Zavařujeme - Bezinky

Marmeláda
1,3 kg vyzrálých bezinek, 60dkg cukru, prášek do marmelád, 3g kys.citronové nebo 4 lžíce citronové šťávy.
Příprava:
Bobulky bezinek pečlově otrháme, propláchneme pod tekoucí vodou a bez podlévání je zahřejeme k varu. Trochu je povaříme do změknutí, propasírujeme na protlak a tento zvážíme. Na 1 kg protlaku přidáme 10dkg cukru, zvýšíme prudkost varu a vaříme cca 20 min. Pak přidáme prášek do marmelád a zbytek cukru a po jeho rozpuštění přidáme kys.cintronnovou nebo citron,šťávu. Vaříme ještě chvíli do patřičné hustoty.


Sirup
na 1 kg vyzrálých bezinek: 1 l vody, na 1 l šťávy 1,6 kg cukru, trochu pomerančové kůry.
Příprava:
Bezinky omyjeme, odstraníme stopky, rozmačkáme a zalijeme studenou vodou. Pomerančovou kůru lehce sloupneme, přidáme k bezinkám a necháme stát 1 den na chladném místě. Pak necháme šťávu přes plátno protékat, pak jí odměříme, dáme potřebné množství cukru a necháme jej rozpustit. Plníme do lahví.


Mošt
Zralé bezinky, na 1 l šťávy 20dkg cukru, 1 lžička kys.citronové a 1/2 l vody.
Příprava:
Omyté bezinkky omyjeme, otrháme od stonku a rozdrtíme. Dáme do menšího hrnce a ten vložíme do většího s horkou vodou. Směs za trvalého míchání zahříváme na 75 st.C. Pak zmírníme oheň a zahříváme ještě cca 15 min. Horkou směs necháme překapat přes plátno. Pak přidáme vodu, cukr a kys.citronovou. Potom nalijeme mošt do lahví a zavařujeme v otevřených lahvích 10 min. při 75 st.C. Pak láhve okamžitě uzavřeme.
(více)

27.06.2010 14:39:40 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Kedlubny

Sterilované
Čerstvé kedlubny, na 1 l vody 3 dl octa, 3dkg soli, 5dkg cukru.
Příprava:
Kedlubny omyjeme, oloupáme, nastrouháme na hrubo a krátce povaříme v osolené vodě, scedíme a nechme okapat. Nasypeme do sklenic a zalijeme horkým nálevem Zavíčkujeme a zavařujeme 30 min. při 90 st.C.


Kvašené
na 1 kedluben 2 dkg soli, 2 dkg cukru
Příprava:
Kedlubny omyjeme, oloupáme a nastrouháme na hrubém struhadle, smícháme se solí a cukrem a napěchujeme do větších sklenic a povrch kedlubnů zatížíme. Sklenice pak umístíme na 1 týden do místnosti s teplotou cca 20 st.C pak je přemístíme do chladnější místnosti, kde je necháme dokvasit cca 4 týdny.


Sterilovaný salát
Čerstvé kedlubny, 2 zrnka pepře, 2 kolečka cibule, na 1 l vody 3 dl octa, 3dkg soli, 10dkg cukru.
Příprava:
Omyté a oloupané kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle, po menších dávkách povaříme v osolené vodě, vyjmeme a necháme okapat, pak je nasypeme do sklenic, proložíme cibulí a pepřem a zalijeme horkým nálevem. Zavíčkujeme, dáme do zavařovacího hrnce s vodou a zavařujeme 30 min. při 90 st.C. Poté sklenice ihned ochladíme. (více)

27.06.2010 14:28:47 | 1 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Celer

V nálevu
Čerstvý celer, na nálev - 1/3 lžičky hoččičných semínek. po 2 kuličkách pepře a nového koření, 2 plátky cibule, na 1 l vody 2 dl octa, 3 dkg soli, 8 dkg soli
Příprava:
Celer namočíme do studené vody, omyjeme, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky nebo kostičky. Takto připravený celer vložíme do vařící vody do které jsme přidali lžičku kys.citronové a mírně vaříme doměkka. Pak jej vyjmeme, propláchneme studenou vodou a necháme okapat. Vložíme jej potom do sklenic, přidáme koření, zalijeme horkým nálevem, zavíčkujeme a vložíme do zavařovacího hrnce. Zavařujeme 30 min. při 95 st.C.


