. Vychladlé spojujeme ořechovým krémem a stříkáme čokoládovou polevou.
Krém: utřeme 250 g másla se 3 lžícemi moučkového cukru, 2 vanilkovými cukry. Do utřené směsi přidáme 150 g mletých ořechů spařených 5 lžícemi horkého mléka.
(více)

13.12.2008 12:37:32 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Žluté dortíčky

240 g tuku, 80 g ml. cukru, 120 g ml. ořechů, 300 g hl. mouky. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme tvary a upečeme. Slepujeme krémem

Krém: utřeme 200 g másla a 100 g ml. cukru, přidáme 1 žloutek a nakonec vmícháme šťávu z 1/2 pomeranče. Polijeme polevou: vyšleháme 2 žloutky a 100 g ml. cukru, ozdobíme a necháme zaschnout. (více)

13.12.2008 12:36:00 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Kokosové dortíčky

250 g hl. mouky, 100 g ml. cukru, 150 g tuku, 1 vejce, 1 van. cukr, 2 lžíce kakaa – vypracujeme těsto, vyválíme,vykrajujeme zubatá kolečka, upečeme,
plníme krémem, vrch polijeme čokoládou a postříkáme bílou čokoládou.

Krém: 1 a půl dl mléka svaříme s 80 g kokosu a 80 g ml. cukru, necháme vychladnout.
Vmícháme 80 g rozdrcených piškotů a rum. 100 g másla utřeme a vmícháme kokosovou hmotu
(více)

13.12.2008 12:34:04 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Punčové koule

Ve vodní lázni necháme změknout 50 g čokolády na vaření, přidáme 100 g moučkového cukru, 250 g másla, 2 balíčky drcených piškotů,
100 g mletých ořechů, 2 lžíce kakaa, 1 dl rumu, 0,5 dl ovocného sirupu a 1 vanilkový cukr. Z vychladlé hmoty tvarujeme kuličky a obalujeme v kokosu.
(více)

13.12.2008 12:32:13 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Pudinkové tyčinky

650 g hl. mouky, 5 vanil. pudinků, 500 g tuku, 250 g ml. cukru, troška prášku do pečiva. Vypracujeme těsto, necháme odpočinout, přes nástavec v masovém strojku tvoříme pásky, které rádýlkem nakrájíme na stejné tyčinky. Upečeme, slepujeme rybízovou marmeládou a konce máčíme v čokoládě. (více)

13.12.2008 12:30:47 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Brtníky

4 bílky, 250 g kryst. cukru šleháme v páře, přidáme 100 g kokosu, 100 g ml. ořechů. Dáme do pytlíku a na mastný papír děláme malé pusinky,které v troubě pomalu pečeme – sušíme. Slepujeme máslovým krémem na linecká kolečka, postříkáme čokoládou.
(více)

13.12.2008 12:28:50 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Pistáciové lístky

325 g hl. mouky, 100 g cukru krupice, 3 vanilkové cukry, špetka soli, kůra ze dvou citronů, 2 žloutky, 200g tuku. Vypracujeme těsto, vykrajujeme lístky (trochu vyšší, neslepují se). Upečeme, polijeme bílou čokoládou (rozpustím ve vodní lázni bílou čokoládu s kouskem 100% tuku a metličkou vyšlehám) a sypeme sekanými pistáciemi a zeleným kokosem. Pistácie jsem koupila solené, vyloupala je, opláchla a nechala uschnout. (více)

13.12.2008 12:26:30 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Sloní slzy

2 lžíce hladké mouky, 6 lžic moučkového cukru, 40 g kakaa, 6 vajec, na špičku nože kypřícího prášku.
Žloutky s cukrem ušleháme do pěny, přidáme mouku prosátou s kakaem a práškem do pečiva a ušlehaný sníh.
Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Piškotový plát vyklopíme na moučkovým cukrem
posypanou utěrku. Do středu podélně položíme váleček na nudle a plát přes něj přeložíme.
Necháme vychladnout, pak potřeme kokosovo–ořechovým krémem. Do 5 lžic horkého mléka zamícháme 200 g másla,
2 vanilkové cukry, 3 lžíce mletého kokosu. Promícháme a nakonec zamícháme 150 g mletých ořechů.
Na krém položíme 3-4 oloupané banány a přeložíme v slzu. Polijeme čokoládovou polevou nebo posypeme cukrem.
Krájíme úhledné trojúhelníky. Na čokoládovou polevu kápneme čárečky čokoládou, když stékají dolů, tvoří malé slzy.
(více)

13.12.2008 12:23:03 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Jádrové banánky

Ve vodní lázni šleháme 400 g krup. cukru a 9 bílků. Přidáme 200 g ml. ořechů a necháme vychladnout.
Hmotu nastříkáme na pečící papír do tvaru banánků a pomalu pečeme asi 130 °C.
Nahoru nastříkáme krém – máslo, ml. cukr, nugeta a kakao a máčíme v čokoládě
(více)

13.12.2008 12:21:09 | 0 komentářů | Autor: kamarád | stálý odkaz

Arašídy

200 g hl. mouky, 70 g ml. cukru, 150 g tuku, 1 vejce, 2 lžíce Solamylu. Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme, klademe na plech, potíráme rozšlehaným bílkem a sypeme drtí arašídů a kryst. cukru. Upečené slepujeme arašídovým krémem: Utřeme 100 g másla s 50 g ml. cukru a vmícháme 100 g ml. arašídů. Povrch jsem postříkala bílou čokoládou obarvenou na růžovo. (více)

06.12.2008 15:32:20 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vánočka s pudinkem

400g polohrubé mouky
100g hladké mouky
1/2 lžičky soli
75g másla
75 g cukru
1 vejce
250 ml mléka
30g droždí
1 vanilkový cukr
1 sáček vanilkového pudinkového prášku
100g rozinek
50g mandlí
vejce na potření

Příprava:

Z droždí, mléka a lžičky cukru připravíme kvásek. S dalšími surovinami vypracujeme tuhé těsto. Je-li třeba, můžeme přidat trochu polohrubé mouky. Necháme vykynout. Vyválíme prameny a upleteme vánočku. Necháme ještě 15 - 20 minut kynout na plechu, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlovými lupínky. Upečeme v předehřáté troubě (asi 190°C, 40 minut).
(více)

03.12.2008 16:26:47 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kostky s čokoládou

* 200 g hladké mouky
* 125 g moučkového cukru
* 25 g hery
* 1 polévková lžíce medu
* 1 dl mléka
* 2 celá vejce
* 1 kávová lžička sody
* povidla
* strouhaný kokos na obalování

Příprava:

1. Tuk utřeme s cukrem a medem. Přimícháme vejce a mléko. Hladkou mouku promícháme se sodou a vmícháme do medové směsi. Plech vytřeme tukem a vysypeme moukou, nalijeme těsto, povrch uhladíme a pečeme 20 minut v troubě rozehřáté na 160 °C.
2. Plát necháme vychladnout a nakrájíme na kostky o velikosti 4 x 4 cm. Kostky slepíme švestkovými nebo hruškovými povidly a namáčíme v čokoládové polevě. Nakonec je obalíme v kokosové moučce. Rozležení 14 až 21 dnů
(více)

27.11.2008 15:51:35 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Plněná perníková roláda

* 1/8 l medu
* 1/8 l vody
* 60 g cukru
* 1 žloutek
* 1 kávová lžička tlučeného anýzu
* 1 kávová lžička badyánu
* 1 kávová lžička nastrouhané citrónové kůry
* 500 g hladké mouky
* 2 kávové lžičky amonia
* máslo a mouka na plech
* na potření vejce nebo med s vodou
* sekané mandle na posypání
Nádivka:
* 450 g švestkových povidel
* 50 g nastrouhaných vlašských ořechů
* 50 g rozinek
* 1 polévková lžíce pomerančové kůry
* 2 polévkové lžíce citrónové šťávy
* 40 g bílé strouhanky
* 1 celé vejce
* špetka mleté skořice
* citrónová kůra
* plátkované mandle
* tlučený hřebíček

Příprava:

1. Med smícháme s teplou vodou a prochladlé dáme do mísy. Poté přidáme žloutek, cukr, tlučený anýz, badyán, citrónovou kůru, amonium a 250 g mouky. Vše zamícháme, dodáme ještě asi 250 g mouky (asi tolik, aby bylo těsto hodně tuhé), dobře vypracujeme a dáme do studena na 2 hodiny uležet.
2. Připravíme si nádivku tak, že do tuhých povidel zamícháme namočené rozinky, nastrouhané ořechy a pomerančovou kůru. Přidáme hřebíček, skořici, citrónovou šťávu, strouhanku, vejce a nádivku dobře promícháme
* 1/8 l medu
* 1/8 l vody
* 60 g cukru
* 1 žloutek
* 1 kávová lžička tlučeného anýzu
* 1 kávová lžička badyánu
* 1 kávová lžička nastrouhané citrónové kůry
* 500 g hladké mouky
* 2 kávové lžičky amonia
* máslo a mouka na plech
* na potření vejce nebo med s vodou
* sekané mandle na posypání
Nádivka:
* 450 g švestkových povidel
* 50 g nastrouhaných vlašských ořechů
* 50 g rozinek
* 1 polévková lžíce pomerančové kůry
* 2 polévkové lžíce citrónové šťávy
* 40 g bílé strouhanky
* 1 celé vejce
* špetka mleté skořice
* citrónová kůra
* plátkované mandle
* tlučený hřebíček
1. Med smícháme s teplou vodou a prochladlé dáme do mísy. Poté přidáme žloutek, cukr, tlučený anýz, badyán, citrónovou kůru, amonium a 250 g mouky. Vše zamícháme, dodáme ještě asi 250 g mouky (asi tolik, aby bylo těsto hodně tuhé), dobře vypracujeme a dáme do studena na 2 hodiny uležet.
2. Připravíme si nádivku tak, že do tuhých povidel zamícháme namočené rozinky, nastrouhané ořechy a pomerančovou kůru. Přidáme hřebíček, skořici, citrónovou šťávu, strouhanku, vejce a nádivku dobře promícháme
3. Odpočinuté těsto vyválíme na obdélník, potřeme jej nádivkou a posypeme opraženými mandlemi. Kraj těsta přeložíme přes nádivku, roládu zarolujeme a dobře utahujeme. Přendáme na plech vyložený pečicím papírem a roládu na něj přeneseme. Potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme sekanými mandlemi. Vložíme do trouby rozehřáté na 160 °C a pozvolna pečeme asi 20 minut. Roládu necháme vychladnout a krájíme na plátky. Rozležení 7 dnů
(více)

27.11.2008 15:49:02 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vánoční kytičky s polevou

* 250 g hladké mouky
* 90 g medu
* 60 g másla
* 1 polévková lžíce kakaa
* 1 celé vejce
* 2 polévkové lžíce mléka
* špetka mletého hřebíčku a nového koření
* 1/2 lžičky jemné sody
* 30 g strouhané pomerančové a citrónové kůry
* čokoláda na vaření

Příprava:

1. Prosetou mouku promícháme s kořením, kakaem a jedlou sodou. Přidáme najemno nastrouhanou citrónovou a pomerančovou kůru. Med v mikrovlnné troubě v hrnečku nebo sklenici lehce nahřejeme (ale jen na tolik, aby byl tekutý, ne příliš teplý), přimícháme vejce, mléko a tuk. Vypracujeme v hladké těsto, zabalíme do fólie a necháme v lednici minimálně hodinu odležet.
2. Z těsta vyválíme 3 mm silný plát a vykrajujeme kolečka nebo kytičky. Pečeme v předehřáté troubě na 170 °C asi 10 minut. Perníčky necháme vychladnout a poléváme čokoládovou, bílkovou nebo rumovou polevou. Rozležení minimálně 7 dnů.
(více)

27.11.2008 15:46:33 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Štědrovečerní bomba

100 g hrubé mouky
150 g moučkového cukru
1 dl oleje
3 žloutky
1/2 litru plnotučného mléka
citronová kůra, vanilkový cukr

V mléce rozšleháme žloutky, cukr, olej, citronovou kůru a za stálého míchání uvaříme hustý krém. Odstavíme a šleháme do vychladnutí. Do části krému vmícháme kakao. Hlubokou kulatou mísu prolijeme studenou vodou, na dno dáme malou vrstvu krému, vrstvu piškotů (nebo úlomky piškotových těst), pokapeme griotkou, posypeme hrubě nakrájenými vlašskými ořechy, nakrájeným kandovaným ovocem. Zatřeme vrstvou tmavého krému. Vrstvy opakujeme do spotřebování surovin. Uleželý a vychlazený moučník vyklopíme na plochou mísu, ozdobíme čerstvým ovocem (banány, pomeranči, ananasem). Polijeme nezředěným kondenzovaným kakaem, navršíme šlehačku (nebo zmraženou pohárkovou pěnu), posypeme mletými ořechy, hoblinami čokolády (více)

25.11.2008 18:34:32 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové jitrničky

100 g čokolády na vaření
100 g moučkového cukru
100 g oloupaných mandlí
1 lžíce pikantního džemu
2 bílky
mletá skořice, mletý hřebíček

Čokoládu i mandle nastrouháme, spojíme s cukrem, džemem, vidličkou našlehaným bílkem a kořením. Důkladně propracujeme a tvarujeme jitničky. Klademe na vymazaný plech, potřeme rozšlehaným vejcem a na koncích propíchneme krátkými špejličkami (třeba z párátek). V mírně vyhřáté troubě usušíme (více)

25.11.2008 16:29:54 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Srnčí hřbet

250 g moučkového cukru
250 g 100% tuku
3 vejce
100 g sekaných ořechů
3 Tatranky (Horalky)
3 polévkové lžíce kakaa
100 g rozinek (namočených v rumu)
1 sáček želé bonbonů

Tuk s cukrem, vejci a kakaem mícháme ve vodní lázni. Až je hmota hladká, přidáme nadrobno nakrájené Tatranky, nakrájené bonbony, ořechy a rozinky. Vše důkladně promícháme a nalijeme do máslem vymazané formy srnčího hřbetu a necháme ztuhnout. Krájíme řezy (více)

25.11.2008 16:24:53 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Makové cukrovíčko

100 g mletého máku (bílý nebo modrý)
100 g rozinek
50 g ořechů
asi 1 lžíce medu

Ořechy jemně nasekáme, rozinky krátce povaříme, posekáme nebo umeleme. Smícháme s mletým mákem a osladíme medem. Důkladně prohněteme a vláčné těstíčko rozválíme na vále posypaném vrstvou mletého máku. Tvořítkem vykrajujeme libovolné tvary, zdobíme pokrájenými oloupanými mandlemi. Necháme v chladu ztuhnout a zvláčnět.

(více)

25.11.2008 16:21:55 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ovocné čokoládové kuličky

150 g moučkového cukru
100 g čokolády na vaření
100 g mletých ořechů
3 lžíce drobně nakrájeného kompotovaného ananasu
1 lžíce citronové šťávy.

Ve vodní lázni rozehřejeme čokoládu, přidáme cukr, ořechy, ananas a citronovou šťávu. Vymícháme a necháme v chladu ztuhnout. Tvarujeme kuličky, obalujeme v kakau, oříšcích, čokoládové rýži.

(více)

25.11.2008 16:19:56 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Piškotový mouřenín

4 pomazánková másla
4 šlehačky
3 balíčky dětských piškotů
1/2 litru uvařené kávy Nescafé.