Sušený
Celer ponoříme do studené vody, za 15 min. jej důkladně omyjeme, rozkrájíme na půlky a povaříme ve vodě tak dlouho, až jsou půlky měkké. Pak jej nakrájíme na tenké plátky neo kostičky, rozložíme na plech a sušíme v troubě při 60 st.C. Pak teplotu na chvilku zvýšíme na 70 st.C a opět potom snížíme. Dobře usušený celer musí být ohebný!


Sušená nať
Listy z celerové natě omyjeme a nakrájíme na cca 10 cm kousky. Dáme na plech a sušíme v mírně předehřáté troubě. Usušenou nať rozemelemen naplníme do sklenic a skladujeme v suchém prostředí. Nať musí zůstat zelená. (více)

27.06.2010 14:13:08 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Petržel

Sušená nať
Nať zbavíme uschlých a zažloutlých listů, sušíme bez předvaření v troubě na plechu, teplota by neměla překročit 40 st.C. Nať je usušena, když se začne lehce drolit. Dáme ji pak do sklenic, zavíčkujeme a skladujeme na suchém a tmavém místě.


Nať v soli
Na 1 kg natě cca 20-25dkg soli
Příprava:
Mladou čerstvou nať za sucha očistíme a jemně nasekáme, pak jí smícháme s předepsaným množstvím soli, plníme ji do sklenic a důkladně ji napěchujeme. Povrch posypeme ještě tenkou vrstvou soli a sklenice důladně uzavřeme. Skladujeme v chladnu.


Sušený kořen
Kořen petrželky pečlivě omyjeme a zbavíme malých kořínků, necháme okapat, rozkrájíme jej na tenké plátky nebo kolečka, rozložíme na plech vyložený papírem a sušíme v troubě při teplotě do 40 st.C. Usušenou petrželku pak rozdrtíme, nasypeme do sklenic a pečlivě uzavřeme. Skladujeme v suchu a temnu.

(více)

23.06.2010 07:47:38 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Květák

Sterilovaný
Mladý pevný květák,kys.citronová
Nálev: 7 dl vody,5dkg cukru, 3dkg soli, 3 dl octa, 2 bobkové listy, 5g hořčičných semínek, 1g nového koření, 2g celého pepře
Příprava:
Květák rozdělíme na menší růžičky, které proplácneme pod vodou. Pak je předvaříme ponořením do vařící vody s přídavkem 1 kávové lžičky kys.citronové na 1 l vody, po dobu cca 2 minut. Takto předvařený květák nabodnutý na vidličku se musí uvolnit, ale zůstat pružný. Po předvaření růžičky ochladíme ve studené vodě a narovnáme do skleniček růžičkami ke sklu. Přísady na nálev smícháme a přivedeme téměř k varu. Pak zahřívání přerušíme a nálev přikryjeme poličkou a necháme 2 hod. vylouhovat, pak jej přecedíme přes sítko, zahřejeme na 80 st.C a ihned zaléváme na květák ve sklenicích. Sklenice ihned uzavřem a sterilujeme při mírném varu ve vodní lázni cca 20 min. Po vychladnutí uskladníme na tmavém a chladném místě.


Květák v soli
Na 1 kg květáku 0,25 kg soli
Příprava:
Květák rozdělíme na menší růžičky, odstraníme tužší část košťálu a propláchneme pod tekoucí vodou. Pak jej předvaříme ponořením do osolené vroucí vody po dobu 3-5 min. Na 1 l vody dáváme polévkovou lžíci soli. Po předvaření růžičky ochladíme ve studené vodě a odkrojíme ponechaný košťál, který nakrájíme na malé kousky. Pak květák promísíme se solí a ihned jej plníme do sklenic, doplníme nálevem připraveným rozpuštěním 20dkg soli v litru vody a sklenice uzavřeme.


Mražený
Květákové růžičky předvařené ponořením do vroucí vody na 3 min. necháme zchladnout a plníme do připravených sáčků. Ihned umístíme v mrazničce. (více)

23.06.2010 07:29:16 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Houby

Sterilované
Mladé plodnice hub, bobkový list, hořčičné semeno,celý pepř, nové koření, mrkev, cibule, křen.
Na nálev 0,5 l vody, 2 dkg soli, 0,5 l octa
Příprava:
Houby předvaříme v osolené vodě 3-7 minut. Předvařené a okapané houby plníme do sklenic, na dno každé sklenice dáme bobkový list, 1/2 kávové lžičky hořčičného semene, několik zrnek pepře a nového koření. Houby do sklenice volně nasypeme a prokládáme cibulí a plátky mrkve a na povrch položíme plátek křenu. Zalijeme nálevem který svaříme z výše uvedených přísad. Předehřáté sklenice zaléváme horkým nálevem cca 1 cm pod okraj. Sterilujeme za varu vodní lázně cca 35 min.