Na větší hluboký plech rozložíme 1 a půl balíčku piškotů, které zakapeme silně kávou a potřeme šlehačkovým krémem. Máslo utřeme se šlehačkou (nešlehanou) a trochou moučkového cukru do hustého krému. Zakryjeme piškoty, pokapeme kávou, potřeme krémem a posypeme Grankem. Necháme do druhého dne uležet (více)

25.11.2008 16:18:03 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kávové ořechy

50 g mletých ořechů
150 g moučkového cukru
1 lžíce zavařeniny (meruňková apod.)
1 lžíce studené černé kávy.

Všechny suroviny smícháme, vypracujeme těsto. Do kousků těsta vložíme vždy půlku vlašského ořechu, vytvarujeme jako kávová zrna a necháme na vále hodinu proschnout. Polijeme hustou kávovou polevou. Utřeme 200 g moučkového cukru (prosátého) s potřebným množstvím horké silné černé kávy (více)

25.11.2008 16:15:49 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ovocný dort

500 g měkkého tvarohu
3 dl moučkového cukru
1 vanilkový cukr
250 g změklého tuku
2 vejce.

Utřeme tuk s cukrem, vejci, tvarohem. V 1 dl vlažné vody necháme nabobtnat 2 lžíce želatiny a zalijeme 1/4 litrem horkého mléka. Promícháme a přidáváme do tvarohové směsi, společně vyšleháme. Do vychlazené dortové formy nalijeme polovinu směsi, poklademe piškoty, ovocem, pokapeme rumem a zalijeme zbytkem směsi. Dáme na hodinu do mrazáku (více)

25.11.2008 16:13:46 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Rumový salám

200 g sušenek Be-Be
250 g moučkového cukru
250 g ztuženého 100% tuku
50 g kakaa
10-15 lžic rumu
sekané mandle, ořechy, rozinky, kandované ovoce (podle potřeby).

V nádobě nad vařící vodou rozpustíme tuk, vmícháme cukr, kakao a vymícháme hladkou hmotu. Odstavíme, přidáme pomleté sušenky, mleté ořechy, mandle, kandované ovoce, rozinky a rum. Vypracujeme vláčné těsto, vyválíme do válečku, zabalíme do celofánu a necháme přes noc ztuhnout. Krájíme na kolečka.

(více)

25.11.2008 16:11:41 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Nugátové řezy s rozinkami

100 g másla
100 g tuku Hera (apod.)
100 g moučkového cukru
50 g kakaa
4 dl horkého mléka
4 lžíce rumu
6 lžic kokosové moučky
4 lžíce rozinek.

Rozmixujeme změklé máslo, tuk, cukr, kakao a mléko. Nalijeme do mísy, přidáme kokosovou moučku, rozinky (spařené a okapané) a přilijeme rum. Do směsi zamícháme 2 balíčky dětských piškotů, lehce promícháme. Chlebíčkovou formu vyložíme alobalem, naplníme směsí, stlačíme a překryjeme alobalem. Nejlépe přes noc necháme uležet v chladničce. Druhý den vyklopíme, polijeme mléčnou nebo kakaovou polevou a posypeme strouhaným kokosem (více)

25.11.2008 16:08:52 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Španělská kolečka

250 g moučkového cukru
200 g kokosové moučky
2 bílky
trochu rumu.
Vypracujeme těsto na pocukrovaném prkýnku, vyválíme a vykrajujeme oválky. Připravíme druhé nepečené těsto. Smícháme 200 g mletých piškotů se 150 g mletých ořechů, 50 g másla, 2 žloutky, 100 g moučkového cukru a trochou citronové šťávy. Vyválíme na stejnou tloušťku jako první těsto, vykrajujeme stejně velké oválky. Oválky dvou barev spojujeme marmeládou a necháme do druhého dne zaschnout. Druhý den ozdobíme čokoládovou polevou.

(více)

25.11.2008 16:06:25 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ovocný salámek

Smícháme 100 g mletých piškotů, 70 g kandovaného ovoce, 50 g kokosu a 40 g moučkového cukru. Přidáme 50 g másla a šťávu z půlky citronu. Směs rozdrobíme jako na žmolenku, zalijeme 50 g rozpuštěného tuku a uhněteme. Vytvarujeme salámek, pevně zabalíme do alobalu a necháme ztuhnout. Před podáváním nakrájíme na kolečka.

(více)

25.11.2008 16:05:18 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Sněhové koule

2 bílky
80 g moučkového cukru
100 g kokosové moučky
2 lžíce kakaa
1 lžíce rumu.

Ušleháme tuhý sníh, postupně zašleháme cukr. Vmícháme kokosovou moučku smíchanou s kakaem a lžíci rumu. Do vláčného těstíčka balíme oloupané mandle. Koule obalujeme v kokosové moučce (více)

25.11.2008 16:03:41 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kokosové oči

350 g moučkového cukru
120 g másla
6 uvařených žloutků
120 g kokosové moučky.
Žloutky nastrouháme, smícháme s cukrem, máslem a kokosovou moučkou. Tvarujeme kuličky, doprostřed uděláme důlek, do kterého nalijeme čokoládovou polevu. (více)

25.11.2008 16:01:45 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Meruňkové kuličky

200 g sušených meruněk jemně nakrájíme a na několik hodin zalijeme slivovicí. Utřeme 130 g másla a 30 g mletého cukru, vmícháme 100 g mletého kokosu a meruňky. Tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu, nebo máčíme v bílé čokoládě a postříkáme tmavou čokoládou (více)

23.11.2008 11:27:15 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kokosové dortíčky

250 g hladké mouky
100 g mletého cukru
150 g tuku
1 vejce
1 vanilkový cukr
2 lžíce kakaa

Vypracujeme těsto, vyválíme,vykrajujeme zubatá kolečka, upečeme,
plníme krémem, vrch polijeme čokoládou a postříkáme bílou čokoládou.
Krém: 1 a půl dl mléka svaříme s 80 g kokosu a 80 g ml. cukru, necháme vychladnout.Vmícháme 80 g rozdrcených piškotů a rum. 100 g másla utřeme a vmícháme kokosovou hmotu
(více)

23.11.2008 10:30:05 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Skořicové dortíčky

210 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
140 g tuku
40 g mletých ořechů
1 lžička mleté skořice
trocha strouhané citronové kůry
1 vanilkový cukr.

Vypracujeme těsto, necháme v chladničce odpočinout. Vyválíme, vykrajujeme kolečka nebo oválky a upečeme. Polovinu koleček potřeme čokoládovou polevou a přilepíme 1/2 oloupané mandle. Kolečka slepujeme oříškovou nádivkou.
Utřeme 80 g krupicového cukru se 2 žloutky, 1 vanilkovým cukrem po pěny. Přidáme 100 g mletých ořechů, 1 lžičku kyselé zavařeniny a 1/2 lžíce rumu (více)

23.11.2008 10:26:56 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Sandokanovy oči

Kokosová hmota
4 lžíce sušeného mléka
4 lžíce moučkového cukru
5 lžic kokosové moučky
125 g ztuženého tuku.
Tuk rozpustíme ve vodní lázni, přidáme ostatní suroviny a vymícháme.
Ořechová hmota:
100 g strouhaných ořechů
50 g moučkového cukru
50 g másla, rum podle chuti
Vše smícháme, ochutíme rumem podle hustoty.
Čokoláda:
5 lžic kakaa
2 lžíce moučkového cukru
2 lžíce vanilkového pudinku
125 g ztuženého tuku
Tuk rozpustíme ve vodní lázni, přidáme ostatní suroviny a vymícháme. Do otvoru ve vajíčkovém platu z umělé hmoty (nebo do obalu od Kinder vajec) vložíme na dno lentilku, dáme trochu kokosové hmoty, kousek ořechové hmoty a zalijeme čokoládou. Celkem vyplníme půl důlku. (více)

23.11.2008 09:16:36 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové pusinky

Pro 4 osoby:
250g moučk.cukru
120g mlet.lísk.oříšků
120g mletách loup.mandlí
120g šlehačky
1 vanilk.lusk
1 vejce
1 žloutek
150g čoko na vaření
na špičku nože drcený hřebíček, špetka soli

Příprava:

Cukr, oříšky, mandle, vanilku, vejce a žloutek rychle smícháme, dáme do folie a necháme 30 min. v chladu.Troubu předehřejeme na 200 st, Těsto na moučk.cukrem posypané utěrce rozválíme asi na 5mm. Vykrájíme kolečka a pečeme cca 8-10 min.Necháme vychladnout. Čokoládu rozpustíme ve vodné lázni, přidáme hřebíček a šlehačku a necháme vychladnout. Na půlku sušenky namažeme a druhou sušenkou přiklopíme..Poprášíme moučk.cukrem.

(více)

17.11.2008 13:57:02 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Křupavé placičky

225 g hladké mouky
100 g mletého cukru
125 g másla
1 žloutek
1 vanil. cukr
špetka soli.

Příprava:

Vypracujeme těsto, necháme odpočinout, vyválíme, vykrajujeme kolečka, dáme předpéct. Na předpečená kolečka dáme pomocí dvou lžiček kopeček nádivky.

Nádivka:Zahřejeme 15 g másla, 175 g mletého cukru, 175 g šlehačky, 75 g nakrájených sušených meruněk, 250 g nesolených pomletých arašídů a chvilku povaříme. Kolečka s kopečkem nádivky necháme v mírně teplé troubě (150 °C) ještě asi 15 minut dopéct. Postříkáme čokoládou. (více)

17.11.2008 13:26:53 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Bit

1 vejce
100 g ml. cukru
1 dl oleje
1/4 l mléka
2 lžičky kakaa
1 prášek do pečiva
300 g hl. mouky

Příprava:

Vymícháme těsto, vylijeme na vym a vys plech a upečeme. Potřeme pudinkovou náplní ( uvaříme pudink ze 2 van. prášků, 1/2 l mléka a 2 van. cukrů, necháme vychladnout a zamícháme do utřeného másla - 150 g a 100 g ml. cukru), poklademe sušenkami Be-Be, na ně natřeme karamelový krém (Salko uvaříme v plechovce den předem. Vyšleháme 1 máslo a vmícháme Salko) a pocákáme čokoládou. Krájíme druhý den, až sušenky změknou (více)

17.11.2008 13:19:17 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Punčový perník

2 vejce, 200 g ml. cukru – vyšlehat, přidat 2 dl oleje, 400 g hl. mouky,
30 g kakaa, 100 g rozinek, 1 kypřící prášek do perníku, 3,5 dl mléka,rozetřít na dva plechy, upéct. Potřít meruňkovou marmeládou. Mezi tyto dva řezy vložíme punčový piškot :

upečeme piškot ze 4 vajec, 120 g krystalu
a 120 g hl. mouky. Smícháme 3 dl převařené vody, 1 dl rumu, šťávu z 1/2 citronu, 1 dl citron. sirupu a 1 dl malin. sirupu. V punči namáčíme piškot
a rozložíme jej na perník. Přiklopíme druhým perníkem, vrch potřeme marmeládou a polijeme čokoládou
(více)

17.11.2008 13:16:06 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kakaová zrna

9 lžic mletého cukru
9 lžic rozpuštěného másla
9 lžic Solamylu
30 g kakaa
2 lžíce mleté kávy
1 bílek
rum podle chuti.

Příprava:

Vypracujeme těsto, tvarujeme kuličky, které uprostřed rozdělíme rýhou na tvar kávového zrna. Polijeme čokoládou
(více)

17.11.2008 13:12:01 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Košíčky Izidor

210 g hl. mouky
20 g kakaa
70 g ml. cukru
40 g ml. ořechů
140 g tuku
skořice, citr. kůra, vanilka

Příprava:

Vypracovat těsto, plnit maličké formičky, upéct, plnit náplní z rybíz. marmelády, 300 g ml. ořechů, 100 g ml. cukru, 1 van. cukru a rumu.
Nastříkat kakaový krém a máčet v čokoládě
(více)

17.11.2008 13:07:49 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Medovník

1 vejce
150 g krystalu
50 g tuku
2 lžíce medu
5 lžic mléka
1 kávová lžička sody
Vvše vaříme 2 minuty, až hmota zhnědne. Teplé přidáme ke 450 g hladké mouky a vypracujeme těsto. Rozdělíme na 4 díly, vyválíme na papíře, propícháme vidličkou a upečeme. Svaříme 1 dl vody a 2 dl šlehačky. Pak vmícháme dvě vrchovaté lžičky Nescafé. Dáme vychladit. Vychladlým roztokem potřeme z obou stran pláty. Potřeme krémem a vrch posypeme směsí mletých ořechů, strouhaného perníku a najemno rozemletým Nescafém. Krém: Vyšleháme 250 g másla se 150 g ml. cukru a přidáme vychladlou kaši (ze 40 g másla a 40 g hl. mouky uděláme zásmažku, přidáme 1/4 l mléka a chvilku povaříme (více)

17.11.2008 13:03:46 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kočičáky

1/4 l mléka
150 g ml. cukru
160 g tuku
60 g hl. mouky

Příprava:

Svaříme na kaši, necháme vychladit, přidáme 200 g ml. ořechů, 200 g kand. ovoce, 100 g rozinek. Ze směsi tvarujeme na pečící papír placičky, které upečeme a spodní stranu potřeme čokol. polevou
(více)

17.11.2008 12:58:17 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kakaové proužky

450 g hl. mouky
4 pudink. prášky
60 g kakaa
210 g ml. cukru
450 g tuku
3 žloutky
troška skořice

Příprava:

Těsto vyválet, vykrajovat kolečka plná i s dírkou, upéct. Plnit čokoládovým krémem a vrch máčet v čokoládě.
Krém: ve vodní lázni 2 vejce, 180 g ml. cukru, 1 van. cukr, 2 lžíce kakaa. Nechat vychladit, vmíchat do 250 g másla
(více)

17.11.2008 12:53:13 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kokosové dortíčky

250 g hl. mouky
100 g ml. cukru
150 g tuku
1 vejce
1 van. cukr
2 lžíce kakaa

Příprava:

Vypracujeme těsto, vyválíme,vykrajujeme zubatá kolečka, upečeme,
plníme krémem, vrch polijeme čokoládou a postříkáme bílou čokoládou.

Krém: 1 a půl dl mléka svaříme s 80 g kokosu a 80 g ml. cukru, necháme vychladnout.
Vmícháme 80 g rozdrcených piškotů a rum. 100 g másla utřeme a vmícháme kokosovou hmotu.
(více)

17.11.2008 12:50:32 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Punčové koule

Ve vodní lázni necháme změknout 50 g čokolády na vaření, přidáme 100 g moučkového cukru, 250 g másla, 2 balíčky drcených piškotů,
100 g mletých ořechů, 2 lžíce kakaa, 1 dl rumu, 0,5 dl ovocného sirupu
a 1 vanilkový cukr. Z vychladlé hmoty tvarujeme kuličky a obalujeme v kokosu
(více)

17.11.2008 12:49:01 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Pudinkové tyčinky

650 g hl. mouky
5 vanil. pudinků
500 g tuku
250 g ml. cukru
troška prášku do pečiva.

Příprava:

Vypracujeme těsto, necháme odpočinout, přes nástavec v masovém strojku tvoříme pásky, které rádýlkem nakrájíme na stejné tyčinky. Upečeme, slepujeme rybízovou marmeládou a konce máčíme v čokoládě (více)

17.11.2008 12:46:58 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ořechové trubičky

Těsto:
350 g hl. mouky
150 g ml. cukru
200 g tuku
1 vejce
1 žloutek
70 g ml. ořechů
1 lžíce kakaa.

Příprava:

Dáme do ledničky, druhý den vyválíme, nakrájíme obdélníčky 4x6cm. Navineme na kovové trubičky a upečeme.
Plníme máslovým krémem: utřeme 200 g másla, 200 g ml. cukru, a 1 lžíci rumu. Konce trubiček namáčíme do čokol. polevy
(více)

17.11.2008 12:44:14 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Sloní slzy

2 lžíce hladké mouky
6 lžic moučkového cukru
40 g kakaa
6 vajec
na špičku nože kypřícího prášku.