Houbový kečup
1,5 kg hub, 9dkg soli
Na macerát: 1/2 lžičky muškátového květu, 1/2 lžičky zázvoru, 1/2 lžičky hřebíčku, 1/4 lžičky skořice,, 1 lžička nového koření,1 lžička celého prpře, 6 dl octa.
Příprava:
Z koření a octa si připravíme macerát, který zahřejeme k varu, zahřívání přerušíme a necháme dvě hodiny louhovat, pak přecedíme. Houby nakrájíme na malé kousky, smícháme se solí a necháme ležet 12 hodin. Pak je rozmačkáme a mírně podusíme v přiklopeném kastrolu s troškou macerátu. Měkké houby rozmixujeme, dolijeme macerát, krátce povaříme a plníme ještě teplé do vyhřátých sklenic. teplý kečup sterilujeme 20 min při varu vodní lázně,. (více)

21.06.2010 11:03:53 | 1 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Červená řepa

Sterilovaná
Červená řepa, na 1 litrovou sklenici malá lžička fenyklu nebo anýzu, 3dkg křenu, na 1 l vody 3 dl octa, 3dkg soli, 5dkg cukru
Příprava:
Bulvy řepy namočíme na 15 min. do vody, omyjeme, dáme do hrnce, zalijeme vařící vodou a vaříme doměkka. Měkkou řepu oloupeme, nakrájíme (vroubkovaným nožem) na kostičky, vsypeme do sklenic, přidáme křen nakrájený na plátky, koření a zalijeme horkým nálevem. Zavíčkujeme, vložíme do zavařovacího hrnce a sterilujeme 35 min. při 90 st.C. Pak sklenice ochladíme.


Nakládaná
1 kg řepy, kávová lžička soli, špetka cukru, 1/4 l octa, 10dkg křenu
Příprava:
Řepu očistíme, omyjeme, oloupeme a dáme do vařící vody uvařit doměkka. Pak ji vyjmeme, necháme okapat a zchladnout, nakrájíme na tenké plátky a narovnáme do zavařovacích sklenic. Pravidelně plátky řepy prokládáme plátky křenu. Vše nakonec zalijeme převařeným vychladlým octem, podle chuti zředěným vodou a smíchaným se solí a cukrem. Zavíčkujeme a uložíme na chladném a temném místě. (více)

20.06.2010 07:52:14 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Papriky

Sterilované
Čerstvé papriky, 2 zrnka nového koření, 1/2 bobkového lsitu, 1/2 lžičky hořčičných semínek, na 1 l vody 3 dl octa, 12dkg cukru, 4 dkg soli
Příprava:
Z paprik odstraníme jádřince, opláchneme, nakrájíme na plátky. Pak je po malých dávkách vkládáme do vařící vody, do které jsme přidali 1dkg soli na litr vody. Povaříme 5 mi, vyjmeme a urovnáme do sklenic. Prokládáme kořením, zalijeme horkým nálevem, zavíčkujeme a zavařujeme 25 min. při 85 st.C.


Plněné zelím
6 paprik, 1 kg červeného zelí, 3dkg soli, 4dkg cukru, na nálev 8dl vody, 2 dl octa,3dkg soli, 8dkg cukru, 4 zrnka pepře, 1 bobkový list.
Příprava:
Jemně nakrájené zelí osolíme, přidáme cukr a promícháme a necháme 2 hod. ustát. Papriky zbavíme jádřinců, propláchneme a naplníme je zelím. Pak je skládáme do větších sklenic a zalijeme horkým nálevem, zavíčkujeme a dáme do zavařovacího hrnce a zavařujeme 30 min. při 100st.C.


Kvašené
Čerstvé papriky, na 1 l vody 9dkg soli.
Příprava:
Z omytých paprik odstraníme jádřince, napěchujeme je do větších sklenic a zalijeme studeným solným nálevem tak, aby byly ponořené. Přes sklenice uvážeme pergamen a dáme do místnosti, kde je teplota cca 20st.C. Za 3 týdny jsou vykvašné!