Příprava:
Žloutky s cukrem ušleháme do pěny, přidáme mouku prosátou s kakaem a práškem do pečiva a ušlehaný sníh. Těsto rozetřeme na vymazaný a vysypaný plech a upečeme. Piškotový plát vyklopíme na moučkovým cukrem posypanou utěrku. Do středu podélně položíme váleček na nudle a plát přes něj přeložíme.
Necháme vychladnout, pak potřeme kokosovo–ořechovým krémem. Do 5 lžic horkého mléka zamícháme 200 g másla, 2 vanilkové cukry, 3 lžíce mletého kokosu. Promícháme a nakonec zamícháme 150 g mletých ořechů.
Na krém položíme 3-4 oloupané banány a přeložíme v slzu. Polijeme čokoládovou polevou nebo posypeme cukrem.
Krájíme úhledné trojúhelníky. Na čokoládovou polevu kápneme čárečky čokoládou, když stékají dolů, tvoří malé slzy
(více)

17.11.2008 12:35:56 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Valašský měsíček

210 g hl. mouky
70 g ml. cukru
140 g tuku
20 g kakaa
40 g oloup. ml. mandlí

Příprava:

Vypracujeme těsto, vyválíme, vykrajujeme měsíčky a upečeme. Potřeme marmeládou, přiklopíme měsíčkem z nepečeného těsta a potřeme rumovou nebo čokol. polevou.

Nepečené těsto:
150 g ml. cukru
50 g suš. mléka
60 g másla
100 g ml. oloup. mandlí
40-70 g piškot. drobečků
1 lžíce citr. šťávy, trocha rumu
(více)

17.11.2008 12:32:40 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kočičí jazýčky

400 g hl. mouky
120 g ml. cukru
300 g tuku
30 g kakaa

Příprava:

Vypracovat těsto, vyválet, vykrajovat jazýčky a upéct. Plnit krémem, polít čokoládou.

Krém:
šlehačka
250 g ml. cukru
2 žloutky
50 g kakaa – svařit, vychladit.
Utřít 250 g másla a 150 g rozpušt. 100% tuku, vmíchat šlehačku
(více)

17.11.2008 12:29:56 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládová roláda

Vyšleháme 3 vejce, 90 g krystalu, zlehka vmícháme 90 g hl. mouky + kakaa. Upečeme na papíře, potřeme kakaovým krémem, zabalíme, povrch lehce potřeme krémem a obalíme v ml. oříškách.

Krém:
: 3 žloutky šleháme nad parou se 100 g ml. cukru a 50 g čokolády na vaření. Po vychladnutí vmícháme do 125 g másla, můžeme přidat rum
(více)

17.11.2008 12:27:23 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Pařížské rohlíčky

3 bílky a 120 g cukru krupice šleháme v páře. Pak opatrně vmícháme 150 g ml. ořechů a 1 lžíci pol. mouky.
Sáčkem stříkáme na plech rohlíčky, pečeme při 110 °C. Nastříkáme krém a máčíme do čokolády.

Krém: 3 žloutky šleháme nad parou se 100 g ml. cukru a 50 g čokolády na vaření. Po vychladnutí vmícháme do 125 g másla, můžeme přidat rum
(více)

17.11.2008 12:24:27 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kokosky

2 dl bílků
450 g ml. cukru
1 malá lžička mer. marmel

Příprava:

Vyšlehat v páře, vmíchat 250 g kokosu, 1 lžíci octa, trochu citr. kůry.
Stříkat na papír kokosky a pomalu sušit v troubě při 100°C. Slepovat máslovým krémem a meruň. marm. s lineckým kolečkem, spodek máčet v čokoládě.

(více)

17.11.2008 12:22:17 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové rohlíčky

210 g hl. mouky
20 g kakaa
70 g ml. cukru
40 g ml. ořechů
140 g tuku
skořice, citr. kůra, vanilka

Příprava:

Vypracovat těsto, upéct ve formičkách, nahoru nastříkat krém a máčet do čokolády.

Krém
2 vejce
100 g ml. cukru utřít, přidat 60 g kakaa,
rum a 250 g 100% rozpuš. vlažného tuku
(více)

17.11.2008 12:19:57 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Babiččiny rohlíčky

350 g hl. mouky
210 g ml. cukru
280 g tuku
citr. kůra
1/2 malé lžičky ml. skořice a utlučeného hřebíčku
140 g ml. ořechů
1 žloutek

Příprava:

Vypracujeme těsto, které plníme do formiček a upečeme. Slepujeme máslovým krémem a konce máčíme do čokol. polevy
(více)

17.11.2008 12:15:29 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Arašídový ježek

350 g polohrubé mouky
120 g moučkového cukru
200 g tuku
1 vejce
150 g mletých arašídů
1/2 prášku do pečiva
špetka soli.

Příprava:

Vypracujeme na vále tužší těsto, necháme odpočinout. Vyválíme plát o tloušťce
3–4 mm, vykrajujeme ježky a upečeme na vymazaném plechu.
Slepujeme marmeládou, bodlinky by se měly namáčet v karamelu – na pánvi rozpustíme 50 g moučkového cukru na karamel, přidáme
1 lžíci másla a 50 g arašídů, které v karamelu silně obalíme. Místo karamelu lze použít čokoládu, není to tak pracné
(více)

17.11.2008 12:12:07 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Máslové řezy

Vypracujeme těsto:
150 g másla
150 g hl. mouky
70 g moučk.cukru
80 g ořechů
1 žloutek

Příprava:

Rozpůlíme a vyválíme na dva plechy vyložené papírem a dáme zapéct. Jeden díl potřeme marmeládou a přiklopíme druhým dílem (láme se). Rozetřeme žloutkovou polevu, posypeme sekanými ořechy a kandovaným ovocem a při 100-140 °C dosušíme v troubě.

Žloutková poleva:
4 lžíce moučk.cukru
3 žloutky
1 lžíce rumu.
(více)

17.11.2008 12:08:36 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Brněnská kvítečka

100 g másla
100 g ml. ořechů
100 g moučk.cukru
140 g hl. mouky
2 žloutky

Příprava:

Zpracujeme těsto, tvarujeme malé kuličky,
po 3 slepujeme bílkem do trojlístku, potřeme žloutkem, doprostřed vložíme lískový ořech a upečeme.
(více)

17.11.2008 12:04:00 | 0 komentářů | stálý odkaz

Pekelníkovi oči

Na 40 kousků:

Těsto:
100g cukru
200g másla
300g hladké mouky
1 vejce

Dále:
1-2 lžíce rumu
3 lžíce rybízového želé
400g marcipánu
100g moučk.cukru
3 bílky

Z přísad na těsto vypracujeme žmolkovité těsto, uhněteme kouli a necháme
30 min. ve folii odpočívat. Pak jej vyválíme a vykrajujeme kolečka o průměru
2-4 cm a klademe na plech. Marcipán smícháme s rumem a bílkem, Masou naplníme pytlík s nástavcem a nastříkáme na kolečka marcipánové věnečky.
Pečeme 15-20 min. Želé rozpustíme a lžičkou porcujeme do vychladlých věnečků. (více)

17.11.2008 10:08:15 | 0 komentářů | stálý odkaz

Cantuccini s mandlemi

Na 65 kousků:

Těsto:
250g hladké mouky
2 lžičky kakaa
1 lžička prášku do pečiva
170g moučk.cukru
1 vanilk.cukr
2 vejce
1 žloutek
25g másla
špetka soli

Dále:
150g loupaných mandlí
1 žloutek
2 lžíce mléka

Příprava:

Ingredience na těsto vyhněteme a přimícháme mandle. Těsto rozdělíme do tří porcí a zformujeme do tří válců o průměru 2,5 cm. Troubu rozehřejeme na 180 st. Žloutky rozkedláme v mléce a potřeme válečky. Pečeme cca 20 minut. Vychladlé našikmo nakrájíme. Položíme kousky nařezanou plochou navrch a ještě necháme 5-7 min. zapéct. (více)

17.11.2008 10:00:58 | 0 komentářů | stálý odkaz

Čokotyčinky

Na 60 kousků:

225g změklého másla
100g práškového cukru
1 vanilk.cukr
3 žloutky
2x na špičku nože skořice
200g hladké mouky
40g kakaového prášku
1 lžička prášku do pečiva
125g mletých lískových oříšků
100g mléčné bílé polevy

Příprava:

Máslo vyšleháme do pěny, přimícháme moučkový i vanilk.cukr, žloutky a skořici. Postupně po lžičce přidáváme mouku, kakao, prášek do pečiva a oříšky. Troubu předehřejeme na 180 st. Těstem naplníme pytlík s nástavcem. Na plech stříkáme proužky o délce cca 4 cm. Pečeme asi 10 min. Vychladlé máčíme v roztavené čokoládové polevě. (více)

17.11.2008 09:53:08 | 0 komentářů | stálý odkaz

Makadamky

Na 35 kousků

160g hladké mouky
80g cukru moučky
100g másla
1/2 lahvičky rum.aroma
1/2 lahvičky vanilk.aroma
1/2 lžičky prášku do pečiva
špetku soli
1 vejce
250g bílé čokolády
250g makadamských ořechů nebo loupané mandle

Příprava:

Mouku, máslo, tresti,prášek do pečiva,sůl a vejce zpracujeme na těsto. Čokoládu a ořechy nasekáme a vmícháme do těsta. Troubu předehřejeme na 180 st. Lžičkou vykrajujeme hromádky a s 5 m odstupem klademe na plech. Pečeme
8-10 min a necháme vychladnout. (více)

17.11.2008 09:45:23 | 0 komentářů | stálý odkaz

Perníčky

400 g hladké mouky
200 g cukru moučka
2 celá vejce
80 g tuku
70 g medu
citrónová kůra, vanilkový cukr, skořice
3 špičky nože jedlé sody

Vše zpracujeme v těsto, necháme chvíli odpočinou, vyválíme a vykrajujeme. Vždy
dva stejné tvary slepíme marmeládou a až druhý den namáčíme v čokoládové polevě
(více)

01.11.2008 11:50:52 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Hříbečky z mandlové hmoty

12 dkg oloupaných mletých mandlí
8 dkg cukr moučka
4 dkg másla
vanilkový cukr
lžíce rumu

Vše spojíme a z těsta tvarujeme hříbečky. Necháme je do druhého dne ztuhnout a pak hlavičky máčíme v čokoládové polevě.

(více)

01.11.2008 11:49:03 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové šulánky

6 vajec
300 g cukru
6 lžic studené vody
30 dkg hladké mouky
100 g hrozinek
100 g ořechů
200 g kandovaného ovoce
50 g kakaa
300 g + ¼ l vody – svařit
rumová tresť
trochu rumu
čokoláda + tuk - rozehřát

Utřeme žloutky s cukrem a vodou, přidáme mouku a sníh z 6 bílků. Upečený piškot rozdrobíme do mísy, přidáme rozkrájené hrozinky, ořechy, kandované ovoce, kakao a zalijeme cukrovou vodou. Pak přidáme 1 rumovou tresť a trochu rumu. Vše dobře promícháme a uděláme malé šišky, máčíme v čokoládě rozehřáté s Omegou a necháme ztuhnout
(více)

01.11.2008 11:46:44 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Tatrankové pracny s kokosem

250 g hladké mouky
100 g pískového cukru
250 g 100% tuku
1 vejce
3 tatranky
2 velké hrsti strouhaného kokosu

Tatranky s kokosem umeleme, přidáme na vál k mouce, cukru a promícháme. Do důlku nastrouháme ztužený tuk, vyklepneme vejce a vypracujeme těsto. Formičky plníme asi do 1/3. Pečeme ve středně teplé troubě a ještě horké vyklopíme do mísy s moučkovým a vanilkovým cukrem a obalíme
(více)

01.11.2008 11:43:25 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové koláčky s nádivkou

Těsto:
180 g hladké mouky
100 g moučkového cukru
140 g másla
3 žloutky
100 g strouhané čokolády
kůra z ½ citrónu

Náplň:
40 g mletého kokosu
40 g mletých ořechů
30 g moučkového cukru
2 lžíce rumu
mléko

Máslo utřeme do pěny s cukrem, žloutky, strouhanou čokoládou, přidáme citrónovou kůru a mouku. Z těsta tvarujeme malé kuličky. Každou kuličku prstem vytvarujeme do koláčku s důlkem. Do důlku dáme nádivku.
Všechny přísady na nádivku spaříme trochou horkého mléka, aby nádivka byla vláčná. Pečeme dorůžova
(více)

01.11.2008 11:40:32 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Mocca oválky

Těsto:
210 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
140 g másla
50 g mletých oříšků
20 g jemně mleté kávy

Krém:
60 g másla
80 g cukru
1 žloutek
trochu silné studené kávy

Vypracujeme těsto a necháme v chladu odpočinout. Vyválíme a vykrajujeme oválky. Na vymazaném plechu upečeme. Vychladlé slepujeme krémem. Na krém utřeme máslo s cukrem, žloutkem a kávou. Slepené cukroví polijeme bílou čokoládou a poprášíme mletou kávou
(více)

01.11.2008 11:37:03 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Husarské knoflíčky

500 g másla
400 g cukru
4 vejce
500 g mletých lískových oříšků
500 g hladké mouky
1 citrón (kůra + šťáva)
1 lžička skořice
2 žloutky
cukr na posypání
strouhané mandle
červená zavařenina

Máslo a cukr ušleháme do pěny. Jednotlivě vmícháme vejce a po částech přidáváme oříšky, mouku, citrónovou kůru a šťávu, skořici. Troubu předehřejeme na 200oC. Na plech rozložíme pečící papír. Z těsta vytvarujeme malé kuličky a do nich uděláme koncem vařečky důlky. Žloutek rozšleháme a kuličky jím pečlivě potřeme. Povrch posypeme cukrem a mandlemi. Pečeme asi 25 minut. Cukroví necháme vychladnout. Do důlků dáme zavařeninu a necháme zatuhnout. Nejlepší marmeláda je pikantní rybízová, ale je možno použít i některou z čokoládových pomazánek (butelka apod.). Do marmelády můžeme před ztuhnutím náplně vmáčknout lískový oříšek (nebo jen lentilku, ale také můžeme posypat třeba barevným máčkem. To v případě, jestliže nedáváme mandle.
Z uvedeného množství je hodně knoflíčků, každý si však může upravit dávkování podle toho, kolik chce mít cukroví.
(více)

01.11.2008 11:33:12 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Myslivecké knoflíky

300 g hladké mouky
30 g moučkového cukru
140 g tuku
2 žloutky

Náplň:
3 bílky
200 g nastrouhaných ořechů
200 g moučkového cukru
Ušleháme tuhý sníh do kterého lehce vmícháme nastrouhané ořechy a cukr.

Těsto zpracujeme, vyválíme a vykrajujeme kolečka. Na vykrájená kolečka dáme lžičku náplně a vtiskneme půlku vlašského ořechu. Pečeme velmi mírně
(více)

01.11.2008 11:27:30 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Pařížské rohlíčky


Těsto:
300 g hladké mouky
120 g moučkového cukru
250 g Hery
90 g mletých ořechů
2 žloutky

Krém:
2 vejce
4 žloutky
300 g moučkového cukru
375 g másla
Ušleháme nad párou.

Zpracujeme těsto a vtlačujeme do formiček. Po upečení a vychladnutí stříkáme na rohlíčky ozdobně krém. Dáme ztuhnout a potom krémovou část máčíme v čokoládové polevě
(více)

01.11.2008 11:24:47 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vanilkové rohlíčky s ořechy

220 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
140 g másla
1 žloutek
70 g ořechů
2 vanilkové cukry

Máslo krátce utřeme s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme žloutek. Pak vmícháme jemně mleté ořechy s moukou a důkladně zpracujeme. Všechny suroviny musí mít stejnou teplotu. Těsto necháme 1-2 hodiny odpočinout při pokojové teplotě. Tvarujeme rohlíčky, upečené obalujeme v moučkovém cukru s vanilkou.
(více)

01.11.2008 11:22:29 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kokosové Rafaelo

200 g kokosové moučky
2 dl slazeného kondenzovaného mléka
loupané mandle

Z kokosu a mléka vypracujeme hmotu a necháme ji vychladit. Do kousků vtlačíme mandli a zakulatíme. Obalíme v kokosu
(více)

01.11.2008 11:21:08 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Klášterní rohlíčky

140 g hladké mouky
100 g nastrouhaných oříšků
50 g cukru moučku
100 g másla nebo rostlinného tuku (např. Stela)
1 žloutek.

Vše zpracujeme na těsto, které necháme v chladu odpočinout. Potom uválíme váleček, nakrájíme na stejné kousky a tvarujeme rohlíčky. Dáme na plech vyložený pečícím papírem, v předehřáté troubě zvolna upečeme Vychladlé rohlíčky pomažeme na vrchní straně čokoládovou polevou, obalíme v nastrouhaných oříšcích a necháme ztuhnout. Jsou moc dobré.
(více)

01.11.2008 11:17:18 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ananasové válečky

3 tatranky
100 g másla
100 g ananasu
6 kulatých piškotů
moučkový cukr
čokoládová poleva
mletý kokos
rum

Ananasové kousky necháme okapat a rozemeleme je společně s tatrankami. Přidáme máslo, rum, ananasovou šťávu a rozmačkané piškoty. Vypracujeme hmotu, kterou podle chuti přisladíme. Dáme ztuhnout do lednice. Potom tvarujeme malé válečky, které máčíme v čokoládě. Některé obalujeme v kokosu, jiné pokapeme trochou světlé čokolády.
(více)

01.11.2008 11:16:09 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Šlehačkové cukroví

350 g polohrubé mouky
200 g másla
½ šlehačky
½ prášku do pečiva
1 žloutek
vanilkový cukr

Vypracujeme těsto, vyválíme a vykrajujeme různé tvary. Upečeme a ještě teplé obalujeme v cukru.

(více)

01.11.2008 11:13:35 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Likérové věnečeky

160 g hladké mouky
140 g másla
70 g cukru
140 g mletých neloupaných mandlí
1 žloutek
2 lžíce silného likéru
citrónová kůra
skořice

Mouku, cukr, máslo, citrónovou kůru, skořici a mandle promícháme. Přidáme žloutek a likér a vypracujeme těsto. Rozválíme na 1 cm silnou placku a vykrajujeme věnečky, které potřeme likérem a posypeme hrubým cukrem. Klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme dorůžova
(více)

01.11.2008 11:12:23 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Plněné ořechy

Těsto:
250 g másla
130 g moučkového cukru
250 g hladké mouky
60 g mletých ořechů
60 g strouhanky

Náplň:
160 g cukru
160 g mletých ořechů
1 žloutek
3 lžíce rumu
máslo
čokoládová poleva

Všechny suroviny na těsto zpracujeme a plníme do formiček na ořechy. Pečeme dozlatova. Vychladlé plníme náplní, slepujeme po dvou a nakonec namáčíme v čokoládové polevě.
(více)

01.11.2008 11:03:50 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Perníčky

400 g hladké mouky
200 g cukru moučka
2 celá vejce
80 g tuku
70 g medu
citrónová kůra, vanilkový cukr, skořice
3 špičky nože jedlé sody

Vše zpracujeme v těsto, necháme chvíli odpočinou, vyválíme a vykrajujeme. Vždy
dva stejné tvary slepíme marmeládou a až druhý den namáčíme v čokoládové polevě.
(více)

19.10.2008 13:57:42 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Karamelové oplatky

250 g cukru krystalu
1 máslo
1 Salko
150 g ořechů
dortové oplatky

Cukr upálíme na karamel, vmícháme celé máslo, kondenzované mléko - do husté kaše. Poté přidáme nasekané ořechy a dáváme vždy: oplatku, krém, oplatku, krém. Končíme oplatkou.
(více)

19.10.2008 13:55:59 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Mandlové hříbečky

12 dkg oloupaných mletých mandlí
8 dkg cukr moučka
4 dkg másla
vanilkový cukr
lžíce rumu

Vše spojíme a z těsta tvarujeme hříbečky. Necháme je do druhého dne ztuhnout a pak hlavičky máčíme v čokoládové polevě
(více)

19.10.2008 13:54:58 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové šulánky

6 vajec
300 g cukru
6 lžic studené vody
30 dkg hladké mouky
100 g hrozinek
100 g ořechů
200 g kandovaného ovoce
50 g kakaa
300 g + ¼ l vody – svařit
rumová tresť
trochu rumu
čokoláda + tuk - rozehřát

Utřeme žloutky s cukrem a vodou, přidáme mouku a sníh z 6 bílků. Upečený piškot rozdrobíme do mísy, přidáme rozkrájené hrozinky, ořechy, kandované ovoce, kakao a zalijeme cukrovou vodou. Pak přidáme 1 rumovou tresť a trochu rumu. Vše dobře promícháme a uděláme malé šišky, máčíme v čokoládě rozehřáté s Omegou a necháme ztuhnout.
(více)

19.10.2008 13:53:04 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Tatrankové pracny s kokosem

250 g hladké mouky
100 g pískového cukru
250 g 100% tuku
1 vejce
3 tatranky
2 velké hrsti strouhaného kokosu

Tatranky s kokosem umeleme, přidáme na vál k mouce, cukru a promícháme. Do důlku nastrouháme ztužený tuk, vyklepneme vejce a vypracujeme těsto. Formičky plníme asi do 1/3. Pečeme ve středně teplé troubě a ještě horké vyklopíme do mísy s moučkovým a vanilkovým cukrem a obalíme
(více)

19.10.2008 13:51:37 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Čokoládové koláčky s nádivkou

Těsto:
180 g hladké mouky
100 g moučkového cukru
140 g másla
3 žloutky
100 g strouhané čokolády
kůra z ½ citrónu

Náplň:
40 g mletého kokosu
40 g mletých ořechů
30 g moučkového cukru
2 lžíce rumu
mléko

Máslo utřeme do pěny s cukrem, žloutky, strouhanou čokoládou, přidáme citrónovou kůru a mouku. Z těsta tvarujeme malé kuličky. Každou kuličku prstem vytvarujeme do koláčku s důlkem. Do důlku dáme nádivku.
Všechny přísady na nádivku spaříme trochou horkého mléka, aby nádivka byla vláčná. Pečeme dorůžova.