Šťáva
Čerstvé papriky, cukr, sůl
Příprava:
Z omytých paprik odstraníme jádřince, nakrájíme na kousky a nepatrně podlité vodou je dusíme doměkka. Pak rozmixujeme, získaný protlak rozředíme vodou v poměru 6 dl protlaku a 4 dl vody. Získáme tak 1 l šťávy, ke ketré přidáme 4dkg cukru a 5g soli. Zahřejeme k varu a plníme do sklenic. Sterilujeme ve vroucí lázni 20 min. (více)

18.06.2010 10:33:42 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Cibule

Sterilovaná
Drobné cibulky, 1 bobkový list, malá lžíce hořčičných semínek, 2 zrnka nového koření, kyselina citronová, červená nebo zelená paprika, na 1 l vody 10dkg cukru, 3dkg soli, 3 dl octa.
Příprava:
Cibulky oloupeme, ponoříme do teplé vody, do které jsme přidali kys.citronovou a pomalu zahříváme, až začne nálev vřít. Pak cibulky scedíme, propláchneme studenou vodou a dáme do sklenic, do kterých jsme dali koření. Dáme i papriky. Cibulky zalijeme horkým nálevem, zavíčkujeme a dáme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme 25 min. při 85 st.C.


Sterilovaný salát
Cibulky, na 1 litrovou sklenici 1 bobkový list, malá lžička hořčičných semínek, 2 zrnka nového koření, na 1 l vody 10dkg cukru, 3dkg soli, 3 dl octa.
Příprava:
Cibulky oloupeme, nakrájíme na tenká kolečka, rozřízneme na poloviny a dáme do čistých sklenic. Přidáme koření, zalijeme horkým nálevem a zavíčkujeme. Dáme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a sterilujeme 25 min při 85 st.C. Pak je ochladíme a uložíme na chladném místě s menším přístupem světla. (více)

17.06.2010 12:09:34 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Rajčata

Protlak
Hodně vyzrálá červená rajčata, na 1 kg protlaku: 3,5dkg cukru a 3dkg soli.
Příprava:
Z omytých rajčat odstraníme stopky, nakrájíme je na kousky, dáme po částech do kastrolu, podlijeme 2 lžícemi vody a za stálého míchání je rozvaříme, až se odpaří asi 1/2 objemu. Rozmixujeme, přidáme sůl a cukr. Horký protlak plníme do sklenic, vložíme do zavařovacího hrnce a zavařujeme 30 min. při 90 st.C. Potom sklenice ihned ochladíme.


Kečup
3 kg měkkých červených rajčat, 2 dl octa, 10dkg cukru, 4dkg soli, 2 hřebíčky, 10 zrnek nového koření, 10 zrnek celého pepře.
Příprava:
Omytá rajčata nakrájíme na kousky, přidáme sůl, koření a dusíme na kaši. Horkou kaši prolisujeme a za stálého míchání necháme odpařit na hustotu kečupu. Pak přidáme cukr a ocet a krátce povaříme. Horký kečup plníme do láhví, které dobře uzavřeme, vložíme do zavařovacího hrnce s horkou vodou a zavařujeme 20 mon. při 85 st.C


Šťáva
dobře vyzrálá rajčata, na 1 l šťávy 1,5dkg soli a 2 lžíce cukru.
Příprava:
Šťávu můžeme připravit ze syrových nebo rozvařených rajčat. Rajčata rozkrájíme na kousky a propasírujeme přes jemné síto. Do šťávy přidáme sůl a cukr, přivedem k varu a horkou naléváme do sklenic. Zavíčkujeme, dáme do zavařovacího hrnce a zavařujeme 20 min. při 95 st.C. Po ukončení zavařování sklenice ihned ochladíme.


Sterilovaná
Rajčata očistíme, tvrdá urovnáme do sklenic, měkká rozmačkáme a proložíme mezi ostatními. Sklenice zavíčkujeme a sterilujeme při 90 st.C cca 30 min. Po ukončení zvařování sklenice ihned ochladíme. (více)

17.06.2010 09:25:01 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Okurky

Kysané
Větší okurky, lístky kopru.
Nálev: na 10 litrů vody 70dkg soli, 1 dl octa
Příprava:
Okurky cca 1 hod. předmočíme ve studené vodě, pak je opereme a nasypeme do větší kameninové nádoby. Při plnění je prokládáme lístky kopru. Naplněnou nádobu zalijeme nálevem, který jsme připravili rozpuštěním soli ve vodě s přídavkem octa. Okurky zatížíme, aby neplavaly na povrchu nálevu. Kysání probíhá nejlépe při teplotě 20-25 st.C asi 10-14 dní. Při nižších teplotách probíhá cca 4 týdny. Obsah nádoby pravidelně kontrolujeme a doléváme nálevem. Po vykysání přemístíme okurky do chladné místnosti, kde je až do spotřebování udržujeme v solném nálevu.


Sterilované
Okurky, kolečka cibule, křenu, mrkve, kopr.
Na 1 sklenici: 1/2 bobkového listu, 3 zrnka pepře, 2 zrnka nového koření, 1/2 lžičky hořčičného semínka
Příprava:
Okurky opláchneme ve studené vodě, omyté a odkapané okurky naskládáme do sklenic. Prokládáme je mrkví, koprem, cibulí a kořením. Nálev si připravíme z 1 l horké vody, do které přidáme 3dkg soli, 8dkg cukru a když se cukr a sůl rozpustí, přidáme 2,5 dl octa. Horkým nálevem zalijeme okurky, aby je nálev zcela zakryl. Sklenice zavařujeme 20-25 min. při 85 st.C.


Sterilované řezy
Okurky, kolečka cibule, mrkve, křenu, kopr.
Na 1 sklenici: 2 zrnka pepře, 2 zrnka nového koření, 1/2 bobkového listu, malou lžičku hořčičných semínek, na 1 l vody 4 dl octa, 2,5dkg soli, 9dkg cukru.
Příprava:
Okurky omyjeme, nakrájíme je na kolečka nebo podélně na plátky cca 3 mm silné. Do sklenic si připravíme koření, urovnáme okurky, které pravidelně prokládáme zeleninou. Zalijeme horkým nálevem, zavíčkujeme a zavařujeme 30 min. při 85 st.C.(více)

17.06.2010 09:04:57 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Pomeranč

Džem
1 kg pomerančů, 750g cukru, 1 dl koňaku
Příprava:
Pomeranče dobře omyjeme kartáčkem, oloupeme kůru, zbavíme větší části bílé dužiny. Kůru vaříme do měkka postupně ve třech vodách (vždy slijeme a dáme čistou vodu). Dužinu zbavenou jader nakrájíme, podlijeme vodou a zvolna vaříme. Pak přidáme cukr. Dodáme na nudličky nakrájenou vařenou kůru a svaříme do husta. Nakonec přidáme koňak. Džem plníme za horka do nahřátých skleniček.


Likér
9 středně velkých pomerančů, 700 ml jemného konzumního lihu. Na roztok - 800 ml vody, 600g cukru.
Příprava:
K přípravě budeme potřebovat sklenici se širokým hrdlem, nejlépe velkou okurkovou zavařovačku, do které nasypeme na nudličky pokrájenou pomerančovou kůru
z 9 středně velkých pomerančů bez bílé dužiny a přilijeme šťávu z jednoho pomeranče. Vše pak zalijeme lihem, sklenici pečlivě uzavřeme a necháme na teplém a slunném místě vyluhovat po dobu cca 4 týdnů.
Po uplynutí této doby si svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Výluh z pomerančů přecedíme přes husté plátýnko a smícháme jej z cukerným roztokem. Dobře promícháme, ještě jednou přecedíme přes plátýnko a pak likér naplníme do čistých láhví, které ihned zazátkujeme a uložíme do chladna a temna rozležet.
Doba rozležení je min. 5 týdnů.


(více)

17.06.2010 07:59:31 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Višně

Marmeláda
1 kg višňového protlaku, 70dkg cukru, prášek do marmelád
Příprava:
Odstopkované višně částečně rozmělníme a na mírném ohni je rozvaříme bez přidání vody. Pak přepasírujeme a k protlau přidáme 10 dkg cukru a prudce vaříme 15-20 mon. Za stálého varu vmícháme prášek do marmelád s trochou cukru a vaříme 5 min. Pak dáme zbytek cukru a vaříme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Zralé višně
Nálev: na 1 l vody 0,56 kg cukru
Příprava:
Plody odstopkujeme. opláchneme a dáme do sklenic, kde je zalijeme horkým nálevem. Sterilujeme cca 20 min. při 85 st.C.