(více)

19.10.2008 13:50:18 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Rumové kroužky

500 g hladké mouky
120 g moučkového cukru
250 g másla
50 g mletých ořechů
2 žloutky

Vypracujeme těsto a necháme 10 minut v chladu odpočinout. Vyválíme váleček, nakrájíme na kousky, spojíme do kroužků a upečeme v mírně vyhřáté troubě dorůžova. Vychladlé namáčíme v horkém rumu a obalujeme v moučkovém cukru
s vanilkou.
(více)

19.10.2008 13:49:04 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Husarské knoflíčky

500 g másla
400 g cukru
4 vejce
500 g mletých lískových oříšků
500 g hladké mouky
1 citrón (kůra + šťáva)
1 lžička skořice
2 žloutky
cukr na posypání
strouhané mandle
červená zavařenina

Máslo a cukr ušleháme do pěny. Jednotlivě vmícháme vejce a po částech přidáváme oříšky, mouku, citrónovou kůru a šťávu, skořici. Troubu předehřejeme na 200oC. Na plech rozložíme pečící papír. Z těsta vytvarujeme malé kuličky a do nich uděláme koncem vařečky důlky. Žloutek rozšleháme a kuličky jím pečlivě potřeme. Povrch posypeme cukrem a mandlemi. Pečeme asi 25 minut. Cukroví necháme vychladnout. Do důlků dáme zavařeninu a necháme zatuhnout. Nejlepší marmeláda je pikantní rybízová, ale je možno použít i některou z čokoládových pomazánek (butelka apod.). Do marmelády můžeme před ztuhnutím náplně vmáčknout lískový oříšek (nebo jen lentilku, ale také můžeme posypat třeba barevným máčkem. To v případě, jestliže nedáváme mandle.
Z uvedeného množství je hodně knoflíčků, každý si však může upravit dávkování podle toho, kolik chce mít cukroví.
(více)

19.10.2008 13:46:10 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Myslivecké knoflíky

Těsto:
300 g hladké mouky
30 g moučkového cukru
140 g tuku
2 žloutky

Náplň:
3 bílky
200 g nastrouhaných ořechů
200 g moučkového cukru
Ušleháme tuhý sníh do kterého lehce vmícháme nastrouhané ořechy a cukr.

Těsto zpracujeme, vyválíme a vykrajujeme kolečka. Na vykrájená kolečka dáme lžičku náplně a vtiskneme půlku vlašského ořechu. Pečeme velmi mírně.

(více)

19.10.2008 13:43:00 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kakaové rohlíčky s ořechy

250 g hladké mouky
150 g moučkového cukru
200 g másla
100 g mletých ořechů
1 lžíce kakaa
1 lžička mléka

Vypracujeme těsto, postupně protlačujeme přes nástavec na masovém strojku
a tvarujeme malé rohlíčky. Upečené, ještě teplé, obalujeme v moučkovém cukru


(více)

19.10.2008 13:41:27 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Vanilkové rohlíčky s ořechy

220 g hladké mouky
70 g moučkového cukru
140 g másla
1 žloutek
70 g ořechů
2 vanilkové cukry

Máslo krátce utřeme s cukrem a vanilkovým cukrem, přidáme žloutek. Pak vmícháme jemně mleté ořechy s moukou a důkladně zpracujeme. Všechny suroviny musí mít stejnou teplotu. Těsto necháme 1-2 hodiny odpočinout při pokojové teplotě. Tvarujeme rohlíčky, upečené obalujeme v moučkovém cukru
vanilkou.

(více)

19.10.2008 13:40:19 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Kokosové Rafaelo

200 g kokosové moučky
2 dl slazeného kondenzovaného mléka
loupané mandle

Z kokosu a mléka vypracujeme hmotu a necháme ji vychladit. Do kousků vtlačíme mandli a zakulatíme. Obalíme v kokosu.

(více)

19.10.2008 13:38:59 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Klášterní rohlíčky

140 g hladké mouky
100 g nastrouhaných oříšků
50 g cukru moučku
100 g másla nebo rostlinného tuku (např. Stela)
1 žloutek.

Vše zpracujeme na těsto, které necháme v chladu odpočinout. Potom uválíme váleček, nakrájíme na stejné kousky a tvarujeme rohlíčky. Dáme na plech vyložený pečícím papírem, v předehřáté troubě zvolna upečeme Vychladlé rohlíčky pomažeme na vrchní straně čokoládovou polevou, obalíme v nastrouhaných oříšcích a necháme ztuhnout. Jsou moc dobré
(více)

19.10.2008 13:36:38 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Ananasové válečky

3 tatranky
100 g másla
100 g ananasu
6 kulatých piškotů
moučkový cukr
čokoládová poleva
mletý kokos
rum

Ananasové kousky necháme okapat a rozemeleme je společně s tatrankami. Přidáme máslo, rum, ananasovou šťávu a rozmačkané piškoty. Vypracujeme hmotu, kterou podle chuti přisladíme. Dáme ztuhnout do lednice. Potom tvarujeme malé válečky, které máčíme v čokoládě. Některé obalujeme v kokosu, jiné pokapeme trochou světlé čokolády.


(více)

19.10.2008 13:35:09 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Likérové věnečky

160 g hladké mouky
140 g másla
70 g cukru
140 g mletých neloupaných mandlí
1 žloutek
2 lžíce silného likéru
citrónová kůra
skořice

Mouku, cukr, máslo, citrónovou kůru, skořici a mandle promícháme. Přidáme žloutek a likér a vypracujeme těsto. Rozválíme na 1 cm silnou placku
a vykrajujeme věnečky, které potřeme likérem a posypeme hrubým cukrem. Klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme dorůžova.
(více)

19.10.2008 13:33:02 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz

Plněné ořechy

Těsto:
250 g másla
130 g moučkového cukru
250 g hladké mouky
60 g mletých ořechů
60 g strouhanky

Náplň:
160 g cukru
160 g mletých ořechů
1 žloutek
3 lžíce rumu
máslo
čokoládová poleva

Všechny suroviny na těsto zpracujeme a plníme do formiček na ořechy. Pečeme dozlatova. Vychladlé plníme náplní, slepujeme po dvou a nakonec namáčíme
v čokoládové polevě.

(více)

19.10.2008 13:30:52 | 0 komentářů | Autor: kamarádka | stálý odkaz


Profil

Jméno: Hana Růžková
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Plněné papriky
Vepřová pečeně s petrž...
Masové šišky s překvap...
Rychlá jahodová charlo...
Vtípek!
Roláda s kokosovou náp...
Nugátové řezy s rozink...
Piškotová roláda
Podlistníky
Jablečný dort
Putin
Vtipy

Rubriky

Všechny rubriky
Něco o mně
Maso- drůbež-kuře
Maso-drůbež- kachna
Maso-drůbež-krůta
Maso vepřové
Maso-drůbež-husa
Maso-hovězí
Mleté maso
Maso-telecí
Maso- zvěřina
Maso-králík
Maso-skopové, jehněčí
Uzeniny, uzené maso
Těstoviny
Vnitřnosti
Guláše II.
Guláše
Pivní specialitky
Polévky
Zabijačkové pochoutky
Sýrové recepty
Vaječné dobrůtky
Zelenina-cuketa
Zelenina-papriky
Zelenina-rajčata
Zelenina-špenát
Zelenina-brambory
Zelenina-květák, brokolice
Zelenina-salát, chřest, ostatní
Zelenina-zelí
Zelenina-kedlubny
Ryby
Vánoční pečení
Sladkosti
Sladkosti-puding
Světové kuchyně
Letní grilování
Sladkosti: Rolády
České dobroty
Velikonoce
Bábovky
Sladkosti-Řezy
Nepečené dobrůtky
Marinády
Ovocné saláty
Topinkové ňamky
Houby
Saláty
Zavařené dobroty
Slané dobrůtky
Utopenci
Mořské plody
Pomazánky
Dobré rady
Vtipy
Dobré rady II
Nápoje
Citáty a moudra
Poezie
Pohádky a básničky
Dějiny
O Plzni
Vtipné glosy a články
Vaše křestní jméno
Pravdivý horoskop
Horoskopy
Indiánský horoskop
Písničky, co mám ráda-Nedvědi
Písničky, co mám ráda-Lokálka
Písničky, co mám ráda-Karel Kryl
Písničky, co mám ráda-Petr Novák
Písničky, co mám ráda-Divokej Bill
Písničky, co mám ráda-Rangers
Písničky, co mám ráda-Nezmaři
Písničky, co mám ráda-Kamelot
Písničky, co mám ráda-Mý slzy neuvidíš
Písničky, co mám ráda-Kabát
Písničky, co mám ráda - Strašlivá podívaná
Něco z mé tvorby

Archiv


Fotoalbum


RSS

počítadlo.abz.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se