(více)

17.06.2010 07:52:55 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme- Meruňky

Marmeláda
1,7 kg meruněk, 70dkg cukru, prášek do marmelád, 2g kyseliny citronové nebo 3 polévkové lžíce citronové šťávy
Příprava:
Omyté meruňky rozpůlíme a vypeckujeme. Na mírném ohni je rozvaříme nepatrně podlité vodou. Pka přepasírujeme a získáme tak cca 1 kg protlaku, ke keterému přidáme 15 dkg cukru a prudce vaříme 15 min. Za stálého varu vmícháme prášek do marmelád s trochou cukru a po několika minutách zbytek cukru. Pak přidáme kyselinu citronovou nebo citronovou š´távu. a dohotovíme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Meruňky, kys.citronová
Nálev: na 1 l vody 0,67 kg cukru
Příprava:
Omyté meruňky rozpůlíme, vypeckujeme, příp.můžeme oloupat jako broskve. Takto připravené meruňky ihned ponoříme do vody okyselené kys,citronovou. Co nejdříve je plníme do sklenic, zalijeme horkým nálevem. Sterilujeme 30 min. při 85 st.C. Necháme zchladnout a uložíme na chladném a tmavém místě. (více)

16.06.2010 08:38:48 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Ostružiny

Marmeláda
1 kg ostružinového protlaku, 60dkg cukru, prášek do marmelád, 3g kyseliny citronové
Příprava:
Ostružiny bez podlití vodou rozvaříme a propasírujeme. Pak odvážíme. Na 1 kg protlaku přidáme 10dkg cukru, přivedeme k varu a prudce vaříme 15 min. Za stálého varu přidáme prášek do marmelád s trochou cukru a za několik minut i zbytek cukru současně i s kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou. Dohotovíme do patřičné hustoty.

Zavařenina
Ostružiny
Na nálev: na 1 l vody 0,7 kg cukru.
Příprava:
Před přípravou zavařeniny ostružiny zbavíme stopek a nečistot. Pak je nasypeme do sklenic a zalijeme je nálevem, který jsme si připravili svařením vody a cukru. Sterilujeme cca 15 min. při 85 st.C. (více)

16.06.2010 08:27:11 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Broskve

Marmeláda
1,7 kg broskví, 70dkg cukru, prášek do marmelád, 2g kyseliny citronové nebo 3 polévkové lžíce citronové šťávy.
Příprava:
Omyté broskve rozpůlíme a vypeckujeme. Na mírném ohni je rozvaříme mírně podlité vodou. Potom přepasírujeme a získáme cca 1 kg protlaku, ke kterému vsypeme 15 dkg cukru a prudce vaříme 15 minut. Za stálého varu přidáme prášek do marmelád s trochou cukru a po několika minutách zbytek cukru. Po ropuštění cukru přidáme kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu a vše uvaříme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Očištěné broskve
Nálev: na 1,3 l nálevu - 1 l vody, 0,56 kg cukru
Příprava:
Broskve spaříme ve vodě 90 st.C do které jsme přidali 20g kyseliny citronové na 1 litr. Spařené broskve ochladíme ve studené vodě, opět okyselené a uvolněnou slupku stáhneme. Oloupané broskve necháme v okyselené vodě pouze do doby než budeme je plnit do sklenic. Loupání broskví je nutné, slupka je nahořklá. Oloupané broskve pak půlíme, vypeckujeme a vkládáme do sklenic střechovitě ve spirále, řeznou plochou šikmo dolů. Zaléváme nálevem z vody a cukru a sterilujeme cca 20 min. při 85 st.C.


(více)

15.06.2010 10:02:57 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Maliny

Marmeláda
1 kg malinového protlaku, 60dkg cukru, prášek do marmelád, 3g kyseliny citronové
Příprava:
Maliny bez podlití vodou rozvaříme a propasírujeme. Takto získaný protlak odvážíme, na 1 kg protlaku přidáme 10dkg cukru, přivedeme k varu a prudce vaříme 15 minut. Za stálého míchání přidáme prášek do marmelád s trochou cukru a za několik minut i zbytek cukru. Přidáme kyselinu citronovou nebo citronovou š´távu. Vaříme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Čerstvé malin
Nálev: na 1 l vody 0,7 kg cukru
Příprava:
Maliny pečlivě odeberem od stopek, pak je nasypeme do sklenic a zalijeme nálevem, který jsme připravili svařením vody a cukru. Streilujeme cca 15 mon. při 85 st.C.


Džem
na 1 kg malin 0,6 kg cukru, 11 dl citronové š´távy.
Příprava:
Maliny mírně povaříme a pak prolisujeme. Tento protlak pak varem zahuš´tujeme cca 5 min. Pak přidáme k protlaku cca 1/4 dávky cukru. Po dalších 5-0 min. varu přidáme zbytek cukru a celé maliny, které jsme před rozvařením malin na protlak si dali stranou. Po rozpuštění poslední dávky cukru přidáme š´távu z citronu a pokračujeme ve vaření džemu. Jakmile džem zhoustne, plníme jej do sklenic, uzavřeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.


Malinový mošt
Na 1 l malinové šťávy - 7 dl vody, 15 dkg cukru
Příprava:
Maliny rozmačkáme, necháme několik hodin odležet, vylisujeme a takto získaný mošt upravíme přidáním vody a cukru. Vhodnější jsou ale lesní maliny, i když ze zahradních je to také dobré.

(více)

15.06.2010 09:47:35 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Jahody

Marmeláda
1 kg jahodového protlaku, 60dkg cukru, prášek do marmelád, 2g kyseliny citronové
Příprava:
Omyté jahody bez odstopkování a podlití vodou povaříme a propasírujeme na protlak. Ten prudce vaříme cca 20 min. s malým množstvím cukru (cca 10dkg). Přidáme prášek do marmelád s trochou cukru a za stálého varu vmícháme i zbytek cukru. Když se cukr rozpustí, vmícháme kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu. Povaříme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Středně velké čištěné jahody
Na nálev na 1 l vody 0,8 kg cukru, 2g kyseliny citronové
Příprava:
Jahody zbavíme stopek i s lůžkem a předsladíme je. K tomu účelu si připravíme nálev v odpovídajícím množství. Ve větší nádobě nálev přivedeme k varu a jahody v něšm cca 2 min.povaříme. Nálev pak ochladíme na cca 40 st.C, jahody do něj vložíme a necháme cca 3-4 hodiny předsladit za občasného promíchání. Po této době nálev slijeme, jahody dáme do sklenic a stejným nálevem je zalijeme. Sterilujeme 20 mon. při 90 st.C. (více)

14.06.2010 10:45:53 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Jablka

Marmeláda
1kg jablečného protlaku, 80 dkg cukru
Příprava:
Omytá jablka nakrájíme na malé dílky, které pak v hrnci podlijeme nepatrně vodou a vaříme na mírném ohni do zěmknutí. Potom je prilisujeme na protlak, který odvážíme. K 1 kg protlaku přidáme 15 dkg cukru a prudce vaříme cca 15 min. Přidáme 65dkg cukru a bez přerušení varu dohotovíme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Očištěná nepřezrálá jablka, na nálev 1 l vody, 0,5 kg cukru
Příprava:
Jablka oloupeme, rozřežeme na čtvrtky a vykrojíme jádřince. Ponoříme je do studené vody s přídavkem 10g kyseliny citronové. Pak je převaříme ve vodě s přídavkem 15dkg cukru a 2 kyseliny citronové na litr vody. Ponoříme je do lázně jen na několik minut, aby nezměkly. Pak je rychle zchladíme a plníme do sklenic. Zalijeme nálevem, který jsem připravili svařením vody a cukru. Sterilujeme cca 20 min. při teplotě 85 st.C.
(více)

12.06.2010 16:25:19 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Hrušky

Marmeláda
1 kg zralých hrušek, 25dkg cukru, kousek citronu.
Příprava:
Hrušky oloupeme, očistíme od stopek a jádřinců. Rozvaříme je s trochou vody a prolisujeme či rozemeleme. Můžeme přidat kousek citronu.
Dáme do hrnce, přivedeme do varu a přisypeme cukr. Opět svaříme, naplníme do sklenic, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.


Zavařenina
tvrdé hrušky, na nálev: na 1 l vody 30dkg cukru, 3g kyseliny citronové.
Příprava:
Hrušky oloupeme, rozkrojíme na půlky nebo čtvrtky, dáme je do studené vody s přídavkem kyseliny citronové..Hodně tvrdé hrušky povaříme několik minut ve vodě, do které přidáme lžičku kyseliny citronové. Okapané dáme do sklenic, zalijeme nálevem a uzavřeme. Zavařujeme dle tvrdosti hrušek 20-30 min. při 85 st.C.


Likér
na 1 l likéru - 0,25 l hruškové š´távy, voda, 35dkg cukru, 3 dl alkoholu(96%), 2 cl vinného destilátu, 4 cl rumu.
Příprava:
Hruškovou šťávu smísíme s 2 dl vody, zahřejeme na 85 st.C a rychle zchladíme. Přefiltrujeme, přidáme cukr, alkohol, vinný destilát a rum. (více)

12.06.2010 16:13:39 | 0 komentářů | stálý odkaz

Zavařujeme - Borůvky

Mrameláda
1kg borůvek, 80dkg cukru, 3g kyseliny citronové nebo 4 lžíce čerstvé citronové šťávy, prášek do marmelád
Příprava:
Borůvky očistíme a nepatrně podlité je vaříme cca 5 minut. Pak přidáme 10dkg cukru s práškem do marmelád a vaříme 10 min. Z stálého varu doplníme 70dkg cukru a po jeho rozpuštění kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu. Povaříme do patřičné hustoty.


Zavařenina
Borůvky, na 1,35 l nálevu - 1 l vody, 0,6 kg cukru.
Příprava:
Borůvky zalijeme studenou vodou a necháme vyplavat nežádoucí příměsi. Pak otrháme zbylé stonky. Okapané borůvky vsypeme do sklenic, pak je zalijeme nálevem, který připravíme svařením uvedeného množství vody a cukru. Nálev nalijeme na borůvky při teplotě cca 70 st.Celsia. zavíčkujeme a sterilujeme cca 13 min. při teplotě 85 st.C.


Likér
na 1 l likéru: 0,5 kg borůvek, 3dl alkoholu (96%), voda, 35dkg cukru, 50 ml vinného destilátu, 5 l skořicového macerátu, 5 ml heřebíčkového macerátu.
Příprava:
Bobule borůvek rozmačkáme a necháme při teplotě cca 20 st nakvasit. Drť pravidelně, cca 2x denně promícháváme. Pak odlisujeme šťávu, přidáme k ní 1 dl alkoholu. Zalihovanou šťávu necháme 3 dny v chladu. Šťávu pak stáhneme hadičkou a přefiltrujeme. Doplníme vodou na 0,5 l. Rozpustíme v ní cukr a přidáme ještě 2 dl alkoholu, vinný destilát a skořicový a hřebíčkový macerát.
Skořicový macerát: 0,5g celé skořice macerujeme v 7 ml 50% alkoholu v uzavřené lahvičce 6 týdnů.
Hřebíčkový macerát: 1g hřebíčku macerujeme stejně jako skořici. (více)

12.06.2010 15:55:07 | 0 komentářů | stálý odkaz


Profil

Jméno: Hana Růžková
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Plněné papriky
Vepřová pečeně s petrž...
Masové šišky s překvap...
Rychlá jahodová charlo...
Vtípek!
Roláda s kokosovou náp...
Nugátové řezy s rozink...
Piškotová roláda
Podlistníky
Jablečný dort
Putin
Vtipy

Rubriky

Všechny rubriky
Něco o mně
Maso- drůbež-kuře
Maso-drůbež- kachna
Maso-drůbež-krůta
Maso vepřové
Maso-drůbež-husa
Maso-hovězí
Mleté maso
Maso-telecí
Maso- zvěřina
Maso-králík
Maso-skopové, jehněčí
Uzeniny, uzené maso
Těstoviny
Vnitřnosti
Guláše II.
Guláše
Pivní specialitky
Polévky
Zabijačkové pochoutky
Sýrové recepty
Vaječné dobrůtky
Zelenina-cuketa
Zelenina-papriky
Zelenina-rajčata
Zelenina-špenát
Zelenina-brambory
Zelenina-květák, brokolice
Zelenina-salát, chřest, ostatní
Zelenina-zelí
Zelenina-kedlubny
Ryby
Vánoční pečení
Sladkosti
Sladkosti-puding
Světové kuchyně
Letní grilování
Sladkosti: Rolády
České dobroty
Velikonoce
Bábovky
Sladkosti-Řezy
Nepečené dobrůtky
Marinády
Ovocné saláty
Topinkové ňamky
Houby
Saláty
Zavařené dobroty
Slané dobrůtky
Utopenci
Mořské plody
Pomazánky
Dobré rady
Vtipy
Dobré rady II
Nápoje
Citáty a moudra
Poezie
Pohádky a básničky
Dějiny
O Plzni
Vtipné glosy a články
Vaše křestní jméno
Pravdivý horoskop
Horoskopy
Indiánský horoskop
Písničky, co mám ráda-Nedvědi
Písničky, co mám ráda-Lokálka
Písničky, co mám ráda-Karel Kryl
Písničky, co mám ráda-Petr Novák
Písničky, co mám ráda-Divokej Bill
Písničky, co mám ráda-Rangers
Písničky, co mám ráda-Nezmaři
Písničky, co mám ráda-Kamelot
Písničky, co mám ráda-Mý slzy neuvidíš
Písničky, co mám ráda-Kabát
Písničky, co mám ráda - Strašlivá podívaná
Něco z mé tvorby

Archiv


Fotoalbum


RSS

počítadlo.abz.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se